Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Registrátormi domén sa už môžu stať aj štátne inštitúcie

24.11.2003, 10:33 | TASR

Správca domény .sk spoločnosť EuroWeb Slovakia upravila platobné podmienky úhrady sa registráciu domén tak, aby sa aj organizácie, napojené na štátny rozpočet mohli stať registrátormi a uskutočňovať tak úhrady za domény.

  • Tlačiť
  • 0

Správca domény .sk spoločnosť EuroWeb Slovakia upravila platobné podmienky úhrady sa registráciu domén tak, aby sa aj organizácie, napojené na štátny rozpočet, mohli stať registrátormi a uskutočňovať tak úhrady za domény. Súčasný systém tak umožňuje plynulú migráciu pre všetky domény, nakoľko pre žiadny subjekt neexistujú prekážky akéhokoľvek technického, finančného alebo administratívneho charakteru. Informovala o tom akciová spoločnosť EuroWeb.

Spoločnosť tak kladne pristúpila k požiadavke združenia SANET, i keď združenie požiadalo o vzájomne stretnutie len niekoľko dní pred plánovaným dátumom deaktivácie nepremigrovaných domén. Správca domény i napriek tomu začal so SANETOM rokovať a túto požiadavku do podmienok zapracoval.

Navyše, prednedávnom vznikla aj Rada SK-NIC, čo bolo ďalšou požiadavkou SANETU, preto spoločnosť EuroWeb vyjadrila znepokojenie nad verejným vyhlásením združenia, ktoré „deštruktívne vplýva na priebeh vzájomných rokovaní a zavádza verejnosť".

SANET v spomínanom vyhlásení uviedol, že EuroWeb nemá na činnosť súvisiacu s registráciu národnej domény žiadny mandát. „Spoločnosť EuroWeb bola poverená správou domény najvyššej úrovne .sk medzinárodnou organizáciou ICANN, pričom je neustále v kontakte s medzinárodnými spoločnosťami, ktoré zodpovedajú za správu národných domén," reagoval EuroWeb.

Spoločnosť EuroWeb zapracovala všetky požiadavky, ktoré viedli k zjednodušeniu registračného procesu domén, ako aj zvýšeniu komfortu jednotlivých registrátorov a ochrany užívateľov. Do pravidiel registrácie domén boli postupne zapracované požiadavky Asociácie poskytovateľov internetu (API), ako aj Združenia poskytovateľov webhostingu (ZPW).

Na základe požiadavky API bol napríklad posunutý termín zavedenia súčasného systému. EuroWeb rovnako vyhovel i požiadavke API a ZPW na posunutie termínu deaktivácie o 3 mesiace.

Správca tiež jednoznačne víta vznik Rady SK-NIC a akceptuje ju ako partnera zastupujúceho internetovú komunitu a verí, že spolupráca s ňou povedie k priblíženiu systému požiadavkám komunity.

EuroWeb v novom systéme eviduje 42 500 domén, ktoré spravuje 1 420 registrátorov a užíva viac ako 25 000 užívateľov.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)