Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nový iPhone 4S neprekvapil

04.10.2011, 22:40 | Marián Biel | © 2011 News and Media Holding

Jabĺčkový smartfón dostal nový procesor, operačný systém, ale lákadlom má byť aj Siri

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Apple, iPhone

Tak nakoniec sa veľká mobilná jablková revolúcia nekoná. Zatiaľ. Piata generácia applovského mobilu nesie pomenovanie iPhone 4S a podobne ako v prípade prechodu z 3G na 3GS ide len o zvýšenie výkonu a nové služby. Hlavnými novinkami sú nový procesor, osemmegapixlový fotoaparát a rôzne funkcie nového operačného systému iOS 5. Potvrdili sa dohady o unikátnom hlasovom ovládaní. iPhone 4S bude na Slovensku dostupný už v druhej vlne predaja od 28. októbra tohto roka.

Oblaky podľa Applu

Predstavenie nového iPhonu mal prvý krát na starosti Tim Cook, no v podstate len predstavil obchodné úspechy Applu. Väčšinu nových informácií vrátane uvedenia iPhone 4S sprostredkoval marketingový viceprezident firmy Phil Shiller. V úvode zopakoval pripravované novinky platformy iOS 5, ktoré Apple predstavil na konferencii WWDC v júni a ktorú si majitelia iPodov Touch, iPadov a iPhonov od modelu 3GS budú môcť stiahnuť od 12. októbra.

Okrem iného pôjde napríklad o zmenu notifikácií, vynovený internetový prehliadač či e-mailový klient. Zaujímavými novinkami bude funkcia Find My Friends, čo je dočasné umožnenie monitorovania priateľov, ktorí vlastnia iOS zariadenie. Ak napríklad niekto zablúdi cestou na večierok, hostiteľ ich bude môcť jednoduchšie navigovať.

Hlavnou novinkou iOS 5 je ale iCloud. Podľa nastavení majiteľa sa všetky jeho údaje automaticky uložia na servre Applu a synchronizovať na ostatné applovské zariadenia. Všetky fotografie vytvorené iPhonom bude mať takmer okamžite aj na iPade, hudba uložená na MacBooku bude hneď dostupná aj na iPode.

Výkonnejší

Bez veľkých okolkov sa prešlo k hlavnému programu podujatia. iPhone 4S je po dizajnovej stránke totožný so svojim predchodcom a rozdiely sa dajú postrehnúť až po zapnutí mobilu. Zachovali sa použité materiály, veľkosť aj rozlíšenie displeja.

iphone4s_1_apple

Väčšie zmeny sa týkajú výkonu. Nový iPhone 4S je vybavený dvojjadrovým procesorom A5 (kmitočet a ani veľkosť operačnej pamäte ešte neboli špecifikované). Čip je dvojnásobne rýchlejší než ten v iPhone 4 a grafický výkon sa zvýšil až sedemnásobne.

P. Shiller nešetril chválami. Uviedol (okrem iného), že nový iPhone je výkonnejšie herné zariadenie, než niektoré domáce herné konzoly. Batéria by mala vydržať osem hodín hovoru v 3G sieti, deväť hodín surfovania cez Wi-Fi alebo 10 hodín pozerania videa.

iphone4s_2_apple

Zvýšila sa i maximálna teoretická rýchlosť sťahovania dát cez mobilnú HSPA sieť, na 14,4 Mbps. A mierne zmenený dizajn internej antény podľa výrobcu zlepšuje kvalitu hovoru – diplomaticky povedané, nezopakuje sa aféra so stratou signálu pri určitom držaní iPhonu 4 spred roka.

Čo sa konektivity týka, iPhone 4S je world phone. Podporuje zároveň americké CDMA aj európske GSM siete. Značne vylepšená bola aj kamera, ktorej rozlíšenie už činí osem megapixlov. Nahrávanie videa je možné vo full HD rozlíšení. Celkovo sa zvýšila ostrosť zaznamenávaných obrázkov o tretinu, vyváženie bielej o štvrtinu a aj rýchlosť. Prvý záber vie iPhone urobiť už za 1,1 sekundu. Pre porovnanie, Samsung Galaxy S II potrebuje 2,1 sekundy.

Hlasová asistentka

Najväčším „trhákom“ je ale funkcia hlasového asistenta, alebo skôr asistentky s názvom Siri. Ovládanie určitých funkcií mobilu hlasom nie je novinka. No Apple išiel ďalej a Siri dokáže rozoznávať otázky a pokyny a inteligentne na ne odpovedať.

Stačí pridržaním stredového tlačidla vyvolať Siri a vysloviť bežné otázky typu: Mám si dnes vziať dáždnik? Siri ženským hlasom odpovie nie a na obrazovke hneď ukáže predpoveď počasia v danej lokalite. Dokáže tiež prečítať prichádzajúce správy, na ktoré môže používateľ hneď hlasom odpovedať.

Siri rozozná napríklad pokyn: Zobuď ma ráno o šiestej. Odpovie: Ok, budík nastavím na 6:00. Týmto, pomerne prevratným spôsobom možno na iPhone 4S hlasom zobrazovať trasu na mape, zaznamenávať poznámky, hľadať na internete informácie či presúvať čas prichádzajúcej schôdzky. Zatiaľ ide o beta verziu aplikácie dostupnej v anglickom, nemeckom a francúzskom jazyku. Na ostatných sa pracuje.

iphone4s_3_apple

Štart predaja na hlavných trhoch bude mať iPhone 4S 14. októbra. O dva týždne neskôr dorazí do ďalších 22 krajín, vrátane Slovenska a do konca roka by sa mal predávať v 70 krajinách sveta. Ceny budú záležať od rozhodnutia lokálnych mobilných operátorov, v zásade by ale nemali byť veľmi odlišné od cien iPhone 4 v čase jeho uvedenia. Výrazných hardvérových zmien sa tak dočká asi až iPhone 5, ktorý by mal byť na rade niekedy v polovici budúceho roka.

Foto v článku a na titulke - Apple

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Apple, iPhone

Diskusia (0 reakcií)