Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Boli sme desať dní s novým Xbox One X. Hardvérom sa už rovná najlepším

18.11.2017, 10:04 | Michal Korec

Recenzia |Súčasná generácia videoherných konzol má vďaka PC architektúre nové možnosti. Sony a Microsoft nemajú iba bežné redizajny (PS4 Slim a Xbox One S vyšli vlani), ale urobili krok k ďalšej generácii konzol. Lepšie parametre udržujú konzoly svieže, výrobcovia si môžu pýtať vyššie ceny a vývojári žmýkajú engine hier.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Microsoft, Xbox

Otázka je, či vôbec treba dve verzie hardvéru naraz. Nebude hráč so staršou konzolou ukrátený? A neprepadnú tvorcovia výkonnejším verziám, nezačnú robiť exkluzívne hry na ne? Zatiaľ sa zdá, že nie.

Nemenej podstatným akcelerátorom je 4K – nová technologická mantra. PC ju dosiahlo už dávno a prvé verzie PS4 a Xbox One zvládali 1080p (ani to nie vždy), takže nové iterácie by sa k 4K mali dostať. Vlaňajšia PS4 Pro ukázala, že na niektorých hrách to ide, pri iných kulminuje pri 1440p či 1800p.

Jasný pozicioning a orientácia na hráča

Xbox One X má od začiatku jasnú nálepku: najvýkonnejšia konzola od Microsoftu i na trhu. Šesť teraflopov laikovi zrejme veľa nenapovie, podstatné je, že je to viac ako 4,2 teraflopu pri PS4 Pro. Xbox One však potreboval revíziu viac ako PS4.

Xbox One X, zadná stranaZdroj: Microsoft

Dôvodov je viac. Hry na Xbox One chodili slabšie ako na PS4. Občas nevydali ani na 1080p, mali menej fps, načítavali sa dlhšie. Pri Xbox One X sa karta otáča, pričom rozdiel medzi konzolami je podstatne väčší.

Preto sú aj hráči viac natešení a hoci nie je Xbox One X nová generácia, vítajú ju tak. Microsoft sa nezdržiaval Kinectom, TV, obývačkou, je orientovaný iba na hry a to dáva hráčom väčšiu dôveru. Štartovacia cena je opäť 499 eur, no za čisto herný výkonný stroj.

Kompaktný kus a šialene rýchly HDD

Xbox One X má oproti verzii z rooku 2013 výhody na prvý pohľad. Žiadny externý zdroj. Kompaktná škatuľa s čiernosivým dizajnom, no menšie rozmery (30x24x6 cm). Váži viac, no je neuveriteľné, že do takého objemu sa zmestil výkonnejší procesor, 12 GB pamäte, 4K Blu-Ray mechanika a všetky potrebné konektory. Konzola toľko nehreje, vôbec nehučí, hoci trošku sa zvýšila spotreba energie.

Neprehliadnite

Inštalácia je rýchla. Sieťový adaptér, HDMI kábel z balenia, pripojíte internet, domáce kino cez optický kábel a smelo do menu. Microsoft myslí na to, že budete prechádzať zo staršej konzoly, cez externý disk si môžete preniesť celý profil s hrami. Alebo staviť na cloud – odtiaľ sa načíta profil a uložené pozície, zvyšok stiahnete nanovo. Práve pri tejto možnosti sa blysol najväčší triumf Xboxu One X – parádne rýchly HDD.

Pevný disk vynikajúco pracuje s desiatkami GB. Zatiaľ čo prvý model sťahoval cez optickú i LTE sieť rýchlosťou cca 40-50 Mbit/s, pri Xbox One X bežne 220-250 Mbit/s. Aj väčšie hry prídu na pevný disk do polhodiny a to si 4K verzie pýtajú nad 90 GB.

Zhodné menu, načítavanie rýchlejšie, 4K Blu-Ray

Vďaka rýchlejšiemu disku získavate lepšie načítavanie hier. GTA V namiesto 68 sekúnd štartuje za 25 sekúnd, Forza 7 namiesto 60 sekúnd ide pod 40 a AC: Origins cca na polovicu (z 52 na 28 sekúnd). 4K verzie hier majú približne rovnaký čas, prípadne pár sekúnd ušetria.

Gamepad k Xboxu One XZdroj: Microsoft

Menu Xboxu One X je rovnaké ako po poslednej aktualizácii Xboxu One. Všetko je na rovnakom mieste, avšak intuitívnejšie ako kedysi. Subjektívne konštatujeme, že za pár rokov sa menu zjednodušilo. Samozrejme, každý hráč preferuje pri konzolách svoje, najmä Home button je veľmi užitočný.

Xbox One X je vybavený 4K rozlíšením aj pre Blu-Ray disky, streamovanie obsahu ako Amazon Prime, troška multimédií sa nestratí. Ak si niekto chce požičiavať filmy vo vysokom rozlíšení, Xbox Live má širokú knižnicu obsahu.

Zlepšenia aj pre 1080p

Nečakanou devízou pre majiteľov minulého Xboxu One bude lepší výkon Xboxu One X pri Full HD TV. Rýchlejšie načítavanie či poskočenie rozlíšenia na 1080p sú novinky, ktoré základná verzia nezvládala.

Majitelia 1080p TV ocenia aj 4K verzie, ktoré síce nemajú v zamýšľanej kvalite, ale úprava pixelov ich kvalitne reprodukuje. Xbox One X sa dá zakúpiť už teraz, hoci ešte nemáte 4K displej a váhate s kúpou. Lepší výkon, viac fps v akčných hrách, vyššie rozlíšenie i promptné načítavanie doručí aj pri staršej TV.

4K je top voľba

Najviac ponúka Xbox One X majiteľom 4K HDR TV. Čaká vás lepšie rozlíšenie i kvalitnejšia farebná paleta. Xbox One X chce dominovať v multiplatformových hrách, kde strácal body oproti konkurencii.

Xbox One X, prierez konzolouZdroj: Microsoft

Silný súboj medzi optimalizáciou pre PS4 Pro a Xbox One X sa ukáže v ďalších mesiacoch. V nejednom titule Xbox One X ponúka lepší výkon vrátane aktuálnych hitov ako AC: Origins, Call of Duty: WWII i Middle-Earth: Shadow of War (posúdime samostatne).

Takzvané Xbox One X Enhanced tituly pribúdajú postupne, staršie tituly dostávajú patch, novšie by mali mať zahrnutú 4K podporu okamžite. Výborne vyzerajú vlastné hity od Microsoftu ako Gears of War 4 či Halo 5, ale 16-násobné rozlíšenie dostanú aj klasické Xbox 360 hry.

Bájne 4K dosahuje Wolfenstein II, Diablo 3 či Call of Duty: WWII. Iné sa držia na 1800p (Final Fantasy XV). Krok vpred pre konzolových hráčov, neraz lepší ako na PS4 Pro, hoci nie vždy. Optimalizácia pre jednotlivé systémy si vyžaduje čas.

Návrat do výkonnostnej ligy

Xbox One X je správny krok pre ekosystém konzol od Microsoftu. Najvýkonnejšia konzola je uložená do kompaktnej škatuľky, oproti základnej verzii One ide o výrazný upgrade. Určená je náročným hráčom, ktorí odolávajú pokušeniu investovať do PC a chcú od konzoly čo najvyššiu kvalitu.

Xbox One X dobieha PC, inde aj predbieha konkurenciu pri hardvéri. 4K dosahujú prvé hry a majitelia 4K HDR TV by nemuseli váhať. Aj majitelia 1080p TV dostanú lepší výkon a najlepšou voľbou bude Xbox One X pre tých, čo do tejto generácie nenaskočili.

Ostatní sa môžu prehrabávať v detailných porovnaniach, no ak chcú meniť starú mašinu za novú a sú priaznivcami Xbox a multiplatformových hier, majú silného kandidáta.

V tejto generácii má Microsoft ťažkú pozíciu za PS4 lídrom a nečakane rozbehnutým Switchom od Nintenda. No Xbox One X dokazuje, že hardvérom sa už dorovnal. Teraz je na čase dokázať, že prídu aj vlastné hry, ktoré ho využijú naplno.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Microsoft, Xbox

Diskusia (0 reakcií)