Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nakonfigurovali sme si nový Mac Pro. Stojí viac než Škoda Superb Combi v maximálnej výbave

12.12.2019 | Marián Biel

Diskusia (11 reakcií) Pravidlá diskusie

12.12.2019 | Staromestsky bonvian

No, len so skodou superb nezarobia profici za mesiac to, co s tymto.
Este by bolo vhodne porovnanie, aku plochu fotbaloveno ihriska zabera takyto pocitac, aby si to priemerny slovak citajuci trend dokazal predstavit.

12.12.2019 | propediotika

Niekto zarobí editovaním videa 70 tisíc eur za mesiac?

12.12.2019 | Brano Lepep

Ved nepise, ze za mesiac zarobi 70K, ale s tym pocitacom zarobi za mesiac viac ako vozenim sa v skodovke. A ano, urcite su studia, kde sa uctuje aj 70K za mesiac prace jedneho cloveka.

12.12.2019 | martin33

Skutocni profici si za takuto cenu vedia postavit cluster z niekolkych pocitacov s radovo vyssim vykonom.
https://www.toolfar...

12.12.2019 | Roman Kanala

Zatiaľ najdrahší Mac, ktorý som mal, bol Mac IIfx. Procesor Motorola 68030 a aritmetickým koprocesorom 68882 na 40 MHz, 8 MB RAM dual-port (max. 128 MB), 80 MB SCSI hard disk, miesto na 6 kariet NuBus. Plus veľká 21-palcová obrazovka, ale len čierno-biela, lebo pri programovaní je lepšie vidieť veľa riadkov, ako veľa farieb. Všetko za 17 tisíc frankov. To bolo niekedy začiatkom roku 1990.

Nástupcovia s CPU 68040 boli rýchlejšie a stáli asi polovicu. Koprocesor už bol integrovaný priamo na doštičke CPU. Potom už Mac prešiel na PowerPC 601.

Drahá mašina boli aj Mac Pro v prevedení kanister, keď naivný kupec nakúpi všetko od Appleho. Rozumný zákazník kúpi mašinu od Appleho, a pridá pamäti, disky a karty o pol roka, o rok neskôr, a od iných výrobcov. Podľa svojich potrieb. Ku koncu života sú už pamäti lacné a pridať pamäti je lacný spôsob, ako zvýšiť produktivitu.

12.12.2019 | martin33

" Rozumný zákazník kúpi mašinu od Appleho, a pridá pamäti, disky a karty o pol roka, o rok neskôr, a od iných výrobcov."

Pri 90% sucasneho portfolia Apple sa toto uz robit neda - pamat aj disky naletovane, pripadne s proprietarnym konektorom, ziadne sloty na rozsirujuce karty. Dokonca aj na mojom Mac Mini z roku 2011, kde sa este dala aspon jednoduch vymenit/upgradnut pamat, som kvoli pripojeniu druheho disku musel zhanat proprietarny kablik a dokonca aj specialny nastroj na vysunutie zakladnej dosky zo skrinky (v skutocnosti kus ohnuteho drotu), za ktory si Apple uctoval 20 Eur (cinski sudruhova to nastastie okopirovali a predavali za 1 euro aj s postovnym).

12.12.2019 | Roman Kanala

http://www.macsales.com

13.12.2019 | martin33

Potvrdzuju presne to co som pisal vyssie, predavaju upgrady do 2-3 roky starych modelov.
Toto je zakladna doska z najnovsieho 16" Macbooku Pro. Ziadne sloty, vsetko naletovane.
https://www.ifixit....

13.12.2019 | Roman Kanala

Ja od nich kupujem často. Uvažoval som aj o MacBook Pro 16", ale pretože tam nemôžem urobiť to, na čo som zvyknutý, t.j. kúpiť to s najmenšou pamäťou a diskom a po uplynutí záruky to vymeniť za najväčšie disponibilné, tak to ani nekúpim.

Jedným z najlepších vynálezov bol napájací konektor MagSafe. Ten tam bol nahradený konektorom USB-C. Exituje spôsob, ako to obísť:
https://www.google....

Čo sa nedá obísť je koprocesor T2. Vraj pre bezpečnosť. V skutočnosti to je na zabránenie inštalácii čohokoľvek, čo Apple nechce. Takže už žiadne také, že po skončení života ako Mac môže mašina ešte slúžiť pod Linuxom.

Apple robí také ťahy aj so systémom a so software. Kedysi bol systém Open Source. Naposledy som si mohol prekompilovať kernel na PowerMac G4 Cube, to bol myslím ešte 10.3 alebo 10.4. Potom bol prechod na Intel a Intel používa hocijaký mlok do krabice od topánok. Aby sa z toho nestal Linux, tak sa Darwin stal proprietárnym a kernel sa stal tajným.

Potom wget. Kedysi bol wget, potom tam dali curl. Ale nie ako doplnok ku wget. Namiesto wget. Ja som zvyknutý na wget a na čo som zvyknutý, na to si potrpím. Tak som si zakaždým doinštaloval wget. Kompilácia gcc ako pod Linuxom či inými Unixmi. No teraz to už nie je možné, lebo SSL a to sa nedá kompilovať. Xcode si vyláme zuby, je tam nejaká finta fňö a tak už nemám wget. Podobne i Perl. Pri upgrade sa mi Perl preinštaloval a stratil som všetky pridané moduly. Tak som pochopil, že /usr/bin/perl nie je môj, vlastní ho Apple a robí si s ním, čo len chce. Ak chcem môj Perl, tak si ho musím pridať do /usr/local/bin.

Takže zbohom Apple. To sa už nedá. Odteraz používam len starý hardware a keď chcem výpočtovú silu, tak Linux na serveri bez X11. Keby som nezačínal s Apple v 1986, dnes by som na to ani nesiahol a používal len Open Source aj na hardware. Ak si nemôžem vybrať, na čom chcem robiť, nech idú do čerta.

12.12.2019 | Pip-boy

Len plaťte, ovečky :)

13.12.2019 | Roman Kanala


OWC Maxes Out the New 2019 Mac Pro and Saves Users Big
Wednesday, December 11th, 2019 | Author: MacSales.com Newsfeed

As Apple announces the availability of a new Mac Pro, OWC offers up to 1.5TB memory upgrades with up to 65% savings versus factory upgrades!
https://blog.macsal...