Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Playlink: Ako Sony spája hráčov s PS4 cez smartfóny

02.04.2018, 08:00 | Michal Korec

Životný cyklus Sony konzol nasleduje zväčša jasný vzorec: vydať konzolu, prvé hity prilákajú verných hráčov, potom sa pridajú ďalšie vlastné i partnerské produkcie.

  • Tlačiť
  • 0

Neskôr (okolo tretieho až piateho roku) sa začne Sony viac približovať aj príležitostným hráčom a pre nich tvorí nové platformy. Pri PS2 vzniklo karaoke SingStar i kvíz Buzz, pri PS3 pohybové hranie a ovládače Move (neskôr sa pridal Wonderbook).

Štart PlayStation 4 bol raketový, hardcore i multiplayer hrám sa začala venovať nová generácia hráčov, no pre rodičov a ich ratolesti prišla nová platforma až teraz a prináša zaujímavý paradox. Pred vstupom PS4 na trh sa hovorilo, že domáce konzoly nemajú šancu na úspech, lebo ich vytlačí hranie na mobiloch.

Zdroj: Sony

V odpisovanom teritóriu vznikli bestsellery ako PS4 a Switch, darí sa aj Xbox One po revízii. A Sony prišla s novým konceptom, keď sa mobilom nevyhýba, ale zakomponovala ich do hrania pre celé rodiny.

Platforma PlayLink totiž mení gamepady za smartfóny a každému hráčovi umožní hrať na tom svojom. Funguje to jednoducho: stiahnete si hru do konzoly, aj príslušnú aplikáciu do telefónu (tu je azda škoda, že neexistuje jedna ultimátna, ale pre každú hru potrebujete vlastnú), prepojíte smartfóny s PS4 (buď sú na rovnakej Wi-Fi alebo konzola vytvorí vlastný hotspot) a môžete hrať.

Neprehliadnite

Herné žánre a zážitky sú rôzne, no prispôsobené väčšiemu publiku a nechýbajú najmä spoločenské zážitky. Fajn správa pre lokálnych hráčov: prvé štyri recenzované hry sú k dispozícii v češtine, občas aj s dabingom!

Frantics

Ak ste smútili, že Sony nemá spoločenskú hru typu Mario Party, Frantics ju ľahko nahradia. Titul totiž obsahuje kopu minihier s jednoduchými ovládacími schémami – napríklad bežíte štafetu s prekážkami (krčíte sa, skáčete, zbierate mince, máte prísť prví), skáčete na balónoch (dávate pozor, aby ste neskončili na ostňoch či v priepasti), skáčete na padákoch (v správnom čase ho vytiahnete, súčasne sa štucháte so súpermi).

Kĺžete sa na ľade, hádžete bomby, zbierate šišky v aréne a tak ďalej. Frantics majú 15 minihier, ktoré sú jednoduché, no majú v sebe istú hĺbku. Pre hru si volíte jednu z 12 zábavných postavičiek ako avatara.

Ovládanie na mobile je intuitívne a čím väčšia plocha displeja smartfónu, tým lepšie sa vám postavičky a ich aktivity ovládajú. Ťukáte na displej, posúvate po ňom prst, zvládnete všetky aktivity, lebo dotykové ovládanie je preložené do hry dobre a aj rýchlo vníma vaše reakcie. Spárovanie bolo rýchle a ako bonus navyše, Frantics sú k dispozícii aj v češtine a ako spoločenská hra výborne obstoja.

Knowledge is Power

Sony vyšperkoval koncept kvízov už od čias Buzz a Knowledge is Power nenápadne pokračuje v tradícii. Tento raz je kvíz výborne spracovaný pre 6 hráčov, pričom štandardne je zložený z 12 úloh a súčasťou je aj arkádové znepríjemňovanie života ostatným: posielate na ne škodcov, zamrazíte ich či zadáte pascu.

To sa potom odrazí pri voľbe odpovedí: buď si musíte ťukaním na displeji odpoveď rozmraziť, vyhýbať sa nepriateľov alebo vyčistiť políčko od slizu. Základom je uhádnuť správnu odpoveď a hra núka všelijaké oblasti, od kultúrnych znalostí filmov, cez jedlo, svetovú politiku až po značky a logá.

Všetko ovládate telefónom, či ide o výber oblasti, potvrdzovanie odpovedí alebo aj záškodníckych úloh. Na obrazovke vidieť otázku, na telefóne vám svietia štyri odpovede, občas zahalené pascami.

 Väčšinou vám stačí potvrdiť odpoveď dotykom, aj vedľajšie aktivity vám idú hravo (šúchanie plochy atď.) Český dabing privítajú mnohí, aby lepšie porozumeli otázkam, inak je orientácia v hre ľahká.

Pokračovanie článku - stránka 1 z 2
Pokračovanie článku na ďalšej stránke
  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)