Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

O2 spustil 4G internet. Technicky aj komerčne

02.08.2012, 17:30 | Jozef Andacký | © 2012 News and Media Holding

Modrý operátor spustil mobilnú sieť štvrtej generácie v troch obciach pri Bratislave

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 4

Obyvatelia Bernolákova, Zálesia a Ivanky pri Dunaji si od štvrtka (2. augusta) môžu vyskúšať, ako funguje mobilný internet cez sieť štvrtej generácie, známu skratkami 4G a LTE. Práve tieto tri obce si Telefónica Slovakia (O2) vybrala, aby v reálnej prevádzke otestovala nové služby online pripojenia.

Balíček so 100 gigabajtami dát, ktoré možno prenášať k používateľovi (download) rýchlosťou do 100 megabitov za sekundu a od používateľa do 30 Mbit/s, stojí 15 eur mesačne. Pri aktivácii do konca augusta sa poplatok prvý mesiac (september) neúčtuje. 

Záujemca o LTE potrebuje koncové zariadenie schopné komunikovať v tejto technológii. O2 má v ponuke dve: WiFi router Huawei B593 za 50 eur s možnosťou pripojenia najviac 32 počítačov a USB modem ZTE MF821D za 30 eur pre notebook. Pokiaľ zákazník do dvanástich mesiacov zariadenie vráti - funkčné a nepoškodené, vrátane obalu - operátor sľubuje, že mu celú sumu vrátiť.

Deklarované prenosové rýchlosti sú, pravdaže, teoretické. Skutočná kapacita pripojenia závisí od aktuálneho zaťaženia siete. Počas prezentácie v Bernolákove sa ukazovateľ rýchlosti pohyboval okolo 84 Mbit/s pri downloade a 28 Mbit/s pri uploade (cez službu Speedtest.net). Odozva (latencia) bola 32 milisekúnd.

Pri sťahovaní súboru (inštalácie Ubuntu) zo vzdialeného servera zasa ručička online tachometra oscilovala okolo 23 Mbit/s. Na porovnanie, bežné DSL pripojenie od Slovak Telekomu, Orangeu alebo Slovanetu sa predáva - po nedávnom navyšovaní kapacity - s piatimi megabitmi za sekundu.

Zdroj: TREND/Jozef Andacký

O2 je síce prvým slovenským operátorom, ktorý spojazdnil superrýchly mobilný internet, ale pre obmedzené pokrytie ho treba chápať - okrem šance zistiť reálnu zákaznícku skúsenosť - najmä ako marketingový ťah. K trom základňovým staniciam s technológiou LTE v Bernolákove, Zálesí a Ivanke, v spádovej oblasti s 12-tisíc obyvateľmi (podľa jedného zo starostov  ich môže byť až 18-tisíc), už ďalšie tak skoro nepribudnú.

Ako hovorí šéf O2 pre siete Martin Škop, komerčný pilot má operátorovi poskytnúť predovšetkým podklady pre budúce strategické rozhodnutia. Najmä či bude v dátových službách postupovať prostredníctvom ďalšieho rozmachu 3G siete, ktorou chce do jesene pokryť polovicu populácie, alebo sa sústredí na perspektívnejšie LTE.

Zdroj: Telefónica Slovakia

Rozvoj LTE však závisí aj od toho, v akej frekvencii bude môcť O2 novú sieť prevádzkovať. Tri štvorgeneračné základňovky O2 využívajú pásmo 1 800 MHz, ktoré všetci traja slovenskí operátori už majú k dispozícii. Pre LTE sú naplánované predovšetkým frekvencie, ktoré po digitalizácii uvoľnila analógová televízia, takzvaná digitálna dividenda. Ide o pásma 800 MHz a 2 100 MHz, ktoré chce regulátor prideľovať v elektronickej aukcii - aktuálne na jej prípravu hľadá poradcu.

Teoreticky, pri určitom nastavení podmienok tendra, sa niektorí z existujúcich operátorov k frekvenciám z digitálnej dividendy nemusí dostať. M. Škop hovorí, že Telefónica bude schopná poskytovať LTE služby aj v pásme 1 800 MHz. To sa však hodí najmä pre pokrývanie hustejšie osídlených oblastí, kým pre vidiecke regióny je ekonomicky únosné budovať sieť v pásme 800 MHz.

Rovnako netreba 15 eur mesačne za prakticky neobmedzený LTE internet chápať ako budúci cenový benchmark. Je to výrazne menej ako v zahraničí, napríklad v Česku Telefónica predáva superrýchly mobilné pripojenie v prepočte za 13 až 33 eur mesačne. Produktový manažér O2 Martin Jelenek hovorí, že ide o špecifický produkt pre komerčný pilot: „Pri celoplošnom produkte by bolo treba cenu prehodnotiť.“ 

Zdroj: TREND/Jozef Andacký

Výšku investície do komerčného LTE pilotu M. Škop špecifikovať nechcel. Tvrdí, že sieťové LTE zariadenia sa cenovo pohybujú na úrovni tradičnej 3G technológie. Dodávateľom O2 v tomto projekte je čínsky Huawei. Podľa správy organizácie GSA na jeho zariadeniach beží celosvetovo 34 zo 72 aktívnych LTE sietí, čo ho stavia do pozície lídra. Dvojka na trhu, švédsky Ericsson je dodávateľom pre 32 LTE sietí.

Foto na titulke a v článku - TREND/Jozef Andacký // Mapa - Telefónica Slovakia

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 4

Tagy Telefónica O2