Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Najväčší provideri rátajú s vidiekom len okrajovo

03.02.2005, 10:10 | Jozef Andacký | © 2005 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

avividieksk.jpg

Bezdrôtový internet je pre väčšinu rurálnych oblastí jedinou alternatívou pomalého a pri intenzívnom používaní veľmi drahého dial-upu. Určité zlacnenie, ale len pre bytových zákazníkov s analógovými linkami, priniesol Rodinný internet, nadstavba hlasového mesačného paušálu, ktorú ST zaviedol v polovici uplynulého roka.

Za 350 korún (s DPH) mesačne operátor v pracovných dňoch od 16. do 7. hodiny a počas celého víkendu nespoplatňuje volania na internetové prístupové čísla. Po prirátaní paušálu internetového providera tak pripojenie stojí mesačne necelých päťsto korún.

Bez čiastočného flat-ratu však hodina dial-upového surfovania stojí v pracovnom čase šesťdesiat korún, v noci, v sobotu a nedeľu vyjde na polovicu. Kto surfuje alebo e-mailuje dlhšie než polhodinu až hodinu denne, tak môže rátať s tisíckorunovým prírastkom na faktúre za pevnú linku.

Teoreticky môžu Rodinný internet využívať tisícky abonentov ST Online, Nextry, Slovanetu i ďalších menších lokálnych providerov – aj v malých dedinkách a na lazoch. Podľa informácií ST má službu momentálne predplatenú 28-tisíc zákazníkov, čo je zhruba štvrtina všetkých dial-upových internetistov na Slovensku.

Komu nevyhovuje dial-up, či už z hľadiska nízkej rýchlosti alebo ceny, môže prejsť na širokopásmové DSL pripojenie (broadband) cez DSL linku alebo rozvody káblovej televízie, ktorého cena sa vďaka silnej konkurencii znížila pod tisíc korún mesačne. Z možnosti výberu sa však môžu tešiť len obyvatelia miest a lokalít v ich tesnej blízkosti, nie typické vidiecke obce.

Káblový internet zatiaľ je a ešte istý čas ostane doménou Bratislavy a sotva sa dostane za hranice väčších miest. Lepšie by to malo byť s DSL. Prezident ST Miroslav Majoroš už viackrát prisľúbil, že do roku 2006 bude širokopásmová technológia s výnimkou malých ostrovčekov dostupná po celom území republiky: „Broadband je naša priorita.“ Momentálne ním operátor pokrýva tri milióny obyvateľov vo vyše stovke oblastí, pričom eviduje 40-tisíc prípojok.

Konkurenciu fixného broadbandu si uvedomujú aj mikrovlnní provideri. Regionálny riaditeľ Slovanetu M. Zahorecz však pripomína, že výhodou mikrovĺn je väčší dosah vybudovaných sietí: „Ani krajské mesto Nitra nie je DSL pokryté na sto percent. Viaceré zaujímavé zóny chýbajú.“ Navyše na vlne popularizácie internetu, ktorú prináša DSL a marketingové kampane ST, sa vezú aj alternatívne spôsoby pripojenia.

Internet sa do domácností nemusí dostať len po pevných linkách, ale aj cez mobilnú sieť. Tak EuroTel Bratislava, ako aj Orange Slovensko už rok poskytujú internetové služby, kvalitatívne i nákladovo porovnateľné s fixným dial-upom.

Nasadením nových technológií, najprv GPRS a neskôr EDGE, postupne zvýšili prenosové rýchlosti nad 100 kbit/s a znížili ceny na pár stoviek mesačne. Postupne a len pozvoľna sa však zväčšuje a naďalej aj zväčšovať bude i pokrytie signálom – v prípade EDGE je momentálne stále nižšie než pri DSL. To, kedy a či vôbec sa mobilný internet dostane do rurálnych oblastí, závisí od komerčnej úspešnosti služieb v mestách.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)