Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Nokia predáva patenty, potrebuje peniaze

10.08.2012, 10:10 | ČTK

Výrobca telefónov predáva menšiu časť svojho portfólia za 22 miliónov dolárov

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy

Nokia

Fínsky výrobca mobilných telefónov Nokia predá približne 500 patentov na technológie bezdrôtového prenosu. Za zhruba 22 miliónov dolárov ich kúpi americká spoločnosť Vringo. Nokia sa tiež zbaví softvérové ​​časti Qt, ktorú prevezme fínska spoločnosť Digi. Koľko Digi zaplatí, ale Nokia neoznámila. Podľa analytikov to ale asi bude len zlomok zo 150 miliónov dolárov, ktoré Nokia za firmu v roku 2008 zaplatila.

Vringo zaplatí za patenty v hotovosti. Ak by sa ukázalo, že patenty firme v budúcnosti zabezpečia vyššie výnosy ako dohodnutých 22 miliónov dolárov, Nokia má nárok približne na 35 percent z dodatočného príjmu. Peniaze majú Nokii pomôcť riešiť rýchly úbytok prevádzkovej hotovosti.

Fínsky výrobca telefónov už dlhšiu dobu zápasí o prežitie, pretože sa mu nepodarilo preraziť na trhu smartfónov. Ten kontrolujú firmy Apple a Samsung Electronics, ktoré medzi sebou tvrdo súperia. Okrem iného sa vzájomne obviňujú z porušenia patentov a ich sporom sa zaoberajú súdy vo viacerých krajinách. Nokia nedávno prišla o prvenstvo na trhu klasických mobilných telefónov, kde ju tiež predstihol Samsung.

Fínsky výrobca vlani uzavrel dohodu o spolupráci s Microsoftom a do svojich mobilných telefónov inštaluje operačný systém Windows Phone. Doterajšie predajné výsledky ale podľa agentúry Reuters pre Nokiu nevyznievajú dobre. Aby zastavila straty, pristúpila firma vlani v júni k rozsiahlemu programu reštrukturalizácie. Ten počíta aj s tým, že spoločnosť prepustí až 10-tisíc zamestnancov a zbaví sa súčastí, ktoré pre ňu nie sú kľúčové.

Hoci sa Nokia zbaví mnohých patentov, bude vo svojom odbore stále ešte patriť k firmám s najväčším patentovým portfóliom k technológii bezdrôtového prenosu. Akcie firmy preto na oznámenie reagovali rastom až o deväť percent. Obchodovanie nakoniec uzavreli na úrovni 2,28 eura so ziskom 7,04 percenta. Naďalej ale zostávajú v blízkosti historického minima. Pred desiatimi rokmi sa akcie Nokie predávali za 50 eur.

Zdroj: SITA / AP

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy Nokia