Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

RiME a Little Nightmares: Videohry, čo nepotrebujú slová

17.06.2017, 08:00 | Michal Korec

Dokážete ich hrať takmer v hociktorom jazyku. Stačí sa prelúskať cez hlavné menu a vedieť odčítať pár tipov na hranie či tutoriál. V momente, keď sa do hry ponoríte, nepotrebujete sledovať titulky či počúvať dabing.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Občas si pomáhajú maľbami, nákresmi a pomocníkmi, ktorí však tiež neprehovoria, interakcia s nimi je výlučne neverbálna. Občas priateľská, neraz aj nebezpečná. A predsa tieto hry dokážu zanechať emočne hlbší zážitok ako hrateľné novely rozprestierajúce sa na stovkách stránok.

RiME

RiME: Veľký ostrov puzzle

Na začiatku RiME sa ocitnete v koži chlapca vyplaveného na krásnej pláži. Neviete, odkiaľ a ako sa sem dostal a čo ho čaká. Z pláže sa dostanete do ruín, kde sa začína jeho cesta za odhalením tajomstva ostrova. Na obzore sa týči vysoká veža so záhadným emblémom, po ostrove nájde rozličné predmety a ikony. Každá zóna obsahuje sériu hádaniek, ktoré potrebujete vyriešiť, aby ste sa dostali ďalej.

Napríklad hneď prvá pasáž odhalí zaujímavé námestie, kde sú štyri sošky, zdanlivo neaktívne. Keď sa rozhliadnete po okolí, nájdete svetelné lúče smerujúce k iným, už vysvieteným artefaktom. Ak sa ich dotknete, aktivujete ich a pozeráte ako sa lúč rozbehne smerom k námestiu.

Cesta k artefaktom je lemovaná prekážkami. Tu čaká svinka, ktorá bez potravy odmieta uvoľniť cestu (hodíte jej niečo pod zub a uhne). Tam je zložitá cesta cez terénne nerovnosti a rôzne nedostupné plošiny. K inej soške treba doplávať, lebo sa týči nad kameňmi vo vode. A k poslednej z nich dokonca vedú dve cesty: okolo cez pobrežie alebo priamo, keď treba v správnom čase vyskočiť a zachytiť sa.

Keď sa vám podarí oživiť sochy na námestí, sprístupní sa ďalšia pasáž. V nej už čaká výzva pri správnom časovaní viacerých sôch, posúvaní predmetov na iné miesta, získavaní kľúčov či oprava ciest. Na vás záleží, v akom poradí zvolíte riešenie. Niekedy jedna centrálna hádanka vyžaduje vyriešenie menších. Inokedy vás čaká trošku lineárna cesta vpred. A na horizonte je stále tá vysoká veža, ku ktorej putujete...

Väčšinou nemáte sprievodcov a idete na vlastnú päsť. Len občas sa zjaví líštička, ktorá vás ženie vpred, ukáže cestu alebo nasmeruje k indícii. Do tejto púte je vložený aj príbeh hrdinu, história ostrova a všetko smeruje k zaujímavému finále.

Narácia bez slov zanecháva zvláštny pocit. Je to sčasti melanchólia, smútok z osamelosti a víťazstvo z každého úspechu. Grafika plná farieb prispieva k duševnej pohode a sprievodná hudba mení silné a skôr doplňujúce melódie. Je to silný netradičný zážitok vhodný aj pre nových hráčov.

Little Nightmares: Malé nočné mory a temné body

Pri Little Nightmares je začiatok hry ešte údernejší. Pod palcom máte malé dievčatko v žltom pršiplášti a všade navôkol je temnota. Nočná mora je taká silná a ťah na hráča taký enormný, že neukazuje ani jej tvár, ale všetku snahu investujú autori do odhaľovaného tajomstva, kde sa nachádzate a čo hráte. Je to súčasne dobrý trik – keď nepoznáte identitu, dlho si ju môžete vyložiť po svojom, rovnako sled udalostí.

Little Nightmares

Tu sa dočkáte cesty dievčatka menom Six v piatich leveloch. Vykľuje sa z nich obrovský komplex Maw a jeho účel je rovnako temný ako bezbranné deti, ktoré sa do neho dostávajú. Tým, že sú malé a nevedia sa postaviť okolitému zlu, neostáva im nič iné, iba utekať, skrývať sa alebo vymýšľať taktiku na okolité nástrahy.

Ťažko sa Six zmocní silnej zbrane a začne páliť obrovské náboje, v tomto smere je hra inak postavená. Je to malá arkáda, kde sa pohybujete najskôr v 2D a neskôr sa pridá ďalší rozmer. Najväčším nepriateľom je pritom tma. Občas ju môžete zapaľovačom rozčeriť, inokedy ste v nej ponorení a idete.

Spočiatku je cesta ľahká. Chýbajúce laty, nedostižné platformy alebo hra s váhou hrdinky. Neskôr sa pripoja aj uvoľnené elektrické káble či iné nebezpečenstvá, ktoré treba riešiť – hľadať rebríky, aktivovať spínače, prepchávať sa cez malé tunely alebo aj využiť spomínaný zapaľovač.

Six je navyše malá osôbka – a všetko naokolo je obrovské i neisté. Pri 2D zobrazení občas nedokážete určiť, či je plošina ďaleko a dá sa dosiahnuť alebo nemáte šancu a bude ju treba obísť. A Six dokáže liezť, skrčiť sa a občas utekať, čo autori radi využívajú pri časovo presne nastavených puzzle. Niektoré mechanizmy treba ovládať, no je to kombinácia – tu stlačíte spínač, tam sa treba rýchlo prepchať do dverí.

Neprehliadnite

A nie ste sami. Plaziví nepriatelia, podivné entity a na konci boss. Malé dievčatko ťažko proti ním vytasí zbraň a spokojne si odfúkne po ďalšom leveli. Naopak, nervy drásajúca cesta sa odohráva stále, hra vás nepodrobí ľahkému začiatku či tutoriálu, ale hádže do akcie a čaká, ako si poradíte. Väčšinou pripomenú nočné mory v jednoduchej alebo nepríjemnej podobe.

Dlho neviete, či niečo pripomínajú alebo priamo zosobňujú, no prispievajú k celkovému hororovému nádychu. Akciu často nahradí stealth mód, plazíte sa, potichu prechádzate okolo strážcov či väčších nepriateľov a zakrádate za inými či v tieňoch. Ak sa vám nepodarí stihnúť istý čas, príde čas na útek, no presila vás niekedy dostane.

Little Nightmares práve vtedy napĺňa podstatu – je kratšou, ale intenzívnou nočnou morou. Dlho neviete, ako začala a prečo sa deje vám, no niečo vás ženie vpred, aby ste ju dokončili a možno sa prebudili...

RiME a Little Nightmares vyšli na PS4, Xbox One a PC.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy recenzie hier

Diskusia (0 reakcií)