Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pokrokové kondómy vytvorili deti

27.06.2015, 15:00 | Michaela Lovásová | © 2015 News and Media Holding

Týždeň vo vede | To najzaujímavejšie, o čom sa rozprávalo vo svete vedeckých objavov za posledný týždeň

  • Tlačiť
  • 0

Kondómy, ktoré odhalia infekcie

Skutočnosť, že niekto vytvoril kondóm, ktorý vie detekovať sexuálne prenosné infekcie, je pôsobivá, ale to, že ich vynašiel tím 13- až 14-ročných študentov, je ešte pôsobivejšie. Muaz Nawaz, Daanyaal Ali a Chirag Shah z Akadémie Isaaca Newtona v Londýne, prišli s konceptom, ktorý nazvali „S.T. EYE“.

Kondómy svietia v rôznych farbách, v závislosti od toho, s akou infekciou sa práve stretli: nazeleno pre chlamýdie, žltou pre herpes, fialová reprezentuje ľudský papilomavírus a modrá značí syfilis.

Mladí chlapci zároveň vyhrali prvú cenu za ochranu zdravia v TeenTech Awards, čo je súťaž, ktorá pomáha 11-16 ročným vynálezcom meniť svet.

Zdroj: TeenTech Awards.com

Kontroverzné potratové drony

Skupiny na ochranu práv žien budú používať bezpilotné lietadlá (drony) na donášanie potratových tabletiek z Nemecka do Poľska. Cieľom tejto kampane je zvýšenie povedomia o poľských reštriktívnych zákonoch o potratoch, ktoré sa dramaticky líši od väčšiny Európskej únie.

Ide o spoluprácu medzi Ženami na vlnách (Women on Waves) a ďalšími európskymi skupinami bojujúcimi za ženské reprodukčné práva. Dúfajú, že upozornia na „inú realitu“, ako ktorej čelia poľské ženy pri pokuse o prístup k „bezpečnému prerušeniu tehotenstva v porovnaní s inými ženami v Európe“.

Kresťanské Poľsko má jedno z najviac obmedzených reprodukčných práv v Európe. Patrí medzi tri krajiny, spolu s Írskom a Maltou, kde je interrupcia nezákonná. Ženy sa k potratom dostanú len v tých najextrémnejších prípadoch: ak je v nebezpečenstve ich zdravotný stav alebo existuje dôkaz o znásilnení či inceste, rovnako ak je plod veľmi deformovaný.

O čom snívajú potkany

Ak je potkanom ukázaná potravina na mieste, kde nemajú prístup a potom si zdriemnu, sníva sa im ako sa k pochúťke dostanú a uchmatnú ju.

„Je to ako pozerať sa na dovolenkovú brožúru deň predtým, než odchádzate - večer sa vám o tom môže snívať,“ hovorí Hugo Spiers z University College v Londýne pre New Scientist, ktorý na výskume pracoval.

Rovnako ako ľudia, potkany majú uložené mentálne mapy sveta v ich hipokampe. Uvedenie elektródy do mozgov potkanov ukázalo, že rôzne miesta sú zaznamenávané a prehrávané pomocou kombinácií hipokampálnych neurónov. Tieto bunky sa neaktivujú len vtedy, keď je potkan na určitom mieste, ale napríklad aj vtedy, keď spí, ako by sníval o tom, kde bol v minulosti, či kam chce ísť v budúcnosti.

David Redish z University of Minnesota v Minneapolise hovorí o tom, ako výskum dokazuje, že sny potkanov môžu byť formované ich cieľmi. „Ich sny nie sú len o tom, že odrážajú určitú základnú činnosť, ale zároveň záležia na želaniach zvierat,“ pripomína.

Zdroj: flickr.com/AliceRosen | CC

Nórsko buduje diaľnicu pre včely

Kvety sa objavujú na budovách, pred podnikmi a na balkónoch. V nórskom hlavnom meste Oslo sú premyslenou súčasťou systému navrhnutého tak, aby uľahčil život včele medonosnej. Oslo je v procese rozvoja „včelej diaľnice“, určenej pre opeľujúci hmyz. Ponúknu im bezpečnú cestu cez mesto s dostatkom potravinových zdrojov, miest na odpočinok a úľov.

Program vedie Bybi, enviromentálna skupina, podporujúca populácie mestských včiel, ktorá na projekt zabezpečila finančné prostriedky od miestnych firiem. Niektoré z nich poskytli špecializované domovy pre nové včelie populácie - úle doplnili na strechy a terasy pozdĺž peľotvorných rastlín.

Včely začali masovo umierať v roku 2006, a tento proces pokračuje aj v posledných rokoch: napríklad, 31 percent z včelej populácie v USA len v roku 2012 nečakane zmizlo. Spomínaný plán, vypracovaný pre Oslo, by však mohol aspoň nórskym včelám poskytnúť väčšiu šancu na prežitie.

Najprísnejší očkovací zákon Ameriky

Zhromaždenie v americkej Kalifornii schválilo zákon, ktorý nedovoľuje vyhnúť sa vakcinácii detí pre náboženské alebo osobné presvedčenie, píše theVerge. Zákon je jedným z najprísnejších očkovacích zákonov v krajine.

Podľa neho musia byť všetky deti, ktoré vstupujú do škôlky, očkované proti chorobám, ako sú osýpky a čierny kašeľ - ak lekár neschváli medicínsky založené oslobodenie. Tieto výnimky môžu byť odsúhlasené pre deti, ktoré majú určité alergie alebo nedostatky imunitného systému. Novela zákona tiež umožní lekársky schválené výnimky založené na rodinnej anamnéze.

„Aj keď som rešpektoval základné právo urobiť toto rozhodnutie vrámci rodiny, musíme sa vyrovnať s tým, že nikto z nás nemá právo ohroziť ostatných,“ povedal členka zhromaždenia, politička Lorena Gonzalez. Niektorí členovia zhromaždenia neboli záko tak nadšení. Mike Gatto, demokrat, povedal, že návrh zákona by mohol „porušovať právo detí chodiť do školy“.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Týždeň vo vede

Diskusia (0 reakcií)