Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prototyp od Lenova: Konečne praktické využitie ohybného displeja?

14.05.2019, 20:00 | Marián Biel | © 2019 News and Media Holding

Ohybné displeje budú najbližšie mesiace ďalšou inováciou, ktorá sa z prototypov dostáva do finálnych produktov a bude musieť bojovať o svoju pozíciu v histórii. Buď skončí ako dotyková obrazovka, teda technológia, bez ktorej by sme si už nevedeli predstaviť aspoň polovicu techniky. Alebo ako 3D televízory, ktoré po 3-4 rokoch od ich boomu postupne upadli do zabudnutia. Pomôcť dostať sa skôr do prvej skupiny môže aj jej rozšírenie zo smartfónov do notebookov. Prvou ukážkou je prototyp ThinkPad X1 od Lenova.

  • Tlačiť
  • 2

Laptop je vlastne ohybný už od jeho prvopočiatkov vo forme dvoch samostatných častí prepojených nejakým druhom kĺbu. Displej bol vždy len v jednej časti, v druhej zas klávesnica. Aj tento stereotyp sa začal lámať. Napríklad už pred takmer troma rokmi Lenovo začal predávať Yoga Book. Stále to boli dve samostatné časti, ale spodnú už tvorila dotyková plocha s virtuálnou klávesnicou. Zhodou okolností znova Lenovo na ich konferencii Accelerate 2019 ukázal nové využitie flexibilných displejov.

Neprehliadnite

Lenovo notebook s ohybným displejom ako knihaZdroj: The Verge

Ide o totožnú technológiu ako používajú začiatkom roka predstavené smartfóny Huawei Mate X a Samsung Galaxy Fold, ale už vo väčšom meradle. Nová generácia laptopov z rodiny ThinkPad X1 je v podstate 13,3-palcový tablet s pomerom strán 4:3 a 2K rozlíšením, ktorý sa dokáže zohnúť v polovici. Zatiaľ ide len o prototyp, ktorý sa má do obchodov dostať v priebehu budúceho roka. Ale zas o plne funkčný prototyp, aspoň čo sa obrazovky týka.

Lenovo nešpecifikovalo podrobné parametre notebooku s hmotnosťou do kilogramu postavenom na platforme Intel a meniť sa vo finálnom kuse bude aj počet a umiestnenie konektorov, pribudnúť má aj predná kamera pre Windows Hello. Aj kapacita batérie

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy Huawei, Lenovo, ohybný displej, Samsung, Windows