Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prichádzajú notebooky s Windows 10 a 24-hodinovou výdržou. Majú procesor z mobilov

07.12.2017, 10:00 | Marián Biel | © 2017 News and Media Holding

Intel asi nadšený nebude, ale do sveta vyrážajú prvé laptopy s operačným systémom Windows, ktoré bežia na ARM platforme od konkurenčného Qualcommu. Hlavnou výhodou okrem LTE modulu a funkcie always-on má byť viac ako 24-hodinová výdrž. Prvými kúskami sú HP Envy X2 a Asus NovaGo.

  • Tlačiť
  • 0

Na konferencii na Havajských ostrovoch sa Qualcomm a Microsoft pochválili s prvými zariadeniami, ktoré sú postavené na ARM platforme Snapdragon 835. Tej istej, ktorá poháňa dnešné smartfóny ako napríklad LG V30, Xiaomi Mi 6, Sony Xperia XZ1 či HTC U11.

Rozdiel je, že ide o notebooky so systémom Windows 10 S. Nová a odľahčená edícia operačného systému má slabinu v tom, že nedovoľuje inštalovať štandardné win32 aplikácie. Ale len tie, ktoré ponúka oficiálny obchod Windows Store.

Našťastie do konca septembra budúceho roka možno tento systém bezplatne upgradovať na Widnows 10 Pro. A tak pribudne možnosť inštalovať klasické win32 aplikácie. Zatiaľ však iba 32-bitové. Tie 64-bitové Microsoft nepodporuje.

Pre drvivú väčšinu bežne používaného softvéru to nebude problém. Aby sme to zhrnuli, aj na prichádzajúce windowsové počítače s qualcommovským procesorom sa bude dať nainštalovať a plnohodnotne používať Chrome, Photoshop, MS Office a ďalšie najpoužívanejšie aplikácie.

Omnoho menšia základná doska okrem iného znamená viac miesta pre batériu. Navyše, Snapdragon 835 je vyrábaný desaťnanometrovou technológiou, a tak je menej energeticky náročný.

Podľa výrobcu budú nové windowsové laptopy budú dosahovať výdrž na jedno nabitie aj viac ako 24 hodín a v pohotovosti vydržia celý mesiac. Pritom budú pripravené na okamžité prebudenie a pokračovanie v práci, rovnako, ako to je pri smartfónoch.  

Základná doska Snapdragon 835 verzus konkurentZdroj: Qualcomm

Prvým Snapdragon 835 Windows laptopom je HP Envy x2. Alebo by sa skôr dalo hovoriť o tablete. Pretože všetky komponenty aj batéria sú schované v 6,9 mm tenkom a 700 gramov vážiacom kovovom tele s 12,3-palcovým displejom s rozlíšením 1 920 x 1 280.

Operačná pamať má kapacitu 8 GB a na ukladanie slúži 256 GB SSD disk. Majitelia si budú musieť vystačiť len s jediným USB-C konektorom. Podľa HP má táto novinka vydrža 20 hodín práce. Jej cena ešte nebola upresnená.

Zdroj: HP

Asus NovaGo je už klasický laptop, ktorého 13,3-palcová full HD obrazovka sa dá vyklopiť o 360 stupňov. Hmotnosť už stúpla na bežných 1 390 gramov a novinka má aj dva USB a jeden HDMI konektory.

Na výber bude edícia so 4 GB RAM a 64 GB SSD alebo 8 GB operačnej pamäte a 256 GB na ukladanie dát. Miesto si našla aj čítačka odtlačkov prstov a rovnako ako HP Envy x2 aj Asus NovaGo má slot pre SIM kartu a teda LTE pripojenie na internet.

Neprehliadnite

Novinka od Asusu má na jedno nabitie vydržať 22 hodín práce. Cena verzie s menšou pamäťou je 599 dolárov, s vačšou je to o dve stovky viac. Dátum príchodu na trh ešte neboj určený.

Zdroj: Asus

Qualcomm tiež predstavil novú generáciu svojho procesoru Snapdragon 845, ktorý bude srdcom najvybavenejších smartfónov budúceho roka.

Je znova výkonnejší a menej energeticky náročný a LTE modem X20 podporuje teoretickú rýchlosť sťahovania až 1,2 Gbps. Zatiaľ však nie je stavaný pre 5G siete. Na to sa chystá Qualcomm až v roku 2019.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Intel, Microsoft, Qualcomm, Windows 10

Diskusia (0 reakcií)