Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Protipirátsku dohodu ACTA podpísalo 22 krajín EÚ

26.01.2012, 13:57 | Jozef Andacký | © 2012 News and Media Holding

Slovensko medzi nimi nie je, no pripojiť sa má čoskoro

  • Tlačiť
  • 6

Tagy

ACTA

Zástupcovia Európskej únie a 22 členských krajín vo štvrtok v Tokiu podpísali Obchodnú dohodu proti falšovaniu (Anti-Counterfeiting Trade Agreement - ACTA). Slovensko spolu s Cyprom, Estónskom, Holandskom a Nemeckom medzi signatármi nebolo, no podľa správy japonského ministerstva zahraničných vecí sa k nim tieto krajiny pripoja po skončení vnútroštátnych schvaľovacích procedúr.

Cieľom ACTA je zvýšiť ochranu držiteľov autorských práv proti napodobeninám liekov, spotrebných produktov, ale aj proti pirátskemu šíreniu hudby, filmov a softvéru. Vyslanec EÚ v Japonsku Hans Dietmar Schweisgut na úvod stretnutia poznamenal, že zmluva sa zameriava na zlepšenie vynucovacích mechanizmov, ktoré majú zefektívniť boj proti narušovateľom práv duševného vlastníctva. Vlani v októbri zmluvu okrem jej iniciátorov - Japonska a USA - podpísali Austrália, Južná Kórea, Kanada, Maroko, Nový Zéland a Singapur.

Podľa kritikov, medzi ktorými sú organizácie ako Electronic Frontier Foundation, La Quadrature du Net alebo Foundation for a Free Information Infrastructure (FFII), multilaterálna dohoda porušuje ľudské práva a povedie k regulácii internetu. V médiách sa napríklad objavili správy o tom, že kvôli ACTA budú colníci ľuďom na letiskách prezerať notebooky a ak v nich nájdu nelegálne stiahnutú hudbu, budú rozdávať pokuty a konfiškovať, prípadne ničiť elektronické zariadenia.

Oponenti ACTA tvrdia, že dohoda je nielen škodlivá, ale ani nesplní zamýšľaný účel. „Silnejšie vynucovanie práva nemôže vyriešiť problém pirátstva, ktorý v princípe spôsobuje zlyhanie trhu,“ píše FFII v liste pre poslancov Európskeho parlamentu (EP). Práve oni môžu ešte prijatie zmluvy v EÚ zvrátiť. Jej prerokovanie na pôde EP sa očakáva v júni.

Okrem vysvetľovacej kampane aktivistov si ACTA vyslúžila aj pozornosť hackerov. V Poľsku po oznámení tamojšej vlády, že zmluvy podpíše, napadli viacero vládnych webov. Okrem toho do ulíc niekoľkých poľských miest vyšli tisícky demonštrantov.

acta poland protest sita-ap

Podpisová ceremónia ACTA prišla niekoľko dní po tom, ako v USA neprešli - aj vďaka protestom aktivistov a viacerých webov, vrátane Wikipedie - protipirátske zákony SOPA a PIPA. Časovo tiež korešponduje so zásahom amerických úradov, ktorý viedol k zatvoreniu servera Megaupload.

Foto na titulke a v článku - SITA/AP

  • Tlačiť
  • 6

Tagy ACTA