Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pridelili si „štátnu dividendu“ z domény .sk. Ako vznikol darcovský web ĽudiaĽuďom

Päť percent výnosov z poplatkov za slovenské internetové domény má ísť na financovanie projektov v záujme online komunity. Vyplýva to zo zmlúv, ktoré štát ako majiteľ najvyššej slovenskej domény .sk uzavrel s jej delegovaným správcom, spoločnosťou SK-NIC, ktorý poplatky vyberá. V hre sú stovky tisíc eur ročne. V súčasnosti sa pracuje na pravidlách, ako o tieto peniaze požiadať. Medzičasom je vhodné pripomenúť si jeden starší príbeh.

22.03.2019, 11:59 | Jozef Andacký | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

Týka sa darcovského internetového portálu ĽudiaĽuďom.sk. Venuje sa filantropii, pomoci ľuďom v núdzi a dobrovoľníctvu v online prostredí. Je pomerne úspešný, napríklad vlani sprostredkoval dary v hodnote 1,7 milióna eur od viac než 90-tisíc darcov.

Pri rozvoji portálu zohrali rozhodujúcu úlohu peniaze „z piatich percent“ SK-NIC-u. Dá sa povedať, že bez nich by nevznikol. Success story projektu ovenčeného viacerými CSR oceneniami však dopĺňa zopár dôležitých okolností, na ktoré upozorňujú ľudia z internetovej branže.

Správca domény .sk z piatich percent finančne podporoval prevádzkovateľa portálu ĽudiaĽuďom.sk v čase, keď neexistovali pravidlá na transparentné rozdeľovanie tohto „fondu“ – napriek opakovanej snahe o ich vytvorenie.

Okrem toho, príbeh sa točí okolo tých istých mien, ktoré v rôznych časových obdobiach vystupovali raz ako zástupcovia štátu a inokedy zasa ako zástupcovia súkromnej firmy.

Prečo hovoríme o štátnej dividende z národnej domény

SK-NIC má v slovenskom internetovom ekosystéme jedinečnú funkciu. Spravuje registre domén druhej úrovne s koncovkou .sk (napríklad etrend.sk) a zabezpečuje, aby sa používateľovi po zadaní adresy do internetového prehliadača zobrazila príslušná webstránka.

SK-NIC manažuje najvyššiu slovenskú doménu na základe delegácie v globálnom internetovom registri ICANN. Samotná národná doména je však majetkom Slovenskej republiky. Vzťahy medzi SK-NIC-om a vládou upravuje zmluva o spolupráci.

Jej súčasťou je aj povinnosť SK-NICu použiť päť percent z vybraných poplatkov za domény druhej úrovne (čiže napríklad etrend.sk) „na financovanie projektov v záujme internetovej komunity“.

V princípe ide o kompenzáciu za to, že SK-NIC podniká so štátnym majetkom. Preto hovoríme o „štátnej dividende“ z národnej internetovej domény.

Väčšina na vlastné projekty

Prevádzkovateľom portálu ĽudiaĽuďom.sk je rovnomenná neziskovka, ktorá vznikla v roku 2009 (do roku 2014 sa volala 4people). Jej zakladateľmi sú Centrum pre filantropiu, ktoré má 20-percentný podiel na počiatočnom vklade, a SK-NIC s 80-percentným podielom.

Vlastníkom SK-NIC-u bola až do decembra 2017 spoločnosť Danubiatel, ktorá úplne alebo čiastočne ovláda skupinu ďalších firiem. Patria medzi ne telekomunikačné podniky Swan a Swan Mobile (Štvorka) či spoločnosť Globaltel, ktorá je kontraktorom štátu pri vládnom portáli Slovensko.sk. V minulom roku SK-NIC kúpila britská firma CentralNIC.

Neprehliadnite

Riaditeľ neziskovky Ľudia Ľuďom Roland Kyška uvádza, že iniciátorom projektu bolo Centrum pre filantropiu. Hovorí, že jeho vtedajší riaditeľ Boris Strečanský prišiel za svojím priateľom z mladosti Jurajom Ondrišom, zakladateľom a spolumajiteľom DanubiaTelu, s nápadom na založenie on-line databázy neziskových organizácií: „Neskôr sa tento nápad pretransformoval do projektu prvého otvoreného on-line darcovského portálu.“

Neziskovka Ľudia Ľuďom bola s SK-NIC-om od začiatku prepojená aj manažérsky. Jej prvým štatutárom a riaditeľom bol Patrik Krauspe, ktorý bol v tom čase zároveň šéfom SK-NIC-u.

SK-NIC svoje „dieťa“ rozhodujúcou mierou financoval. Podľa výročných správ neziskovka v rokoch 2011 až 2014 z grantov a príspevkov SK-NIC-u nazbierala od 75 do 82 percent celkových príjmov.

Vizitka Ľudia Ľuďom
Sprostredkované dary (€) Celkové príjmy (€) Príjmy z darov a príspevkov SK-NIC-u (€) Podiel na celkových príjmoch (%)
2011 n 112 312 85 000 75,7
2012 n 226 470

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy DanubiaTel, doména .sk, ĽudiaĽuďom.sk, SK-NIC, Swan, Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu SR