Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nakonfigurovali sme si nový Mac Pro. Stojí viac než Škoda Superb Combi v maximálnej výbave

12.12.2019, 09:00 | Marián Biel | © 2019 News and Media Holding

Pred letom Apple predstavil svoj nový stolový počítač pre profesionálov Mac Pro. Po niekoľkých rokoch výrazne zmenil dizajn, komponenty zas patria k tým najvýkonnejším. Už pri predstavení mnohí krútili hlavou nad oficiálnou cenou Mac Pro. Realita je ešte divokejšia.

  • Tlačiť
  • 11

Nejde o žiaden herný počítač alebo stroj do detskej izby. Mac Pro je v plnej konfigurácií extrémne výkonné zariadenie pre produkčné firmy, architektov, tvorcov videa a podobne. Ráta sa s tým, že Mac Pro si na seba zarobí za pár mesiacov. U najšikovnejších možno aj po týždňoch.

Neprehliadnite

Pre porovnanie, podobné zostavy aj pre platformu Windows nie sú za pár eur. Napríklad pracovná stanica HZ Z6 G4 s prakticky maximálnou výbavou (Intel Xeon Platinum 8280, 384 GB Ram, 2 x Nvidia Quadro P5000) stojí zhruba 30-tisíc dolárov.

Pohľad na vnútrajšok Mac ProZdroj: Apple

Napriek tomu má Apple niekoľko položiek s priam bizarnou cenou. Mac Pro je už oficiálne dostupný, v najbližšom (rakúskom) Apple Store sme si jeden poskladali. Vybrali sme tie najvýkonnejšie komponenty, ktoré sú momentálne dostupné. Časom má pribudnúť možnosť osadiť ho 8 TB SSD diskom, teraz je maximum 4 TB. Rovnako má čoskoro pribudnúť možnosť použiť Mac Pro vo forme rackovej skrine, ktorá bude ešte o 700 eur drahšia ako klasické skrinka.

Keď sme pri nej, Apple sa rozhodol pre celohliníkovú konštrukciu s prémiovým chladením. Hoci mnohým pripomína strúhadlo na syr, nedá sa jej uprieť luxusný zjav.

Stojan Stand ProZdroj: Apple

Viac ako za limuzínu

V našej top konfigurácii je 28-jadrový procesor Intel Xeon W s taktom 2,5 GHz, až 1,5 TB operačnej pamäte RAM, dve profesionálne grafické karty AMD Radeon Pro Vega II, karta Afterburner pre plynulejšie spracovanie videa až do 8K rozlíšenia a 4 TB SSD disk. Pridali sme aj kolieska ku skrinke, ktoré stoja 480 eur. Presne tak, Apple si účtuje takmer 500 eur za štyri kolieska ku svojej skrinke.

Žiadne periférie ani softvér v cene nie sú.

Cena Mac Pro sa vie vyšplhať riadne vysoko

Nový Mac Pro v tejto konfigurácii stojí presne 62 419 eur s DPH. Jeden extra výkonný desktopový počítač za cenu o zhruba 10-ticíc eur vyššou než úplne nová Škoda Superb Combi 2.0 TSI Laurent & Klement. To sa tak často nevidí.

Pre koncového používateľa to nemusí byť finálna cena. Apple s Mac Pro predstavil a tiež začal predávať nový monitor Pro Display XDR. 32-palcový profesionálny monitor s rozlíšením až 6 016 x 3 384 sa parametrami aj dizajnom úplne hodí k novému Macu. V základe zaň Apple pýta 5 499 eur, s nanotextúrou už 6 499 eur.

Je to cena len za panel a napájací kábel. Za VESA držiak na stenu zaplatíte 219 eur. Oveľa štýlovejší aj ergonomickejší je však celokovový výškovo nastaviteľný stojan Pro Stand. Za ten zaplatíte 1 099 eur. S ním celý monitor stojí 7 598 eur.

Mac Pro s kolieskamiZdroj: Macrummors

Set počítač Mac Pro v plnej výbave s monitorom Pro Display XDR na stojane Pro Stand vychádza na 70-tisíc eur a drobné.  

Dá sa ale trochu ušetriť. Apple podporuje aj akýsi druh šrotovného. Ak pri kúpe odovzdáte svoj predošlý Mac Pro, podľa stavu a konfigurácie vám z ceny nového odrátajú do 1 200 eur. Zväčša však na bazároch za tento počítač dostanete citeľne vyššiu sumu.

Monitor Pro Display XDR so stojanom Stand Pro

  • Tlačiť
  • 11

Tagy Apple, Mac Pro, Škoda Superb