Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Paušálovej mánii podľahol už aj Telekom

10.08.2012, 04:50 | Jozef Andacký | © 2012 News and Media Holding

Magentový operátor v programoch Happy zavádza neobmedzené volania. A mení tiež spôsob dotovania mobilov

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 2

Po O2 a Orangei od základu redizajnoval paušálový koncept aj Slovak Telekom. Sadu nových mesačných programov mobilných služieb s názvom Happy začne predávať 15. augusta. Jeden z nich obsahuje aj neobmedzené volania a správy do všetkých slovenských sietí (flat). A na rozdiel od Orangeu necháva Telekom v predaji aj existujúce paušálové ponuky.

Päťkrát Happy

Nových paušálov Happy je päť. Pomenované sú podľa veľkostí oblečenia – a tiež metodiky Deutsche Telekomu: XS, S, M, L a XL. Všetky v základnom mesačnom poplatku obsahujú neobmedzené volania v domovskej sieti – hoci v najnižšom programe len večer a cez víkend. Obdobne ako O2, aj Telekom priamo do štandardu (od programu M) zapracoval neobmedzené posielanie esemesiek, ku ktorým navyše pridal neobmedzené MMS správy.

Telekom tvrdí, že pri neobmedzených volaniach a správach neuplatní žiadne FUP obmedzenie na počet hovorov, alebo telefónnych čísiel (s flatovým paušálom Orangeu možno volať najviac na 250 čísiel mesačne). Avšak neprimerané využívanie napríklad v call centrách alebo SMS bránach strpieť takisto nemieni.

Spoločným ukazovateľom paušálov Happy je aj mobilný internet v základnom poplatku. V najnižších dvoch len s propagačným dátovým limitom 100 megabajtov, kým v najvyšších dvoch s „neobmedzeným variantom“ – čiže dvetisíc megabajtmi plnou rýchlosťou siete do – teoretických – 42 Mbit/s, ktorá sa po prečerpaní limitu rapídne zníži na 64 kbit/s.

Najvyšší, plne flatový program s neobmedzenými volaniami, správami a internetom vychádza na 44,99 eur (všetky sumy v článku sú s DPH). Rovnako stojí flatová propozícia O2 – Platinový paušál s mierne odlišnými parametrami (zahŕňa aj volania do vybraných krajín, ale iba polovičný dátový limit).

Happy - nové mobilné paušály Slovak Telekomu
(všetky ceny s DPH)
Program XS S M L XL
Mesačný poplatok 9,99 16,99 23,99 29,99 44,99
Neobmedzené volania do siete ST večer+víkend nonstop nonstop nonstop nonstop
Voľné minút y do všetkých sietí 50 100 150 250 neobmedzene
Minúta hovoru po vyčerpaní limitu 0,13 0,13 0,06 0,06
Neobmedzené SMS/MMS áno áno áno
Jedna SMS/MMS 0,10 0,10
Internet v mobile 100 MB 100 MB 500 MB neobmedzený neobmedzený
Jeden megabajt nad limit 0,10 0,10 0,10
PRAMEŇ: Slovak Telekom

Marketingový riaditeľ Telekomu pre spotrebiteľský trh Giacomo Tognoni hovorí, že koncept Happy nie je reakciou na orangovské paušály Wow či nové mesačné programy O2. Tvrdí, že sa na ňom pracovalo už dlhšie, lebo potenciál doterajšej postpaidovej ponuky sa do veľkej miery vyčerpal.

Napriek tomu sa skladacie paušály Podľa seba, ktoré operátor presadzoval posledné dva roky, budú naďalej predávať. Hoci sa zrejme dostanú do úzadia – už len preto, že v marketingových kampaniach sa chce Telekom sústrediť na Happy. Reklamný claim zatiaľ prezradiť nechce.

Nezodpovedanou otázkou je, za akých podmienok budú môcť abonenti doterajších paušálov Telekomu prejsť na nové programy ešte počas doby viazanosti. G. Tognoni prezrádza len to, že takéto riešenie sa pripravuje.

Hneď od spustenia paušálov Happy v polovici augusta to však možné nebude. Na porovnanie, Orange umožňuje existujúcim paušálovým klientom na Wow prejsť  počas viazanosti, ak ich nový pravidelný mesačný poplatok dosahuje aspoň úroveň toho doterajšieho.

Doplnkové balíčky

Súčasťou konceptu Happy sú doplnkové balíčky. Určené sú pre zákazníkov, ktorí si chcú nižšie paušály rozšíriť o funkcionalitu vyšších paušálov:

 • 100 minút volaní za 6,99 € mesačne: k Happy XS až L
 • neobmedzené SMS/MMS za 6,99 €: k Happy XS a S
 • neobmedzený mobilný internet za 5,99 €: k Happy M
 • neobmedzený mobilný internet za 10,99 €: k Happy XS a S

Požiadavku na výhodnejšie medzinárodné volania – pre všetky varianty Happy – má zabezpečiť doplnkový balíček za 1,99 € mesačne. V rámci neho sa na volania na telefónne čísla v krajinách EÚ a v USA uplatňuje sadzba 9 eurocentov za minútu.

Novinkou v portfóliu Telekomu je balíček neobmedzených volaní na 3 telefónne čísla v hociktorej slovenskej sieti (doteraz sa táto služba týkala len čísiel v domovskej sieti). Mesačne stojí 9,99 €.

Cenníkové ceny mesačných programov platia štandardne pre zákazníkov, ktorí s operátorom nechcú podpisovať kontrakt. K tomu, aby s ním predsa šli do viazanosti (24-mesačnej), má slúžiť motivačný systém zliav, ktorý navyše rozlišuje klientov s dotovaným telefónom a bez neho.

Pokiaľ si klient k 24-mesačnému kontraktu berie mobil, získa 30-percentnú zľavu na jeden doplnkový balíček. Ak mobil nechce, dostane okrem tretinovej zľavy na doplnkový balíček aj zadarmo medzinárodné volania a tiež výhody vyššieho paušálu na prvých šesť mesiacov: profil L pri programoch XS a S, či plný profil XL pri programoch M a L.

mobil user telekom

Dotované mobily po novom

Telekom v nových paušáloch zmenil aj filozofiu dotovania mobilov. Kým v pôvodných paušáloch ich poskytoval (a naďalej bude poskytovať) za jednorazový poplatok, v Happy sa cena telefónu rozloží do pravidelných mesačných príplatkov.

Telekom na tento účel rozdelil mobily do troch skupín: obľúbené, štýlové a exkluzívne. Pre každú z nich stanovil odlišnú výšku mesačného príplatku – od 1 do 13 eur. Napríklad LG Optimus L3 bude za 1 €, HTC Desire C za 2 € a Nokia Lumia 710 za 4 € mesačne.

Beztak pomerne zložitú schému komplikujú ďalšie pravidlá. Napríklad: čím vyšší paušál, tým väčšia ponuka mobilov. A tiež nižší mesačný príplatok v tej istej skupine mobilov.

Foto na titulke a v článku - Slovak Telekom/Deutsche Telekom

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 2

Tagy Orange, Slovak Telekom, Telefónica O2