Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pellegrini: Ak nie ste spokojní s doménou .sk, dajte na stôl argumenty

07.04.2017, 16:15 | Jozef Andacký | © 2017 News and Media Holding

Štát môže i nemusí tlačiť na zmenu spôsobu, akým sa spravuje slovenská národná internetová doména .sk. Záleží na tom, či je existujúci model zlý. Ibaže na takéto hodnotenie chýbajú argumenty. Vyplýva to z vyjadrení podpredsedu vlády pre informatizáciu Petra Pellegriniho, ktorému doména .sk patrí do kompetencií.

  • Tlačiť
  • 2

P. Pellegrini sa k doméne .sk vyjadril na tlačovej konferencii, týkajúcej sa pripravovanej novely zákona o e-governmente. Zákon sa domény nijako netýka, podpredseda vlády však cítil nutkanie vyjadriť sa k medializovaným informáciám.

„Chcem všetkých uistiť, že nedochádza ako k predaju domény .sk, ako je to prezentované v médiách,“ uviedol. Ktoré médiá mal na mysli, nešpecifikoval.

TREND, ktorý ako prvé médium túto tému pred dvoma týždňami priniesol, o „predaji domény“ nepísal. Pointa jeho článkov bola, že v časti internetovej komunity panuje presvedčenie, že doména nie je spravovaná dobre a že by sa tento model mal zmeniť.

Doménu v súčasnosti spravuje spoločnosť SK-NIC na základe zmluvy so štátom, ktorú podpísali ministri Pavol Prokopovič a Ľubomír Vážny. SK-NIC vlastní skupina Danubiatel, známa najmä cez telekomunikačného operátora Swan, a momentálne ho predáva.

Podľa zástupcov internetovej komunity je to šanca, možno i posledná, na zmenu. Podľa nich by doménu malo spravovať široko koncipované združenie, ako je to v Rakúsku alebo Česku.

Neprehliadnite

P. Pellegrini chce podľa vlastných slov s novým vlastníkom vyjednať lepšie postavenie štátu v správe domény. Ak sa to nepodarí, je „pripravený prísť s novelizáciou príslušných zákonov a zmeniť doterajší spôsob správy domény .sk“.

Ako príklad slabého postavenia štátu uviedol podmienky výpovede zmluvy s SK-NICom. Nepáči sa mu, že s odstúpením musí súhlasiť komisia, v ktorej okrem zástupcov štátu a internetovej komunity sedia aj predstavitelia samotného SK-NICu (respektíve jeho majiteľa).

P. Pellegrini eviduje tiež „nedostatky v oblasti spravovania zdrojov“, čím má na mysli to, že päť percent výnosov SK-NICu sa má použiť na projekty rozvoja internetovej komunity. „V krátkom čase zvoláme hodnotiacu komisiu a budeme sa snažiť čo najskôr tieto prostriedky veľmi transparentne uvoľniť pre internetovú komunitu,“ dodal. (O tom, že v komunite panujú otázniky ohľadom rozvojového fondu, písal aj TREND.)

Eminentnú potrebu meniť samotný model správy domény podľa rakúskeho či českého vzoru P. Pellegrini necíti. Je však ochotný o tom uvažovať. Ak sa mu na stôl dostanú argumenty o tom, že aktuálny stav je nevyhovujúci – zatiaľ však tieto informácie podľa vlastných slov nemá.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy domény, informatizácia, Pellegrini, SK-NIC