Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Na vidiecky internet by mohli ísť nové eurofondy

11.05.2012, 17:00 | Jozef Andacký | © 2012 News and Media Holding

Peniaze z aktuálneho programovacieho obdobia by mohli stačiť na vypracovanie projektovej dokumentácie

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Projekt internetizácie odľahlých obcí bez širokopásmového pripojenia dostal tento týždeň tvrdú ranu. Ministerstvo financií SR navrhlo, aby sa časť prostriedkov z eurofondového Operačného programu Informatizácia spoločnosti (OPIS), z ktorého sa mal financovať, použila na boj proti nezamestnanosti. Z pôvodných 113 miliónov eur naň ostalo len trinásť. Stále to však nemusí znamenať definitívny zánik zámeru doviesť rýchly internet (broadband) do vidieckych regiónov, ktoré nie sú atraktívne pre komerčných poskytovateľov.

Trinásť miliónov eur by mohlo stačiť na vypracovanie projektovej dokumentácie na výstavbu novej telekomunikačnej infraštruktúry vedúcej zo sietí veľkých operátorov, ako je Slovak Telekom a Orange, do odľahlých dedín. Ivan Ištvánffy, nový generálny riaditeľ Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES), ktorá celý projekt zastrešuje, včera na konferencii ITAPA vyhlásil, že by mohla byť hotová do polovice budúceho roka.

Na výstavbu vedení do takzvaných bielych miest by sa potom podľa neho mohli použiť eurofondy z ďalšieho programovacieho obdobia (2014-2020), o ktorom sa aktuálne začína rokovať. I. Ištvánffy si myslí, že pokiaľ sa nadchádzajúce mesiace využijú na „kvalifikovanú prípravu“, bude možné fyzickú realizáciu projektu odštartovať už od januára 2014.

Koľko peňazí sa v ďalšom eurofondovom období na slovenský vidiecky broadband vyčlení, o tom je zatiaľ predčasné hovoriť. I. Ištvánffy odhaduje, že vzhľadom na prioritu EÚ rozšíriť rýchly internet po celej únii pôjde o balík minimálne v takom rozsahu, v akom sa aktuálne uvažuje o realokácii – čiže sto miliónov eur.

Ďalšie peniaze na broadband by chcela staronová zostava šéfov vládnej informatizácie získať aj z finančného mechanizmu CEF (Connecting Europe Facility). Ako hovorí šéf sekcie Riadiaci orgán OPIS na Úrade vlády Norbert Molnár, „možno ho využiť aj v geografických oblastiach, v ktorých sa nedá aplikovať OPIS“. Štátna pomoc by sa tak dostala aj do regiónov, ktoré formálne broadband majú, napríklad veľké mestá, no v konkrétnych lokalitách chýba, pretože jeho zavedenie nepovažujú operátori za ekonomicky efektívne.

Otvorený tender, aj financovanie

V rámci „kvalifikovanej prípravy“ I. Ištvánffy hneď po nástupe do funkcie poslal na posúdenie na Úrad verejného obstarávania tender na dodávateľa projektovej dokumentácie, ktorý rozbehol jeho predchodca Branislav Máčaj. Dôvod pre eTREND pomenoval ako „zlý pocit“, že súťaž s predpokladanou hodnotou kontraktu 12,1 milióna eur (bez DPH) neprebiehala v súlade so zákonom. Hovorí, že pokiaľ k nej úrad nebude mať pripomienky, bude pokračovať.

Úrad už raz tú istú súťaž kontroloval, keď sa naň obrátil jeden zo záujemcov, no problém v nej nenašiel. NASES medzičasom z tendra vylúčila dvoch z piatich uchádzačov pre nesplnenie podmienok účasti. Išlo o firmy Itergy a Kompletizácia technologických dodávok.

Otvorené je aj financovanie projektovej prípravy. Peniaze na ňu má NASESu poslať ministerstvo financií, správca OPISu, na základe zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku. Predpokladom na jej uzavretie je projekt, ktorý musí vypracovať NASES. Výzvu na jeho predloženie zverejnilo ministerstvo iba 30. apríla. Uzávierku stanovilo na 30. júl, indikatívnu výšku príspevku na 19 miliónov eur s DPH.

Hlas lokálnych providerov

Nie každému sa eurofondová internetizácia pozdáva. Skeptickí sú najmä lokálni poskytovatelia internetu. Obávajú sa ohrozenia svojho biznisu, ako naznačujú aj výsledky prieskumu týždenníka TREND.

V rámci neho 70 percent respondentov vyjadrilo názor, že štátna podpora povedie k deformácii trhu a k znevýhodneniu niektorých (najmä menších) hráčov. Zhruba tretina dospela k záveru, že štátna podpora môže providerov odradiť od investícií do infraštruktúry. Naopak, len niečo cez 15 percent opýtaných zhodnotilo vládny eurofondový projekt tak, že pomôže zlepšiť úroveň internetových služieb pre zákazníkov na vidieku.

Práve na základe kritiky lokálnych providerov NASES zopakoval zber údajov, podľa ktorých zostaví zoznam bielych miest – obcí bez možnosti širokopásmového internetu. Agentúra zároveň pripustila, že zákazníkov bude možné na infraštruktúru vybudovanú z eurofondov pripájať aj pomocou technológie WiFi. Práve tú lokálni provideri v odľahlých obciach z ekonomických dôvodov využívajú najčastejšie. Pôvodne WiFi nebola zaradená medzi širokopásmové technológie.

Je možné, že svoje stanovisko budú musieť lokálni provideri teraz obhájiť aj pred novým šéfom agentúry. Ten by mal už ale byť v obraze: I. Ištvánffy stál v roku 2009 pri samotnom zrode internetizačného projektu.

Foto na titulke - TREND/Braňo Molnár

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy eurofondy, Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby

Diskusia (0 reakcií)