Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Prvá pokuta pre hostiteľa z AirBnb. Rasistka odmietla ázijskú klientku

14.07.2017, 15:53 | Tomáš Czwitkovics | © 2017 News and Media Holding

Ubytovacia platforma AirBnb mala už neraz problémy s rasistickými prenajímateľmi bytov, ktorí odmietli ubytovať zákazníkov inej farby pleti či národnosti. Hoci internetová služba sľúbila, že sa tento problém pokúsi eliminovať, rasisti sa vždy nájdu. Ich správanie však neostane bez konzekvencií.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 9

Pocítila to teraz Američanka Tami Barkerová, ktorá musí za odmietnutie klientky AirBnb ázijského pôvodu zaplatiť odškodné vo výške 5-tisíc dolárov. Musí sa tiež zúčastniť kurzu ázijsko-amerických štúdií, píše LA Times.

Dyne Suh, študentka kalifornskej univerzity UCLA, si chcela od T. Barkerovej prenajať chatu v lyžiarskej oblasti. Všetko bolo dohodnuté, ešte si objednala za príplatok miesto pre ďalších ľudí. Už bola na ceste na dovolenku, keď jej počas snehovej metelice prišla správa od majiteľky chaty.

Tá jej surovo povedala, že by jej neprenajala chatu, ak by bola posledný človek na Zemi. „Vystihne to jedno slovo. Ázijčanka,“ nápisala T. Bakerová v správe cez aplikáciu AirBnb a dodala, že „pre toto máme Trumpa (...) Nenechám si od cudzincov rozprávať, čo mám robiť“.

Študentka nakrútila po prijatí správy video, v ktorom s plačom uviedla, že správa o odmietnutí jej došla, keď boli pár minút od chaty.

Prípadom sa zaoberal kalifornský úrad pre férové zamestnávanie a ubytovanie. Ide vôbec o prvý prípad, keď udelil finančnú pokutu pre prenajímateľov AirBnb. Minimálna pokuta je 4-tisíc dolárov. Súčasťou dohody bolo aj ospravedlnenie študentke.

Ako pripomína LA Times, hoci finančnú pokutu ešte úrady neudelili, o podobných prípadoch vedia. S AirBnb sa dohodli, že budú vykonávať testy, aby sa rasistické incidenty obmedzili.

Neprehliadnite

Tento problém sprevádza AirBnb už dlho. Štúdia výskumníkov z Harvard Business School ešte z roku 2015 na vzorke 6-tisíc prenajímateľov v piatich amerických mestách zistila, že záujemcovia, ktorí mali mená znejúce afro-americky, mali o 16 percent nižšiu šancu získať ubytovanie ako ľudia s tradičnými „bielymi“ menami.

Profily s bežnými americkými menami získali ubytovanie v 50 percentách prípadov, pri afro-amerických menách klesol tento podiel na 42 percent. Prekvapivé zistenie bolo, že rovnako diskriminovali bieli aj čierni majitelia nehnuteľností.

S rasizmom sa nemusia stretnúť iba tí, čo ubytovanie hľadajú, ale ho aj ponúkajú. Niektorí prenajímatelia tmavej pleti si zrejme preto do profilovej fotografie dajú napríklad fotku zvieraťa, aby „neodstrašili“ bielych zákazníkov.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 9

Tagy airbnb, rasizmus