Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Nové Google Mapy sú o objavovaní

23.05.2013, 05:40 | Marián Biel | © 2013 News and Media Holding

Sú prehľadnejšie, obsažnejšie a zameriavajú sa na hodnotenie miest podľa používateľov

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

Google

Na minulotýždňovej konferencii pre vývojárov Google I/O boli okrem iného predstavené aj vynovené Google Mapy. V týchto dňoch začínajú byť dostupné, najprv ale pre záujemcov, ktorí o to požiadali cez e-mailový formulár.

Podľa tvorcov Google Máp už dnešné mapy nie sú len o zobrazovaní geografických faktov. Svet sa rýchlo mení a preto aj Google Mapy sú viac interaktívny pomocník ako klasická mapa. Medzi hlavné novinky patrí nový dizajn, spojenie doterajších funkcií do intuitívnejšieho celku a odporúčanie podľa záujmov používateľa a jeho priateľov na sociálnej sieti Google+.

Ako prvé si človek všimne zmenu zobrazenia samotnej mapy, teda ulíc, parkov, či budov. Ale tiež to, že mapy sú už na celej obrazovke a v podstate ostal už len riadok na vyhľadávanie mieste v ľavom hornom rohu. Pri vypisovaní sa vysúva ponuka s poslednými hľadanými výrazmi.

Novinkou je zlepšenie kontextového vyhľadávania. Stačí napísať napríklad sushi a na mape pribudnú ikony reštaurácií zameraných na túto japonskú špecialitu. A to na celom svete. Čím väčšia ikona, tým relevantnejší výsledok. Či už v Londýne alebo v Poprade.

Po kliknutí na danú reštauráciu sa zobrazia krátke informácie o nej, možnosť navigácie, náhľad zo Street View a fotografie podniku prevzaté z internetu. Dôležitým aspektom je hodnotenie používateľov, no hlavne priateľov z okruhov Google+. Google Mapy sa učia a prispôsobujú každému prihlásenému „objaviteľovi“. Po čase označovania obľúbených miest a hodnotení podnikov sa tak zobrazujú vhodnejšie výsledky.

Nové Mapy integrujú aj zobrazenie z Google Earth, ktoré nahradilo doterajšie satelitné zobrazenie. Prepína sa naň jednoducho veľkou ikonou vľavo dole. Po kliknutí na akékoľvek miesto na mape sa vypíše najbližšia adresa, prípadne Street View, fotografie, možnosť navigovania na toto miesto a tiež blízke reštaurácie či bary.

Google zbiera fotografie aj od používateľov Google+ a Picasy a spája ich do koláže. Takže napríklad na Big Ben sa dá pozrieť očami stoviek rôznych ľudí v rôznej dobe. Alebo tiež v podobe 360-stupňových fotografií z funkcie Sphere, ktorú používa Nexus 4. Zaujímavým doplnkom je zobrazenie, v akej fáze je deň na planéte Zem. Stačí odzoomovať na maximum. Naskytne sa pekný pohľad na Zem vo vesmíre a časť planéty, kde je práve noc.

Súčasťou možností zobraziť trasu k vybranému miestu je aj stav premávky a tiež použitie mestskej hromadnej dopravy Google Transit. Ten je dostupný v 475 mestách sveta, na Slovensku zatiaľ len v Žiline.

Celé Google Maps používajú vektorovú grafiku, takže vykresľovanie je rýchle. A na zobrazenie 3D netreba inštalovať žiadne doplnky. Len mať dostatočne rýchly internet a jednu z nových verzií prehliadačov Chrome, Internet Explorer či Firefox.

Nové Google Maps by mali byť verejne dostupné v najbližších týždňoch. Verzia pre mobilné zariadenia príde niekedy na jeseň tohto roku.

Foto v článku - TREND, na titulke - Google

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Google

Diskusia (0 reakcií)