Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Netflix sklamal už krátko po príchode. Bude blokovať oddaných fanúšikov

19.01.2016, 16:49 | Marián Biel | © 2016 News and Media Holding

Koho naštvať: filmové a televízne štúdiá alebo radšej zákazníkov? S takýmto problémom sa musí popasovať výkonný riaditeľ Netflixu Reed Hastings a jeho tím. Zlatá stredná cesta, teda taktné zatváranie očí pred používateľmi, ktorí používajú na sledovanie obsahu bez obmedzenia takzvané VPN (Virtual Private Network), by sa mala skončiť. Po tom, čo je od januára Netflix dostupný v 190 krajinách sveta, by to bol príliš veľký risk.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

Netflix

Netflix, pôvodne zásielková DVD služba, začal v Spojených štátoch so streamovaním videa už v roku 2007. No skutočnú expanziu rozbehol až v roku 2011, do prvých európskych krajín sa dostal o rok neskôr. A tento rok spravil dosiaľ najväčší skok, keď pridal 130 nových trhov.

Netflix považuje svetovú expanziu za hlavný motor rastu, no vstúpiť do novej krajiny nie je iba o sprístupnení webstránky. Hlavným problémom sú autorské práva na obsah, roztrieštené v každej krajine medzi mnoho hráčov.

Po Netflixe, ktorý si vybudoval slušnú knižnicu známych seriálov a začal tvoriť čoraz viac vlastných, však rástol dopyt už skôr a používatelia sa vynašli.

Stačilo si za pár drobných zaplatiť jednu z desiatok VPN služieb, ktoré zamaskujú IP adresu. Alebo ešte jednoduchšie, zadarmo si do prehliadača Chrome nainštalovať drobný plugin Hola. Aj s rizikom, že sa stanú nevedomými podporovateľmi DDS útokov.

Pre sledovanie Netflixu bola potrebná aj platobná karta, registrovaná v danej krajine, kde je Netflix dostupný. Alebo sa divák musel registrovať v netflixovej krajine a použiť PayPal účet. A potom si už používateľ mohol užívať Netflix tak, ako to robia zákazníci napríklad v USA.

Týchto používateľov určite nepotešilo minulotýždňové oznámenie šéfa pre obsah v Netflixe Davida Fullagara, že začnú blokovať VPN a proxy brány. Netflix sa síce konečne dostal aj na ich trh a mohli ho tak konečne sledovať úplne oficiálne a aj lacnejšie, no práve obsah je problém. V mnohých „nových“ krajinách Netflixu je knižnica oveľa menšia ako napríklad v Spojených štátoch. Typickým príkladom je na Slovensku chýbajúci House of Cards.

V USA sa zas nedá sledovať Krstný otec, hoci v Thajsku dostupný je. Vysielacie práva sú rozdelené medzi X vysielateľov a Netflix tak musel robiť kompromisy.

Šéf Netflixu Reed HastingsZdroj: SITA/AP

Doteraz Netflix pred VPN prístupmi zatváral oči. Bolo verejným tajomstvom, že cez VPN k ich službe pristupujú až milióny ľudí. Podľa prieskumu agentúry GlobalWebIndes to v roku 2014 bolo 21,6 milióna prístupov z Číny, kde Netflix nie je dostupný.

Z celkového počtu registrovaných tak môže byť aj viac ako tretina tých, ktorí maskujú svoju identitu. Ale stále sú to platiaci zákazníci. Vyberajú si z jedálneho lístka určeného pre vedľajší stôl, ale stále za jedlo zaplatia. Filmovým štúdiám a ďalším majiteľom práv sa to napriek tomu nepáčilo.

Už pred rokom sa šírili správy, že Netflix bude blokovať VPN a proxy. Produktový šéf Neil Hunt to verejne popieral. Po rozšírení služby do 130 krajín sa situácia zmenila.

Tento krok je pochopiteľný. Aj keď Netflix je čoraz silnejší tvorca vlastného obsahu, stále potrebuje mať dostatok externých dodávateľov - televízií a filmových štúdií, ktorí svoju knižnicu predávajú veľkému počtu lokálnych hráčov. A ak chce Netflix obsah za dohodnuté ceny, musí sa držať aj dohôd ohľadom regionálnych obmedzení.

Tie predplatitelia Netflixu pochopiteľne nemajú v láske. Po vyhlásení šéfa služby ohľadom blokovania VPN sa na internete objavili mnohé nahnevané reakcie používateľov, že svoje predplatné plánujú zrušiť. Museli by totiž prejsť na „oficiálny“ Netflix pre danú krajinu s oveľa menšou ponukou.

Zdroj: Virgin

Pritom práve tvorcovia a držitelia práv by mali Netflix podporovať viac, než ktokoľvek iný. Táto služba podľa prieskumov znižuje počet pirátov. Ako na tlačovej konferencii v Las Vegas Reed Hastings pripomenul, keď spustili ich službu v Austrálii, objem torrentov tam klesol až o 40 percent. Navyše sa z Netflixu stáva ozaj globálna televízna stanica. Ak niekto nakrúti film alebo seriál, ktorá iná stanica mu poskytne divákov v 190 krajinách sveta?

Pravda, vyjadrenia Netflixu ohľadom blokovania VPN môžu mať taký účinok ako všetky snahy o zatrhnutie ilegálneho sťahovania obsahu. Formy maskovania IP adresy sa vyvíjajú, vynachádzavosť ľudí na internete nemá hraníc.

V konečnom dôsledku, politika Netflixu nie je o obmedzovaní dostupnosti obsahu, ale práve naopak. Reed Hastings pravidelne pripomína, že z Netflixu chce mať celosvetovú televíziu s knižnicou, ktorá bude v každej jednej krajine rovnaká. To však nejaký ten piatok ešte potrvá.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Netflix

Diskusia (0 reakcií)