Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Šéfovať CERN-u bude od Nového roka prvá žena

29.12.2015, 19:15 | SITA

Vedenia Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN), ktorá prevádzkuje najväčší urýchľovač častíc na svete, sa tento týždeň ujme uznávaná talianska fyzička Fabiola Gianotti. Stane sa tak vôbec prvou ženou na čele tejto významnej vedeckej inštitúcie od jej založenia v roku 1954, uviedla v utorok agentúra AP.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Fabiola Gianotti je renomovanou expertkou v odbore časticovej fyziky. Jej mandát generálnej riaditeľky CERN-u sa začne 1. januára 2016 a potrvá päť rokov. V riaditeľskej funkcii F. Gianotti nahradí nemeckého fyzika Rolfa-Dietera Heuera, ktorý CERN-u šéfuje od roku 2009.

F. Gianotti je členkou mnohých medzinárodných komisií a držiteľkou viacerých prestížnych ocenení. V CERN-e pôsobí od roku 1994. V rokoch 2009-13 bola vedúcou tamojšieho kľúčového experimentu ATLAS, na ktorom sa podieľajú vedci z desiatok krajín, vrátane Slovenska. Tento post zastávala aj v období, keď vedci oznámili dlho očakávaný objav Higgsovho bozónu.

Päťdesiatpäťročná Talianka pôvodne študovala hudbu a literatúru a k fyzike sa dostala až v relatívne neskoršom veku. Má rada varenie, kondičný beh, hru na klavír a aktívne sa zaujíma o svetové dianie.

„Fabiola prináša do vedy nový vietor. Je neuveriteľne energická a zanietená, má množstvo rozmanitých talentov. Nie je taká excentrická (ako niektorí vedci), ale má oveľa vyváženejšiu, rôznorodú osobnosť,“ uviedla jej kolegyňa z CERN-u Monica Dunford, pôsobiaca na univerzite v nemeckom Heidelbergu.

Sama F. Gianotti zdôrazňuje, že sa ako riaditeľka nemieni dávať do centra pozornosti. Jej hlavnou prioritou je vytvárať podmienky pre úspešnú vedeckú činnosť, ktorá prispeje k objasneniu záhad vzniku a fungovania vesmíru.

„Táto úloha je pre mňa veľkou poctou. Nie až tak pre to, že som žena, ale preto, že som vedkyňa,“ uviedla F. Gianotti. CERN je podľa nej zrejme najvýznamnejšie svetové laboratórium v odbore časticovej fyziky a "mimoriadne miesto", v ktorom sa schádzajú vynikajúci vedci z celého sveta vrátane veľkého množstva mladých ľudí.

„Je to demokratické prostredie, v ktorom nie sú žiadne bariéry,“ vyhlásila nastupujúca šéfka organizácie CERN.

Fabiola Gianottiová sa zhostí funkcie generálnej riaditeľky 1. jaunára.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy cern, Fabiola Gianottiová, nový generálny riaditeľ, žena

Diskusia (0 reakcií)