Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Filmári si chceli privlastniť slovo „pixel“

13.08.2015, 14:50 | Marián Biel | © 2015 News and Media Holding

Boj s filmovými a softvérovými pirátmi je väčšinou boj s veternými mlynmi. Každý má právo na ochranu svojho diela a mena či značky. Ak sa ale táto ochrana aplikuje bez rozmýšľania a celoplošne, narobí viac škody ako pomoci. Presvedčilo sa o tom aj hollywoodske štúdio Columbia Pictures, ktorého právnici žiadali stiahnutie všetkých videí zo služby Vimeo so slovom pixel v názve.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Disney, patenty

Najprv tu bola letná sci-fi komédia Pixels o mimozemskom útoku, pred ktorým môže svet zachrániť len postarší hráč videohier. Mimozemšťania, ktorí útočia na veľkomesto, majú totiž podobu protagonistov herných kultov. Veľa pozitívnej kritiky si film zatiaľ nevyslúžil.

Neskôr si Columbia Pictures najala právnicku firmu Entura International, ktorá sa zameriava na boj proti pirátom a na ochranu autorských práv. A ktorá, zdá sa, berie všetko jedným šmahom, píše torrentfreak.com.

Entura, na základe podmienok o ochrane, požiadala službu Vimeo, aby stiahla tituly, ktorých názov obsahoval slovo pixel. Vimeo muselo spolupracovať, i keď nešlo len o pirátske nahrávky Pixels z kina alebo podobné prehrešky.

Stiahnuté boli nízkonákladové nezávislé filmy ako Pantone Pixels z roku 2006 alebo Pixels spred 5 rokov od Patricka Jeana, ktorý bol inšpiráciou tohtoročnej komédie Columbie Pictures.

Neohrabanosť právnikov šla až tak ďaleko, že v zozname filmov na stiahnutie bol aj oficiálny trailer k tohtoročnému filmu Pixels.

Vimeo sa ale po oznámeniach autorov, že ich diela nemajú s hollywoodskym filmom nič spoločné, skontaktovalo s Enturou. Uznali svoj omyl a nezávislé počiny boli v pondelok znova sprístupnené.

Rozporuplné sa môže zdať aj ochraňovanie takého bežného pojmu ako „pixely“. Ale nie ojedinelé. V histórii bolo viacero podobných nezmyselných pokusov.

K podobnému počinu sa uchýlil napríklad aj americký výrobca audiotechniky a kabeláže Monster. Aby na ich mene neprofitovala séria minigolfových ihrísk Monster Mini Golf s rôznymi monštrami pri jamkách, zažalovali ich. Dokonca si trúfli aj na giganta Walt Disney Co., ktorý si dovolil do kín vypustiť film Monsters Inc.. Väčšina žalôb skončila dohovorom a bez nutnosti čokoľvek platiť. Nie všetci majú ale toľko profesionálnych právnych zástupcov ako miliardové spoločnosti.    

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Disney, patenty

Diskusia (0 reakcií)