Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rotterdam bude testovať cesty vyrobené z plastu

14.07.2015, 17:30 | Marián Biel | © 2015 News and Media Holding

Nové technológie ovplyvňujú aj takú bežnú a nezáživnú vec ako sú cesty. Minimálne v holandskom Rotterdame, kde chce mesto spolu s konštrukčnou spoločnosťou VolkerWessels testovať úplne nový a unikátny druh cestných komunikácií. Namiesto asfaltu sú totiž vyrobené z recyklovaného plastu.

  • Tlačiť
  • 2

Zmeniť fľaše od nápojov na novú cestu má so sebou priniesť mnoho pozitívnych zmien. V prvom rade by šlo o ozaj zelené cesty. Len v USA vyprodukovali za rok 2013 až 33 miliónov ton plastového odpadu. A recyklovaných z nich bolo iba 9%. Navyše aj samotné asfaltové cesty sú zodpovedné za 1,6 milióna ton CO2 ročne.

VolkerWessel tvrdí, že ich koncept ciest z recyklovaného plastu sú vo viacerých parametroch praktickejšie. Sú odolné a zvládajú teploty od – 40 do + 80 stupňov Celzia. Dajú sa inštalovať ako predpripravené bloky, takže položenie novej cesty by trvalo omnoho kratšie. Celková hmotnosť materiálu je menšia čo by znamenalo nižšie náklady na jeho prepravu.

Zdroj: VolkerWessel

Plastové cesty sú duté a v ich útrobách môže byť vedené potrubie alebo kabeláž. Hypoteticky je možné do takýchto ciest integrovať systém ohrievania, takže by tým odpadli náklady na odpratávanie snehu. Nehovoriac o znížení nehôd kvôli klzkej vozovke.

Zatiaľ ide iba o koncept, ale mesto Rotterdam bude podľa jeho zástupcov rado pokusným laboratóriom nového systému ciest. PlasticRoad, ako sa novinka volá, čakajú najprv testy a skúšanie priľnavosti v rôznych podmienkach. Prvá plastová cesta na svete by sa mala objaviť v Holandsku do troch rokov.  

Zdroj: VolkerWessel

  • Tlačiť
  • 2

Tagy cesty, Holandsko, plast