Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Nokia 6: Návrat legendy, teraz s Androidom. Má to ale háčik

08.01.2017, 13:08 | Marián Biel | © 2017 News and Media Holding

Po dlhom očakávaní a snívaní fanúšikov kultovej fínskej značky mobilov je to tu. Trochu nevšedne v nedeľu sa premiéry dočkala Nokia 6. Smartfón strednej triedy s Androidom a legendárnym logom na zadnej strane.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

So smartfónmi Nokia to bolo posledné roky domotané ako v telenovele. Len si v krátkosti pripomeňme, že kedysi bezkonkurenčný kráľ mobilov s príchodom smartfónov začal zaostávať. Nokia svoju mobilnú divíziu predala pred dvoma rokmi Microsoftu. Logo Nokia nahradila Lumia, ale aj tak sa predajný úspech nedostavil. Vlani niekoľko bývalých manažérov a inžinierov fínskej Nokie vytvorili spoločnosť HMD, ktorá odkúpila práva na používanie názvu Nokia. A práve HMD stojí za vývojom Nokie 6, prvého fínskeho smartfónu s Androidom.

Zdroj: HMD

O výrobu a distribúciu sa bude starať čínsky Foxconn. A žiaľ, zatiaľ je Nokia 6 určená len pre čínsky trh. Je to pochopiteľné, podľa zástupcov HMD je to najväčší trh na svete s potenciálnou pol miliardou zákazníkov. Je ale možné, že onedlho na veľtrhu MWC v Barcelone predstavia aj globálnu verziu tohto smartfónu. Prípadne nejaké iné Nokia modely. V roku 2017 ich chcú predstaviť šesť až sedem.

Prvým modelom znovuzrodenia Nokie je elegantný model s 5,5 palcovým full HD displejom a zakriveným okrajom. Mnohým bude pripomínať Samsung Galaxy S6 a S7 Edge. Zvyšok mobilu je z prémiového hliníka.

Pod obrazovkou je hlavné tlačidlo, ktoré je zároveň aj čítačka odtlačkov prstov. Výbava je trochu kontroverzná. Na jednej strane je to osemjadrový Snapdragon 430, ktorý sa radí skôr k nižšej strednej triede. Ale na strane druhej sú tam štedré 4GB operačnej pamäte, 64 GB na ukladanie dát (s podporou microSD do 128GB), podpora dual SIM, 16 Mpix fotoaparát so svetelnosťou f/2.0 (predná 8 Mpix kamera), pomerne veľká 3 000 mAh batéria s podporou rýchleho nabíjania cez USB - C a audio zosilňovač, ktorý rozozvučí slúchadlá alebo dvojici stereo reproduktorov. Pridali aj certifikát Dolby Atmos.

Nokia 6 beží na Androide 7 a zatiaľ nebolo špecifikované, či aj s nejako špecifickou grafickou nadstavbou tak ako u takmer všetkých ostatných konkurentov. Nokia ale bude musieť pridať niečo svoje. Inak sa parametrami zaradí medzi tucty takmer totožne vybavených modelov Samsung, Xiaomi, OnePlus a ďalších.

Zdroj: HMD

Akákoľvek výbava je ale relatívna a jej atraktivita záleží od ceny. Tá je stanovaná na v prepočte 233 eur bez HPH. Na európskom trhu by to mohlo znamenať koncovú cenu okolo 300 eur. A to by až také výhodné nebolo, hoci Nokia 6 má renomé najznámejšej značky a nostalgia môže pomôcť. Kto vie, možno ale prekvapí skvelou optimalizáciou a napríklad výbornými výsledkami fotoaparátu. V tom Nokie excelovali. 

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Android, Microsoft, Nokia

Diskusia (0 reakcií)