Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Olympus E-P3: na rýchlosti zaostrovania záleží

30.06.2011, 16:00 | Martin Trilec | © 2011 News and Media Holding

Profesionálny kompakt s vymeniteľnými objektívmi s najrýchlejším automatickým zaostrovaním na svete

  • Tlačiť
  • 1

Tagy

Olympus

Olympusácka rada PEN mala vždy svoj šarm a štýl. No okrem toho, že sú to kompaktné fotoaparáty s vymeniteľnými objektívmi, vždy dokázali ponúknuť niečo navrch. Inak tomu nie je ani u nového modelu PEN E-P3, ktorý má najrýchlejšie zaostrovanie na svete.

Novinka určená predovšetkým pre pokročilých fotografov ponúka výbornú obrazovú kvalitu, za čo vďačí dvanásťmegapixelovému Live MOS snímaču, ktorý zosnímané svetelné lúče následne odošle do obrazového procesora TruePic VI. Stodvadsaťhertzový systém automatického zaostrovania umožňuje zaostrovanie o rýchlostiach, ktoré aktuálne nemajú konkurenciu. K tomu prináleží nadštandardných tridsaťpäť ostriacich bodov.

Citlivosť ISO je zhora ohraničená hodnotou 12 800, zdola zase stovkou. Rýchlosť sekvenčného snímania statických snímok okolo čísla tri, čo je v súčasnosti akási stredná priečka. Aparát má integrovaný systém stabilizácie obrazu spoločne so systémom čistenia snímača od prachových zrniečok a podobných nežiaducich nečistôt.

PEN E-P3 nemá problém ani s videom a to hneď vo Full HD rozlíšení pri tridsiatich snímkach za sekundu. Dátový tok o sedemnástich megabitoch určuje vysokú kvalitatívnu triedu výsledného produktu, respektíve videa. Zvuková zložka je navyše stereofónna.

Po nasadení príslušného objektívu je možné okrem fotenia do JPEG či RAWu fotiť aj trojdimenzionálne fotky. Olympus ako ani niektorí ďalší poprední výrobcovia foto-video techniky sa veľmi 3D technológiou nezaberajú, čo možno vidieť aj na ich pomerne obmedzenom portfóliu produktov podporujúcich túto technológiu.

Zadná obrazovka je typu OLED s trojpalcovou uhlopriečkou a s ochrannou vrstvou proti odtlačkom prstov. Dotykový displej má rozlíšenie 0,64 megapixela. Novinka zhltne všetky SD pamäťové karty a obsahuje miniatúrny HDMI výstup. S počítačom zase zabezpečuje dátovú konektivitu rozhranie USB 2.0.

Akumulátor je lítiový s energetickou výdržou približne na 330 snímok. Pre profesionálne použitie bude pravdepodobne múdrejšie zaobstarať si hneď dva akumulátory. To, čo robí z nového PEN-u nadštandardným modelom je aj možnosť menenia protišmykového gripu.

Model E-P3 váži s batériou a pamäťovkou zhruba 370 gramov. Jeho rozmery sú 12,2 x 6,91 x 3,42 centimetrov, samozrejme bez nasadeného objektívu. Zariadenie sa na trh dostane už v auguste, pričom s kitovým objektívom sa jeho cena bude pohybovať okolo 900 dolárov.

Položka

Špecifikácia

Snímač

4/3" Live MOS, rozlíšenie 12,3 Mpx

17,3 x 13,0 milimetrov

ISO

100 - 12 800

Stabilizácia obrazu

Sensor-shift

Sekvenčné snímanie

3 snímky za sekundu

Video

Full HD (1080p) @ 30 FPS

Zadná obrazovka

3" OLED, dotykový, rozlíšenie 0,614 Mpx

Podpora pamäťoviek

všetky druhy SD kariet (SD, SDHC, SDXC)

Akumulátor

lítiový pri výdrži asi 330 fotiek na jedno nabitie

Hmotnosť a rozmery

370 gramov telo, rozmery 12,2 x 6,91 x 3,42 centimetrov

Dostupnosť a cena

august 2011 s kitovým objektívom za 900 $

Foto v článku a na titulke - Olympus

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Olympus