Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Na majstrovstvá start-upov pocestuje PowereX

01.06.2018, 16:00 | Jozef Andacký | © 2018 News and Media Holding

Vo štvrtok (31. mája) sa v Bratislave uskutočnilo finále súťaže PowerUp! Zo sedmičky start-upov z oblasti energetiky, cleantechu, smart city a mobility porota vybrala platformu na zdieľanie distribučnej kapacity. PowereX bude Slovensko reprezentovať na kontinentálnom finále súťaže v polovici júna v Prahe.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

start-up

Východiskom projektu PowereX je trend, v rámci ktorého domácnosti nielen konzumujú, ale aj vyrábajú elektrickú energiu, napríklad prostredníctvom fotovoltaických panelov na strechách. Energiu, ktorú vyprodukujú, ale nespotrebujú, „púšťajú“ do elektrickej siete, pričom distribútor energie ju využíva na zabezpečenie stability svojej siete.

Za projektom PowereX stojí dvojica Peter Simko a Stanislav Kovalík. Obaja majú dlhoročné skúsenosti z energetickej branže.

Podľa P. Simka si modernizácia energetickej infraštruktúry v nadchádzajúcich rokoch globálne vyžiada miliardové investície (spomína sumu šesť miliárd dolárov). PowereX má byť spôsobom, ako to urobiť lacnejšie, ako optimalizovať investičné náklady a efektívnejšie využívať kapacity distribútorov.

Riešenie by malo distribútorom umožniť spolupracovať so svojimi zákazníkmi, respektíve odberateľmi. Využíva na to smart kontrakty technológie blockchain. Jeho súčasťou je predikčný algoritmus, ktorý distribučkám uľahčí plánovanie a správu ich sietí.

Víťazstvo v PowerUp! je pre PowereX v krátkom čase druhým úspechom. Len nedávno vyhral aj na prehliadke projektov, ktoré prešli akceleračným programom Uplift!, organizovaným spoločnosťou Neulogy a kreatívnym priestorom ImpactHub.

Neprehliadnite

Smart parking a originálna veterno-vodná „turbína“

PowerUp! je súťažou platformy InnoEnergy, ktorú na podporu start-upov (primárne vo sfére energetiky, cleantechu či smartcity) založila EÚ. Jej partnerom na Slovensku je Neulogy, ktorá je správcom tunajšieho inovačného hubu. V súťaži sú start-upy z 24 krajín strednej a východnej Európy, od Grécka až po Estónsko.

Na grand finále, ktoré bude 19. júna v Prahe, vycestuje PowereX, ale národné kolo ponúklo aj ďalšie zaujímavé podnikateľské nápady. Druhé miesto v slovenskom PowerUp! získalo Parkio, riešenie na organizáciu a optimalizáciu nákladov na parkovanie firemných vozidiel. Vodičom pomáha nájsť voľné parkovacie miesta a navigovať ich k nim, firmy zasa získajú prehľad o nákladoch na parkovanie.

Parkio je už reálne funkčnou službou. Zakladateľ Michal Matúš hovorí o niekoľkých stovkách používateľov v troch krajinách a viac než 20-tisíc pokrytých parkovacích miestach.

Trojkou v slovenskom PowerUp! sa stal Spear. Ide o originálne zariadenie na výrobu elektrickej energie z vetra a vody, akúsi alternatívu k už existujúcim turbínam. Patentovaná technológia má podľa zakladateľa projektu, architekta Martina Šichmana, priniesť zásadnú inováciu na trh malých veterných a vodných elektrární.

Špeciálnu cenu organizátora súťaže získal tím CCCG, ktorý vyvíja smart rozšírenie pre vodovodnú batériu. Zariadenie, ktoré sa namontuje na existujúci vodovodný kohútik, má domácnostiam pomôcť šetriť vodu a získať prehľad o jej spotrebe a využívaní.

Ďalšie projekty (v abecednom poradí):

  • Meterie (odčítanie elektromerov pomocou smartfónu odberateľa a prepojenie so systémom dodávateľa energie)

Slovenské finále súťaže PowerUp!Zdroj: TREND.sk / Jozef Andacký

  • Tlačiť
  • 0

Tagy start-up

Diskusia (0 reakcií)