Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prekladač Google už vie po slovensky lepšie než niektorí vrcholoví politici

19.04.2017, 17:30 | Marián Biel | © 2017 News and Media Holding

Koľko rečí vieš, toľkokrát si človekom. Mnohí Slováci sú podľa tohto príslovia človekom len jedenkrát. Na pomoc im už desať rokov prichádza Prekladač Google. Teraz prechádza na nový level prekladania pomocou technológie založenej na neurónových sieťach. Preklad je omnoho presnejší a berie do úvahy význam vety. To sa nie vždy darí ani slovenským vrcholovým politikom.

  • Tlačiť
  • 3

Google posledné mesiace začal používať strojové učenie na zlepšenie prekladania svetových jazykov v kombinácii s angličtinou. Tento svetový jazyk ovláda len približne pätina svetovej populácie. Teraz Google rozšíril počet podporovaných jazykov na 16 a patrí sem aj slovenčina.

Pochopenie reči, a teda priblíženie sa k dokonalému prekladu, je dlhoročná snaha aj profesionálnych tlmočníkov. Prekladač Google doteraz len hrubo prekladal slová a postupne prešiel na prekladanie fráz vo vetách. S využitím technológie neurónových sietí a strojového učenia už však vie pochopiť význam celej vety, a preto ju preložiť omnoho presnejšie.

 

Neurónové siete dokážu znížiť počet chýb pri prekladaní o 55 až 85 percent. Ide o najrevolučnejší posun v prekladaní pomocou stroja za posledných desať rokov. Prekladač Google preloží každý deň viac ako 140 miliárd slov a pozná 103 jazykov. Vynovený Prekladač je dostupný v mobilnej aplikácii a aj na webe. Onedlho bude zakomponovaný do automatického prekladania v prehliadači Chrome. 

  • Tlačiť
  • 3

Tagy Google, strojové učenie