Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Po eurokomisárovi dostane Slovensko aj energetický inovačný hub

03.10.2017, 17:01 | Jozef Andacký | © 2017 News and Media Holding

Energetika je tradičné odvetvie ekonomiky, v ktorom figurujú veľké nadnárodné kolosy a korporácie. Je to tiež priestor pre startupy a výskumné projekty, ktoré riešia problémy v oblastiach, ako sú obnoviteľné zdroje energií, skladovanie energie či smart budovy. Európska platforma InnoEnergy má na konte 170 podporených startupov a 170 miliónov eur investícií do inovačných projektov. Teraz prichádza na Slovensko.

  • Tlačiť
  • 0

Platforma InnoEnergy vznikla na báze European Institute of Innovation and Technology (EIT), čo je R&D agentúra EÚ. Postupne sa do nej zapojili bezmála tri desiatky veľkých energetických podnikov a univerzít, čím vzniklo rozsiahle verejno-súkromné partnerstvo (PPP) na podporu inovácií v energetike.

Svoje aktivity realizuje platforma prostredníctvom jedenástich InnoEnergy hubov, z ktorých jeden je teraz už aj na Slovensku. Oficiálne ho otvorili minulý týždeň v Bratislave. Jeho správcom je konzultačná spoločnosť Neulogy.

„Ide o príležitosť zintenzívniť na Slovensku podporu inovácií v energetike. Slovensko nepochybne má potenciál presadiť sa v tejto oblasti. Jedna z ciest je aj intenzívnejšia spolupráca etablovaných energetických hráčov a mladých, začínajúcich tech-firiem,“ uviedol podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič.

Neprehliadnite

Jednou z aktivít InnoEnergy bude akcelerátor pre startupy. Pôjde o intenzívny mesačný program pre začínajúcich podnikateľov, zameraný na rozvoj ich nápadov a inovácií. Jeho účastníci získajú prístup k medzinárodnej sieti investorov, expertov a potenciálnych zákazníkov. Dostupná bude tiež finančná akcelerácia do 150-tisíc eur.

Akceleračný program sa v súčasnosti pripravuje, pričom štartuje v celej Európe v budúcom roku. Podľa šéfa Neulogy Petra Kolesára počas roka prebehne viacero kôl akcelerátora, vždy s piatimi až desiatimi startupmi. Jedna z ciest, ako ich nájsť, je aktuálne finišujúca súťaž PowerUp!. Do akcelerátora chcú však zapojiť nielen vyslovene energetické startupy, ale aj také, ktoré s energetikou súvisia voľnejšie.

Šéf Neulogy Peter KolesárZdroj: Neulogy

Neulogy bude pre InnoEnergy vyhľadávať tiež vedecko-výskumné projekty pre potenciálne investície. Prioritou sú podľa P. Kolesára projekty medzinárodných konzorcií, ktoré majú dva až tri roky do fázy komerčného produktu. Výška investície môže dosiahnuť dva až tri milióny eur.

Treťou oblasťou aktivít InnoEnergy sú vzdelávacie programy pre súčasných i budúcich profesionálov z energosektora. InnoEnergy sprostredkúva magisterské a doktorandské (PhD) štúdium na dvanástich špičkových európskych univerzitách a trojici biznis škôl. Podieľa sa tiež na zapojení študentov do firemných projektov.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Európska únia, inovácie, start-up

Súvisiace články

Jeseň pravdepodobne prinesie špirálu zvyšovania úrokových sadzieb

Kanadská ekonomika sa zdá byť v dobrej kondícii, preto centrálna banka nečakane zvýšila úrokové sadzby. Avšak extrémne vysoké ceny nehnuteľností neveštia do budúcnosti nič dobré. 2

Prečo máme čistejšiu energetiku ako priemer Únie

Ťažba uhlia na Slovensku dostáva rany zo všetkých strán

Desať rozšírení pre Chrome, ktoré nám už roky uľahčujú prácu

Historický okamih. V arabskom svete spustia prvý jadrový reaktor

Diskusia (0 reakcií)