Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Najlepšia aplikácia, ktorú by mal zvážiť každý, komu záleží na spomienkach

10.07.2018, 19:10 | Marián Biel | © 2018 News and Media Holding

Zálohovať, zálohovať a ešte raz zálohovať. Otravná fráza, ktorú ítečkári stále každému vtĺkajú do hlavy. Pritom na to nikto nemá čas ani chuť študovať, ako to robiť. Pri fotografiách z mobilu je tu jedna výnimka.

  • Tlačiť
  • 4

Nie je to len záležitosť letnej dovolenky. Fotografie robíme 365 dní v roku. A ruku na srdce, vrátane všetkých majiteľov kompaktov a zrkadloviek, drvivá väčšina týchto fotografií pochádza zo smartfónu. Pritom, shit happens, niekedy mobil ukradnú, inokedy sa „utopí“ alebo iným spôsobom o fotografie a videá prídete.

Jestvuje pritom až neuveriteľne jednoduché a bezplatné riešenie. Myslíme si, že by to mala byť prvá aplikácia, ktorú si po spustení mobilu nainštalujete. Volá sa Google Fotky.

Neprehliadnite

Samozrejme, jestvujú alternatívne aplikácie. Dropbox, iCloud, OneDrive. Takisto vedia automaticky zálohovať fotografie z mobilu do cloudu. Ale to je prakticky všetko. Navyše, s objemovými obmedzeniami. Google Fotky ponúkajú nepomerne viac. (Len pre úplnosť, tento článok nie je sponzorovaný Googlom. Pre médiá je Google predovšetkým konkurent.)

Fotografie nie sú len megabajty. Sú to zachytené momenty, ktoré sa už nikdy nebudú opakovať. Sú to spomienky, ktoré o pár rokov rozveselia. Za tie roky to môžu byť tisíce fotografií, v ktorých sa ťažko zorientovať. A ich uchovanie na cloude by stálo aj stovky eur.

Samozrejme, zálohovať možno aj na externý disk. Ten však nemáte stále pri sebe. Spolužiakovi, s ktorým si po rokoch sadnete na pivo, si nepozriete staré fotky zo stužkovej.

Čo je teda také skvelé na tejto appke?

1. V prvom rade je bezplatná, dostupná pre Android aj iOS. Funguje tiež cez webové rozhranie na internetovom prehliadači. Jedinou podmienkou je mať konto Google. 

2. Appka zatiaľ ako jediná ponúka neobmedzený priestor na uloženie fotografií a videí. Zadarmo tam môžete mať pokojne aj stovky tisíc záberov. Jediné obmedzenie je, že fotografie sa ukladajú v maximálnom rozlíšení 16 Mpix a videá vo full HD (1 920 x 1 080). To je viac než dosť pre drvivú väčšinu aj náročných používateľov.

Mimochodom, najlepšie fotomobily dneška majú aj tak rozlíšenie snímačov 10 až 12 Mpix. V prípade napríklad 21 Mpix Xperií od Sony sa pri uploade záberom automaticky zníži rozlíšenie na 16 Mpix.

Ak by to niekomu nestačilo a napríklad by vyžadoval uloženie 4K videa, začnú sa mu rátať dáta zo služby Google Drive. 100 GB stojí 20 eur ročne, 1 TB vychádza na 100 eur.

Zdroj: Google

3. Fakt, že ide o nekonečný priestor, môže pomôcť aj pri výbere mobilu. Nie je potrebné kupovať si verziu s veľkou internou pamäťou. Google Fotky majú funkciu automatického vymazania tých fotografií a videí v mobile, ktoré už sú zálohované na cloude.

Stále sa dajú pozerať, ale už je potrebné aj internetové pripojenie. Smartfón v offline režime beztak používa len málokto. V praxi to znamená, že aj keď počas dovolenky na starom iPhone máte už len 1 GB voľného miesta, nafotiť môžete každý deň aj 10 GB záberov. Stačí ich (radšej na wifi) zálohovať a potom spustiť automatické vymazanie.

4. Google Fotky excelujú aj v narábaní so zábermi vďaka strojovému učeniu a umelej inteligencii. Napríklad také rozoznávanie tvárí. Stačí jej prideliť meno, ktoré je medzi návrhmi kontaktov z Gmailu. Funguje to na ľuďoch aj domácich maznáčikoch. Na jednej fotke označíte, že toto je tvár Jozefa Mrkvičku ,a hneď môžete aj z tisícky uložených fotografií vybrať len tie, na ktorých je Jozef Mrkvička.

Vyhľadávanie v obrázkoch funguje dokonca aj na miesta, objekty alebo aktivity. Napríklad po napísaní slova pes sa zobrazia všetky fotky, na ktorých sa objavil nejaký pes. Prípadne rybačka, kuchyňa, bicykel, Praha. Presnosť je veľká, hoci sa AI občas domotá. Vyhľadávať sa dá aj podľa typu média, teda selfie, video, screenshot, koláž, animácia a iné.

Zdroj: Google

5. V prehľadnej aplikácii sú štyri hlavné záložky. Prvá sa volá Fotky, kde je všetok obsah rozdelený len chronologicky. V druhej, Albumy, sa ľahko vytvárajú súbory fotiek s výberom tých najlepších záberov z dovolenky alebo grilovačky.

Tretia záložka, Asistent, zhromažďuje návrhy aplikácie. A veľmi zaujímavo. Napríklad automaticky vytvára krátke filmy pospájaním fotografií a videí z jednej udalosti, pridá aj hudobný podmaz. Vytvára tiež koláže, animácie a filtre. Zobrazujú sa tu aj spomienky na fotografie z tohto dňa pred troma či piatimi rokmi.

Vo štvrtej záložke, Zdieľanie, sú skupiny fotografií či albumy, ktoré ste s niekým zdieľali. Rovnako ako automatické návrhy na zdieľanie s ľuďmi, ktorí sú na záberoch a už ich na základe pomenovania Google Fotky poznajú.

6. Zdieľanie fotografií je ďalšia dôležitá funkcia tejto appky. Jedno kliknutie na ikonu pod fotkou alebo pridržanie prsta na displeji a vybratie viacerých fotiek a druhým kliknutím poslané druhej osobe na jeho/jej Google Fotky. Alebo stačí len e-mail a daná osoba nemusí vôbec používať Google Fotky, aj tak si ich vie prezrieť. Dokonca nemusí mať ani e-mail, pretože k fotke či albumu sa dá vytvoriť špecifický link a ten poslať cez chat.

7. Veľkým pomocníkom pre menej skúsených fotografov je aj vstavaný editor fotografií. Isto mnohí majú medzi známymi niekoho, kto neprestajne zdieľa tmavé, rozmazané alebo nevyrovnané zábery.

V tomto editore je medzi filtrami aj režim Auto, ktorý jedným kliknutím inteligentne upraví záber do neporovnateľne prijateľnejšej podoby. Nechýba možnosť jednoduchej manuálnej úpravy jasu, sýtosti farieb, orezania a natočenia. To najlepšie na tom je, že Google Fotky si stále pamätajú pôvodný stav fotografie, ku ktorému sa dá vrátiť aj po roku.

8. Zálohovať sa dajú aj fotografie, ktoré neboli urobené mobilom. Vo webovej verzii je možné pridať fotografie uložené v počítači, napríklad zo staršieho kompaktu. Následne sa so zábermi pracuje ako s tými ostatnými. V mobilnej aplikácii je dokonca funkcia skenovania papierových fotiek. S tým, že systém dokáže fotografiu orezať a odstrániť lesk. Takže aj záber z 80. rokov vyzerá ako z iPhonu s retro filtrom.

Google Fotky majú aj jednu drobnú nevýhodu. Pri nastavení zálohovania na cloud len pri wifi pripojení je potrebné aplikáciu spustiť, nedokáže zálohu urobiť automaticky na pozadí. Pri zapnutom zálohovaní aj cez mobilné dáta všetko funguje automaticky a do pár sekúnd po nasnímaní je záber na cloude.

Áno, táto aplikácia nie je vhodná pre tých, ktorí nedôverujú cloudovej technológii a veľkým firmám ako Google.

Google Fotky editor

Takže si to zhrňme. Ak radi fotografujete (hlavne mobilom) a prekážalo by vám, ak by sa fotografie stratili, je dobré ich pravidelne zálohovať. Buď skopírovaním na nejaký záložný disk, alebo do jedného z tuctov cloudových úložísk. Ak však cloud ako taký nie je problém, nejestvuje lepšie riešenie ako Google Fotky.

Dovoľuje automaticky zálohovať neobmedzené množstvo fotografií a videí, vie veľmi ľahko tieto fotografie zdieľať s rodinou a známymi, dvoma kliknutiami opraviť aj hroznú fotku a je vybavená stále šikovnejšou umelou inteligenciou. Vo svete mobilných aplikácií je to vskutku nevídaná kombinácia ceny a praktickosti. 

  • Tlačiť
  • 4

Tagy Android, cloud, Google, iOS, smartfón