Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prvá jazda na kolobežkách Mint: Zábavné, ale cena ako za taxík

23.07.2019, 19:15 | Marián Biel | © 2019 News and Media Holding

Zdieľané e-kolobežky sú vo svete trendom osobnej dopravy a často aj veľkým hitom. Stretnúť sa s rôznymi start-upmi poskytujúcimi túto službu sa dá v tuctoch miest, vrátane Viedne či Prahy. Tento týžden sa k nim pridala Bratislava. Len trochu nevšedne.

  • Tlačiť
  • 2

Zatiaľ čo v okolitých mestách sú po uliciach kolobežky od renomovaných značiek ako Bird alebo Lime, v Bratislave je to zatiaľ neznáme meno. Mint technicky funguje úplne rovnako ako spomenutí konkurenti. Rozdiel je v tom, že pozadie spoločnosti je trochu netypické.

Neprehliadnite

Na webe služby Mint je ako prevádzkovateľ označená spoločnosť Softgate s.r.o. so sídlom v Bratislave a poštovou adresou v Komárne. Tak či onak sa nám zatiaľ na firmu nepodarilo nakontaktovať. Zatiaľ nereagujú na ich oficiálne mailové adresy a ani na Facebook stránke. Podľa obchodného registra aj Finstatu ide o bežnú spoločnosť. Regulárne zatiaľ funguje aj služba Mint. Budeme skúšať nadalej firmu kontaktovať, pretože je pár drobností, na ktoré sme zatiaľ nenašli odpoveď. Na iné sme si odpovedali po prvých dvoch jazdách.

Zatiaľ len dva tucty

Najprv aplikácia, s ktorou prídete do kontaktu ako prvou. Registrácia aj pridanie platobnej karty prebehlo korektne a na prvý pokus. Mint si identitu pri registrácii overuje zaslaním SMS kódu. Zaujímavé je, že v aplikácii sa má uviesť aj typ a číslo vodičského preukazu. Tento údaj sa však nikde neoveruje. Navyše aplikácie funguje aj bez zadania tejto informácie. Mimochodom pred každým začatím jazdy musite zaškrtnúť, že ste si pozreli pár obrázkové upozornenie ako jazdiť, že máte prilbu a podobne.

Zdroj: Marián Biel

Prostredie je svižné a prehľadné. Prakticky ide len o mapu Bratislavy s vyznačenou polohou kolobežiek. Ich počet je zatiaľ dosť nízky. Pred prvou jazdou podvečer ich bolo dostupných 26, ďalší deň doobeda zas 24.

Najprv sme museli ísť asi 800 metrov k najbližšej. GPS poloha v aplikácii je pomerne presná, ale stále s presnosťou okolo 15 – 20 metrov. Zaparkovanú kolobežku možno budete niekedy trochu dlhšie hľadať. Inak táto nepresnosť prekáža viac kvôli zóne, kde sa kolobežky majú pohybovať, teda širšie centrum hlavného mesta. Mimo neho sa nič závažné nestane, iba prestane fungovať pohon.

Dokončiť jazdu a odložiť e-kolobežku môžete len v tejto zóne. Hoci sme podľa mapy určite v tejto zóne boli, GPS videl kolobežku o pár metrov vedľa a zakazoval ju tam zaparkovať. Ale stačilo prejsť na druhú stranu ulice. Po označení, že chcete cestu ukončiť vás aplikácia vyzve, aby ste urobili fotografiu daného miesta. Zatiaľ sme neprišli na to, či vhodnosť parkovacej plochy potom kontroluje človek alebo nejaký algoritmus.

Prvá jazda na Mint kolobežkeZdroj: Marián Biel

Hneď po ukončení jazdy dorazí do aplikácie sumarizácia cesty s cenou, časom, kilometrami a mapou s trasou. Mimochodom, aktivovanie a ukončenie jazdy sprevádza trochu bizarný zvuk, tak sa nezľaknite.

Ako riešia dlhoprstých

Mnohým napadne, že e-kolobežka odstavená len tak na ulici dlho nevydrží a niekto sa na ňu ulakomí. Technicky sa to môže stať. 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy e-kolobežky, Mint