Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Otestovali sme najlacnejšie robotické vysávače. V čom sa zaskveli a v čom sklamali?

20.12.2017, 16:19 | Marián Biel | © 2017 News and Media Holding

Pre niekoho prejav vrcholnej lenivosti, pre iného praktický pomocník v domácnosti a rekvizita zo sci-fi filmu. Tak či onak, robotické vysávače sa stali bežným spotrebičom. Najdrahšie kúsky od iRobotu, Samsungu, Electroluxu či Neata sú aj naozaj praktické. Oplatí sa však ušetriť a vybrať si nejaký najlacnejší? A ak áno, ktorý?

  • Tlačiť
  • 2

Vyskúšali sme štyri modely od značiek Sencor, CleanMate a iRobot, ktoré sa momentálne predávajú za cenu nižšiu ako 250 eur. Jeden dokonca za menej ako 70 eur.

Sencor SVC 7020 VT (65 €)

Možno nie je fér porovnávať tento model s robotickými vysávačmi. Mnoho napovie cena. Ale to by bola predpojatosť. Veď možno drobec prekvapí.

Sencor SVC 7020 je najlacnejší robotický vysávač dostupný na slovenskom trhu. Lepšie povedané, o lacnejšom sme nepočuli. Za pár desiatok eur zákazník dostane pomerne kompaktné zariadenie, s priemerom len necelých 30 centimetrov. Je z lesklého plastu, ktorý pôsobí lacno a krehko. Malé škrabance sa ukázali už po pár použitiach.

Sencor SVC 7020 VTZdroj: Sencor

Prednú polovicu okraja tvorí nárazník, ktorý má v strede časť z gumy. Takže nábytok by vysávač poškodiť nemal. Aj v reále sa objavili skôr čierne šmuhy, ktoré sa však dali ľahko vyčistiť.

Je to zvláštny vysávač. V balení je adaptér a úplne základný náhradný filter. A ešte dvojica zvláštnych kief, ktoré vyzerajú ako riedke štetce.

Až po pozornejšom naštudovaní sme zistili, že to sú rotačné kefy, ktoré sa musia manuálne pripojiť na spodnú stranu vysávača. Medzi nimi je potom len miniatúrny nasávací otvor s rozmermi približne 1,5 x 6 cm.

V balení je ešte zvláštna platňa, ktorá sa dá pripojiť na spodnú časť medzi kolesá. Znova bolo nutné pozrieť sa do návodu, aby sme zistili, že ide o držiak prachovky.  

Sencor SVC 7020 VT je skôr hračkaZdroj: Marián Biel

Výhodou môže byť, že 800 mAh batéria sa dá jednoducho vymeniť. Nevýhodou zasa jej výdrž. Nabíja sa viac ako 3,5 hodiny a potom vydrží len trištvrte hodiny.

Navrchu stroja je gumená (vodeodolná, ale prečo?) krytka konektora pre nabíjačku, klasický prepínač ako pri stolovej lampe a dve diódy zobrazujúce aktivitu alebo dobíjanie. A potom veľký kryt, pod ktorým je 180 mililitrová nádobka so spomínaným filtrom.

Neprehliadnite

Vysýpanie nádobky je vcelku jednoduché, len si to vyžaduje odobrať a znova založiť filter. Prekvapením boli senzory proti pádu zo schodov. To je ale jediný druh senzora v tomto prístroji. Vysávač sa napríklad rozbehne, aj keď ho máte v rukách alebo dole hlavou.

Sencor SVC 7020 VT a zvláštne kefyZdroj: Marián Biel

V balení chýba dokovacia stanica. Bez nej pritom robotický vysávač tak trochu stráca význam, lebo mu musí človek venovať pozornosť a manuálne pripájať k nabíjačke.

A pokiaľ ide o samotné vysávanie, vysávač vie jazdiť len ako biliardová guľa a riadi sa iba podľa nárazníka. Aj preto sa v stredne veľkej miestnosti nedostal na všetky miesta.

Rýchlosť a výkon sú tiež minimálne. Na jednej strane to znamená málo hlučný chod. Na druhej strane zvládne povysávať len prach a jemné nečistoty. Aj to len na pevnej podlahe. Pri kobercoch je nepoužiteľný.

Pokračovanie článku - stránka 1 z 4
Pokračovanie článku na ďalšej stránke
  • Tlačiť
  • 2

Tagy CleanMate, iRobot, robotický vysávač, Sencor