Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

S akou hernou ponukou prichádza na Slovensko Nintendo 2DS XL

12.08.2017, 08:00 | Michal Korec

Recenzia | 2DS XL je už šiesta verzia súčasnej prenosnej konzoly a Nintendo pre celú rodinu chŕli hry ako doteraz. Bez ohľadu na svoj nový bestseller (Switch), na konkurenciu (Vita bojuje doma v Japonsku) či stovky miliónov smartfónov. A finančné výsledky nie sú márne. Prečo by Nintendo menilo víťazný tím, keď sa mu zatiaľ celkom darí?

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Vlaňajší ošiaľ okolo Pokémona, Go a 3DS verzie priniesol úžasné predaje. 3DS síce nie je megahit ako predchodca (154 miliónov zariadení), ale dokáže predávať a byť prvou konzolou pre najmenších, ktorým rodičia nechcú dať smartfón. Čo je v Japonsku úplne bežný jav, na rozdiel od Európy.

3DS rodina má už mnoho variantov. Po úvodnej menšej 3DS konzole prišla väčšia 3DS XL, nasledovala 2DS. Dva displeje ostali, namiesto vyklápačky prišiel dizajn placky. New 3DS a New 3DS XL ponúkli lepší hardvér pre kvalitnejšie hry.

Teraz je tu 2DS XL, čo je zaujímavé vyústenie. Tretí rozmer (mal kedysi predávať handheldy) je fuč, silnejší procesor beží a lepšie sú riešené aj ovládacie prvky či slot na pamäťovú kartu. Na New 3DS XL ste potrebovali šróbovák na jej výmenu...

Nintendo odštartovalo predaj 2DS XL nečakane v Austrálii (15. júna), nasledovalo Japonsko a Južná Kórea a 28. júla sa dostal nový handheld aj na Slovensko spolu s novou nádielkou hier. Nintendo využilo letný termín a už zbrojí na vianočnú sezónu. Medzi novými hrami nájdeme logický hit, veselé postavičky v novom dobrodružstve a nesmie chýbať ani Mario.

Dr. Kawashima's Devilish Brain TrainingZdroj: Nintendo

Dr. Kawashima's Devilish Brain Training

Diabolský tréning mozgu znie síce ako nový horor, no v skutočnosti skrýva pokračovanie megaúspešnej DS série Brain Training, ktorá doslova rozpredávala konzoly. Na posledný diel sme čakali presne päť rokov (v Japonsku štartoval 28.7.2012), ponúka desiatky úloh na trénovanie pozornosti, logiky i pamäti.

Sú tu tri desiatky minihier, kde sa vaše schopnosti preveria v odhaľovaní predmetov, drobných úlohách i väčších mechanizmoch. Nechýba nevyhnutná matematika a minihry postupne pritvrdzujú v zadaniach, takže neskôr si musíte pamätať aj tucet vecí a správne ich označovať alebo zapísať. Písanie na displeji je občas nepresné, resp. sa ponamáhate pri časovom limite, no dá sa naň zvyknúť.

Brain Training nemôžete hrať ako iné hry, že si dáte desať-pätnásť minihier a potom spokojne odložíte konzolu. Naopak, je to skôr titul pre každodenné hranie, kde si odškrtnete štyri-päť úloh a pokračujete. Nápor na sivú mozgovú kôru nie je malý, napríklad keď odhaľujete skryté myšky alebo predmety pod formičkami, už sa zapotíte a nie vždy sa vám bude chcieť opakovať hru x ráz.

Brain Training ukazuje, že kedysi to bol veľký hit – no s odstupom piatich rokov vidieť, že podobných hier je málo a aj starnú. Ak si však chcete každý deň potrápiť hlavu, toto je dobrý tip.

MiitopiaZdroj: Nintendo

Miitopia

Veľká nádej Nintenda na etablovanie novej značky. Pripomína manažment i simulátory života (japonské Sims). Čerpá zo znalosti žánrov, Mii postavičiek (tvoria si ich hráči už od čias Wii ako svojich avatarov), mieša hrateľnosť zo známej hry Tomodachi Life a chce uviesť lepšie RPG mechanizmy. Miitopia žiada veľa času, aby ste pochopili, o čo jej ide. Dlhé hodiny máte pocit, že hráte iba klon niečoho povedomého.

Najprv sa s postavičkami piplete a snažíte sa vytvoriť čo najlepšiu skupinu. Je tu solídna interakcia, sú tu inšpirácie zo StreetPass technológie a neskôr príde aj utužovanie prostredia ako v Tomodachi Life. Môžete im venovať predmety, oblečenie, povolania a naplno ich pripraviť do boja.

To je najlepšia časť – solídny ťahový systém súbojov, kde sa postupne striedajú a putujú proti temnému pánovi. Je to síce dosť otrepaná dejová línia (na naráciu je vôbec hra dosť slabá), ale pre začiatočníkov bude postačovať.

Miitopia je prístupná, má jasné princípy a nováčikov nadchne, úlohy im budú odsýpať. Ostatní už budú hrať niečo recyklované, čo už taká devíza nie je. Nižšia obtiažnosť poteší menších, neosloví už starších.

Mighty Gunvolt BurstZdroj: Nintendo

Mighty Gunvolt Burst

Klasika 2D žánru, ktorý zažíva boom. Jeden borec beží, skáče a strieľa po iných vo viacerých leveloch, proti seba má kvantum iných a prostredia sú silne štylizované, naplnené predmetmi či lepšími zbraňami. Tieto hry sú často nesmierne ťažké, vyššia náročnosť je kontrastom k jednoduchému konceptu. Príbeh je zväčša prostý, ale svet a protivník sú často silnou devízou.

Gunvolt je hrdina, čerpá z Megaman vesmírov, futuristické prostredia čakajú na každom kroku. Výhoda spočíva vo vybalansovanej hrateľnosti – nebudete zomierať príliš často a dokonca aj miest na ukladanie pozícii je celkom dosť (fajn správa pre menej skúsené publikum).

Zdravia nebýva veľa, ani jedla na jeho obnovenie, no funguje to. Padať na ústa budete stále, niektoré sekcie opakujete aj desať ráz a frustrácia k žánru patrí. Neviditeľné či ťažko objaviteľné plošiny, bizarné farby a ťažkí bossovia si vás preveria.

No zbraňový systém je lahoda. Vylepšujú sa so zvyšovaním úrovne postavy, meníte si možnosti ako čas na nabíjanie, rýchlosť či doplňujúci efekt. Niekto bude plošne hlušiť oponentov, iný volí väčší projektil. A dobré kombo sa oplatí aj pri bossoch, ktorí neustále menia taktiku. Mighty Gunvolt Burst je správne retro v novom kabáte.

Mario Sports SuperstarsZdroj: Nintendo

Mario Sports Superstars

Mario hry vychádzajú v rozličných podobách a športy nesmú chýbať. Táto kolekcia ich obsahuje päť, sú tu očakávané i predchádzajúce kúsky, aj nové pokusy o zábavu. Napríklad tenis je úplná herná klasika a môžete pri nej skúšať rôzne údery (zo základnej čiary, loby, spiny).

Na kurte prebiehajú dlhé výmeny, v arkádovej verzii sa pridávajú superúdery či spomaľovanie času. Turnaje sú dobre pripravené, bláznivé postavičky stvárajú rôzne kúsky. Funguje to naplno, akurát ste už tenis asi hrali veľa ráz.

Neprehliadnite

Golf nie je u Maria tiež veľkým prekvapením a obsahuje menej ihrísk ako samostatné hry, ale inak je tu všetko na svojom mieste. Výber palíc, dotykové ovládanie i šikovní pomocníci. Trénovať môžete aj na samostatných jamkách alebo sa pustiť do turnajov. Nesmú chýbať typy s nadprirodzenými možnosťami!

Futbal je nečakane zábavný a hráte za všetkých jedenástich v poli, osvojíte si systém prihrávok a góly sa sypú rýchlo. Napínavé súboje prinášajú časté remízy, predlženia, súperi sa nezdajú, aj z 0:3 sa dokážu pozviechať a potrápiť vás. Učíte sa čítať súpera, no on je rovnako ľstivý. Zrejme najlepší šport kolekcie.

Bejzbal bude pre mnohých španielska dedina a zapotia sa aj pri jednotlivých odpaloch, zatiaľ čo jazda na koni je svieži príspevok do žánru. Autori ju spracovali ako menšiu pretekársku hru – koníky upaľujú, berú na trati rôzne predmety či vychytávky. Prekvapia tu veľmi drzí súperi, ktorí vám kradnú mrkvičky či hviezdy, na druhej strane súťaživosť je vhodne využitá.

Yo-Kai Watch 2Zdroj: Nintendo

Yo-Kai Watch 2

Yo-Kai Watch je najnovší japonský fenomén, ktorý spočíva podobne ako Pokémon v chytaní všetkých druhov postavičiek. Tentokrát sa lovia duchovia Yo-Kai – mechanizmus funguje tak, že máte špeciálne hodinky (odtiaľ titulný názov) a lákate ich cez jedlo či rôzne predmety.

Štandardne bojujete s nimi proti iným zlým duchom, ktorí spôsobujú neplechu a často ovplyvňujú ľudské vlastnosti ako závisť či hnev. Novinka je ešte viac prepojená s presvedčovaním Yo-Kai, niektoré ich slabiny sa dajú využiť na peniaze či viac skúsenosti. Príbehová línia obsahuje zákernú dvojicu duchov, ktorá hrdinovi ukradne hodiny a aj maže jeho spomienky – a oni sa ich snažia získať späť i odhaliť ďalšie motivácie.

Časť Yo-Kai duchov získavate v príbehu, iných vo vedľajších úlohach, kde pomáhate iným postávam či vyšetrujete bizarné javy. Yo-Kai sa vyvíjajú aj na vyššie úrovne či miešajú s predmetmi a ostatnými duchmi, čím vznikajú nové varianty.

Hra rešpektuje delenie duchov do ôsmich kategórií s ich silnými aj slabými stránkami a nechýbajú ani vzácne legendárne druhy. Najväčšie lákadlo druhej časti je väčšie množstvo druhov – oproti pôvodnej 250ke je ich takmer 450, čím sa čiastočne predĺžila hracia doba.

A pozor, Yo-Kai Watch 2 má dve verzie hry: Bony Spirits a Fleshy Souls. Koncom septembra by mala vyjsť aj tretia Psychic Spectres.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Nintendo, recenzie hier

Diskusia (0 reakcií)