Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Sedem vecí, ktoré chystá Google

29.06.2012, 16:15 | Ondrej Podstupka

Internetová firma ukázala novinky naprieč celým portfóliom služieb. Pozrite si tie najzaujímavejšie

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy

Google, Google+

Konferencia I/O je tradične miestom, kde Google odhaľuje nové produkty, ktoré určujú smerovanie firmy. Tento rok bol v centre záujmu okrem nového tabletu Nexus 7 najmä operačný systém Andorid a sociálna sieť Google+. Vylepšenia ale neobišli ani oblasť vyhľadávania a nových zariadení.

1. Google Now - hádam, na čo myslíš

Operačný systém Android sa rozšíri o osobného asistenta založeného na kombinácii určovania polohy a vyhľadávania. Mobil alebo tablet sa podľa polohy používateľa, jeho zvykov a času dňa pokúsi predpovedať, aké informácie práve teraz potrebuje a rovno ich ponúknuť bez toho, aby o ne musel žiadať.

V praxi to vyzerá tak, že ráno po ceste k autu bude zobrazovať informáciu o dopravnej situácii vytiahnutú z Google Maps. Keď ale telefón zistí, že je približne čas obeda a jeho majiteľ opustil pracovisko, vyhľadá obedové ponuky reštaurácii v okolí. Vie tiež sledovať kultúrne podujatia alebo športové výsledky obľúbených tímov. Zatiaľ sa zdá, že Google Now sa bude učiť na základe zvykov a histórie vyhľadávaní používateľa, ale umožní aj určitú mieru manuálneho nastavovania.

2. Jelly Bean - nový, rýchlejší Android

Nový update operačného systému Andorid s číslom 4.1 a označením Jelly Bean sa zameral predovšetkým na doladenie nedostatkov predchádzajúcej verzie systému. Dostane nový systém upozornení na prichádzajúce emaily a udalosti a výrazne sa zrýchli jeho používateľské rozhranie. Súčasťou novej verzie je aj vylepšené rozoznávanie hlasu, ktoré po novom prístroje zvládnu aj bez prístupu na internet.

3. Google Events - žúr@Google+

Google tiež tvrdí, že dokázal vyriešiť problém so zbieraním fotografií, ktoré vzniknú počas večierkov či rodinných stretnutí. Používatelia sociálnej siete Google+ dostanú možnosť vytvoriť v kalendári udalosť a rozposlať pozvánky známym.

Ľudia, ktorí označia, že na udalosť prídu, dostanú v čase jej začiatku od mobilnej aplikácie Google+ ponuku prepnúť sa do "párty módu". Kým je tento mód zapnutý, telefón bude automaticky zverejňovať všetky fotografie na sociálnej sieti Google+, kde budú priradené k ostatným fotkám z udalosti. Výsledkom má byť spojený album so všetkými fotkami uloženými na jednom mieste. Google tiež pripravil novú verziu mobilnej aplikácie pre Google+, pričom tvrdí, že sociálna sieť má viac prístupov cez mobil ako cez počítače.

4. Nexus Q - drahý koniec hádok o hudbu

Za necelých 300 dolárov Google vyrieši aj ďalší problém večierkov modernej doby, kedy sa ľudia namiesto zábavy nakoniec stretnú pri počítači a začnú sa hádať o tom, ktorú pesničku z YouTube treba pustiť ako ďalšiu.

Firma začala za necelých 300 dolárov predávať zariadenie Nexus Q, ktoré sa pripája k televízii a dokáže komunikovať s mobilmi vo svojom okolí. Je tak možné vytvoriť jeden zoznam hudby zdieľaný naprieč zariadeniami, ktorý môže ktokoľvek zo svojho telefónu meniť a upravovať. Hlavným zdrojom pre hudbu či filmy je internetový obchod Google Play, odkiaľ prístroj v súčasnosti sťahuje obsah. Dokáže ale streamovať aj obsah z YouTube. Zariadenie má v sebe zabudovanú plnohodnotnú verziu operačného systému Android a Google predpokladá, že externí vývojári budú jeho schopnosti ďalej rozširovať.

5. Nový obsah v Google Play - filmy, časopisy a seriály

Cez internetový obchod Google Play, ktorý v súčasnosti slúži najmä na predaj aplikácií a kníh, budú dostupné časopisy, filmy aj televízne seriály. Novinka, ktorá na Slovensko pre komplikované licenčné práva pravdepodobne ešte dlhú dobu nedorazí, je pre Google významným obchodným kanálom.

Znamená definitívne rozšírenie biznisu aj o predávanie obsahu, nie len jeho vyhľadávanie. Google sa tak stavia do priamej konkurencie voči internetovému obchodu Amazon, ktorý digitálny obsah ponúka okrem iného aj na tabletoch Kindle Fire.

6. Google Talk sa prepojí s Google+ 

Postupné prepojenie populárneho komunikačného nástroja a svojej sociálnej siete Google neohlásil priamo a zatiaľ nemá ani jasný časový rámec. Na chystanú zmenu upozornil server Gigaom, ktorý citoval vývojára Google Nikhyla Singhala.

Ten na konferencii venovanej Google+ povedal, že firma nie je spokojná sú súčasným fungovaním komunikačných nástrojov a pracuje na ich zjednotení. Konkrétne kroky ani termín ale neuviedol. Bude to pravdepodobne znamenať prepojenie videokonferenčného nástroja Hangout zo siete Google+ s nástrojom Google Talk, ktorý sa využíva na textový chat naprieč množstvom služieb Google, vrátane Gmailu a samostatnej aplikácie pre Android.

7. Project Glass - sexi okuliare, ktoré roky nikto nepoužije

Vrcholom konferencie Googlu bol moment, keď prebiehajúcu prezentáciu prerušil jeden zo zakladateľov firmy Sergey Brin. Vyšiel na pódium a predviedol Project Glass - okuliare, ktoré dokážu do zorného poľa premietať informácie, ale aj zachytávať video a robiť fotografie priamo z pohľadu používateľa.

Google v súčasnosti pracuje na vylepšovaní prototypu zariadenia. Pre vybraných vývojárov budú testovacie verzie dostupné v priebehu budúceho roka za 1 500 dolárov. O masovej výrobe ani konkrétnych službách službách S. Brin nehovoril. Je pravdepodobné, že potrvá najmenej niekoľko rokov, kým sa zariadenie dostane do podoby využiteľnej pre verejnosť.

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy Google, Google+