Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Nokia sa prepadá hlbšie do straty

19.07.2012, 15:43 | Ondrej Podstupka | ČTK

Fínsky výrobca telefónov prerobil za štvrťrok 1,4 miliardy eur

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy

Nokia

Čistá strata fínskeho výrobcu mobilných telefónov Nokia vzrástla v druhom štvrťroku takmer štvornásobne na 1,41 miliardy eur z 368 miliónov eur v rovnakom období minulého roka. Oznámila to dnes firma. Hospodárske výsledky zasiahol pokles predaja smartfónov aj napriek tomu, že predaje telefónov Lumia s operačným systémom Windows Phone od Microsoftu, ktoré sú vlajkovou loďou Nokie v tomto segmente, prekonali očakávania. Nokia celkovo predala štyri milióny zariadení so systémom Windows Phone. Apple podľa odhadov predal za rovnaké obdobie 30 miliónov iPhonov a Samsung približne 50 miliónov smartfónov.

Celkové tržby spoločnosti v štvrťroku klesli o 19 percent na 7,54 miliardy eur. Tržby z predaja inteligentných telefónov sa prepadli o 34 percent na 1,54 miliardy eur. Svetlým bodom pre Nokiu ostávajú lacnejšie telefóny, ktorých sa predalo viac ako 73 miliónov kusov a naďalej vykazujú mierny rast. Aj na tomto trhu ale Nokia čelí útlmu a ostrej konkurencii a dlhodobo nie je jej pozícia udržateľná.

Firma v tomto roku stratila post najväčšieho výrobcu telefónov na svete, keď ju podľa údajov spoločnosti Gartner predbehol Samsung. V prvom polroku tiež všetky tri veľké ratingové agentúry posunuli jej hodnotenie do špekulatívneho pásma.

Fínsky výrobca telefónov, ktorý ešte v roku 2007 ovládal viac ako 40 percent trhu s mobilnými telefónmi, teraz potrebuje rýchlo naštartovať predaje novej rady smartfónov Lumia, ktoré uviedol na trh začiatkom roka. Nová generácia telefónov má aspoň teoretickú šancu konkurovať iPhonu a telefónom s operačným systémom Andorid od Googlu. Ak sa podarí trh naštartovať, nové telefóny by mohli vyplniť medzeru z prepadu v ostatných segmentoch trhu. Nokia ale pre Lumie musí vystavať prakticky celý nový trh, čo je v konkurencii rozbehnutého Applu a Googlu náročná úloha.

Medzičasom ju ale čaká prechodné obdobie, v ktorom bude strácať peniaze. Na americkom trhu nedávno znížila cenu telefónu Lumia 900 o polovicu a pokračuje v rozsiahlej reklamnej kampani. Zatiaľ sa zdá, že sa jej financie darí spravovať pomerne dobre. Hotovostné rezervy firmy dosiahli na konci štvrťroka úroveň 4,2 miliardy eur, čo je o pol miliardy lepší výsledok, ako očakávali analytici.

Zdroj: SITA / AP

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy Nokia