Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Predaj počítačov stagnuje už takmer dva roky

12.07.2012, 14:47 | SITA

Pozíciu trhového lídra si udržiava HP, Lenovo mu šliape na päty

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Celosvetové dodávky osobných počítačov, teda stolných počítačov, notebookov, netbookov a ultrabookov, dosiahli v druhom kvartáli tohto roka spolu 87,5 milióna kusov, čo predstavuje medziročný pokles o 0,1 percenta.

Ako vyplýva z pravidelného trhového prehľadu analytickej spoločnosti Gartner, pozíciu najväčšieho dodávateľa si s 13 miliónmi dodaných zariadení udržala spoločnosť HP, no jej trhový podiel sa pre pokles predajov medziročne znížil o dva percentné body na 14,9 percenta. Naopak Lenovo s 12,8 miliónmi predaných osobných počítačov a trhovým podielom 14,7 percenta pokračuje v rýchlom raste a v priebehu tretieho kvartálu pravdepodobne vystrieda HP na pozícii trhového lídra.

Dve najpredávanejšie značky nasleduje Acer s 9,6 miliónmi predaných zariadení a 11-percentným trhovým podielom. Na štvrtom mieste ho tesne nasleduje Dell, na piatom skončil Asus. „Druhý kvartál roku 2012 bol už siedmym štvrťrokom v poradí, kedy trh PC stagnoval, alebo rástol len jednociferným tempom. Hlavnými dôvodmi sú predovšetkým ekonomická neistota, ale aj konkurencia alternatívnych zariadení, a to hlavne tabletov a smartfónov,“ komentovala analytička spoločnosti Gartner Mikako Kitagawa.

Ako dodala, vysoké očakávania, spojené s novým segmentom ultrabookov sa zatiaľ nenapĺňajú, a to aj napriek tomu, že prvé ultrabooky sa dostali na trhu už v roku 2011. „Ide však o hlavnú oblasť, do ktorej výrobcovia investujú a koncom roka môžeme očakávať masívnu kampaň zameranú na ultrabooky založené na platforme IvyBridge. Spôsobí to pravdepodobne výrazný rast záujmu zákazníkov,“ uzavrela M. Kitagawa.

Zdroj: SITA / AP

Ilustračné foto - SITA / AP

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy HP, Lenovo, počítače

Diskusia (0 reakcií)