Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Neponúkneš úplatok, vyhneš sa vendor lock-inu. Ítečkové firmy schválili „etický kódex“

18.06.2019, 12:00 | Jozef Andacký | © 2019 News and Media Holding

Členovia IT Asociácie Slovenska (ITAS) sa v závere minulého týždňa prihlásili k etickým pravidlám vo verejných IT súťažiach. Podobné zásady má od lanského leta aj „konkurenčné“ združenie Slovensko.Digital. Cieľom oboch iniciatív je podporovať férové správanie v ítečkovom biznise. Predovšetkým v štátnych tendroch, ktoré majú povesť netransparentnosti, neefektívnosti a korupcie.

  • Tlačiť
  • 5

V prípade ITAS-u v princípe nejde o etický kódex v zmysle, v akom si ho zaviedli v Slovensko.Digital. Zásady, ktoré valné zhromaždenie ITAS-u v piatok (14. júna) prijalo „takmer jednohlasne“, má predstavovať súbor opatrení, zameraných na dodávateľsko-odberateľské vzťahy s dôrazom na IT.

„Etický kódex úradu či IT spoločnosti musí zahŕňať aj iné aspekty, predovšetkým etiku a transparentnosť vo vzťahu k zamestnancom a verejnosti či otázky sociálnej zodpovednosti,“ vysvetľuje ITAS.

Členské firmy asociácie si majú teraz na základe výzvy valného zhromaždenia vypracovať a schváliť vlastné etické kódexy.

V každom prípade, pravidlá, ktoré vzišli z pracovnej skupiny pri Úrade podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu (ÚPVII), pomerne výstižne pomenúvajú javy, ktorých sa majú firmy v štátnom ítečkovom biznise zdržať.

Neprehliadnite

Čo majú firmy dodržať

Napríklad že IT spoločnosť „nikomu nebude ponúkať, sľubovať alebo priamo poskytovať peňažné úplatky alebo iné výhody v záujme získania zákazky“. Do definície výhod majú patriť aj 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy Ditec, informatizácia, ITAS, Slovensko.Digital, Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu SR