Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Websupport ide žalovať štát, odmieta pokutu za propagáciu hazardu

21.09.2016, 18:01 | Lukáš Kvašňák | © 2016 News and Media Holding

Najväčší registrátor internetových domén na Slovensku Websupport sa bude súdiť so štátom. Dôvodom je pokuta vo výške 80-tisíc eur, ktorú firma dostala za propagáciu nelicencovaných hazardných hier.

  • Tlačiť
  • 4

Propagácie sa mal Websupport dopustiť tak, že zaregistroval štyri internetové domény evysledky.sk, tiket.sk, flashscore.sk a sktipy.sk. Ide o internetové stránky umiestnené na zahraničných serveroch, ktoré buď priamo umožňovali hrať hazardné hry, alebo odkazovali na ďalšie stránky, kde to bolo možné.

Michal Truban

Michal TrubanZdroj: Milan David

Bez vplyvu na obsah

Na Slovensku je v rámci platnej legislatívy zakázané nielen prevádzkovanie hazardných hier bez potrebnej licencie, ale aj ich propagácia. Kým za prevádzku hrozia podľa zákona o hazardných hrách sankcie od 16- až do 100-tisíc eur, pri propagácii sú ešte vyššie: od 20- do 500-tisíc eur.

Websupport sa bráni, že ako registrátor nemá vplyv na obsah internetových stránok, ani reálnu možnosť ich kontrolovať, keďže aktuálne spravuje takmer 85-tisíc domén. „Nie je technicky možné, aby registrátor kontroloval každú jednu doménu, kam smeruje a aký obsah zobrazuje. O to viac každý deň, keďže klient si smerovanie môže kedykoľvek zmeniť,“ tvrdí na svojom blogu Websupport.

Neprehliadnite

Súdia sa aj ostatní

Zodpovednosť za obsah podľa Websupportu nesie klient, ktorý pri nákupe domény súhlasí so všeobecnými obchodnými podmienkami. Podľa nich za obsah webstránok zodpovedajú ich prevádzkovatelia.

Tými sú často zahraničné firmy so sídlom napríklad v USA, na Gibraltáre alebo na Malte. Podľa zastaraných slovenských pravidiel na registrovanie však môže doménu s koncovkou .sk používať len subjekt so sídlom alebo trvalým pobytom na Slovensku. Z tohto dôvodu registrátori ako Websupport registrujú domény na seba aj ako užívatelia, takže ich štátni úradníci vnímajú ako zodpovedných. Od nového roka sa majú pravidlá pre registráciu zmeniť tak, aby domény mohli byť registrované aj na zahraničné subjekty. Navyše, registrátor už nebude môcť byť užívateľom domény.

Websupport nie je jediný registrátor, ktorý dostal pokutu za propagáciu hazardných hier. Sankcie vo výške 20-tisíc eur udelil štát aj firmám Platon a Zoner. Obidve sa preto rovnako ako Websupport obrátili na súd.

Štát trestá len domácich

Keď o prípade písal TREND v júli tohto roku, oslovil aj Finančnú správu, ktorá ako odvolací orgán pokuty pre registrátorov potvrdila. Hovorkyňa Patrícia Macíková vtedy uviedla, že posúdenie a postihnutie propagovania hazardnej hry na internete a sociálnych sieťach je problematické.

Zákon o hazardných hrách vidí ich propagovanie ako akúkoľvek formu informovania alebo podnecovania k účasti na hazardnej hre dostupnej na Slovensku vrátane tých, ktoré sú prevádzkované on-line. Na Slovensku sú však dostupné webstránky z celého sveta.

„Preto dostupnosť na území SR môžeme určovať z pohľadu zákona o hazardných hrách ako stránky zverejnené na weboch končiacich sa skratkou .sk, ktorých držiteľmi sú právnické alebo fyzické osoby a spoločnosti registrované na Slovensku,“ vysvetlila P. Macíková.

Ak teda sporné domény presťahovali svoj hosting k zahraničnej firme napríklad na doménu .com alebo .eu, slovenské úrady už nezaujímajú.

  • Tlačiť
  • 4