Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Skyrim a Assassin’s Creed: Správni žrúti vianočného voľna

24.12.2016, 08:00 | Michal Korec

Recenzia | Ani tieto Vianoce sme sa nevyhli vydaniam známych hier v lepšej grafike na PS4 a Xbox One. Prišli najmä silné značky. U niektorých je to dobrý ťah, aby sa udržali v povedomí (Elder Scrolls), inde snaha mať na nových konzolách celú kompiláciu (Batman) a občas je dôvodom paralelná udalosť – napríklad filmová premiéra Assassin’s Creed.

  • Tlačiť
  • 0

Všetky novinky majú spoločný ešte aj ďalší menovateľ. Sú solídnou investíciou, ak ste ich v minulosti nehrali. A zároveň si nastavujú zrkadlo veku, do akej miery stihli zostarnúť, alebo sa zmeniť?

Assassin’s Creed: The Ezio CollectionZdroj: Ubisoft

Assassin’s Creed: The Ezio Collection (PS4, Xbox One, Windows PC)

UbiSoft sa tento rok pokúsi cez Assassin’s Creed osloviť aj nehráčov, a to vďaka áčkovej filmovej adaptácii, ktorá je ďalšou nádejou na prenesenie videoherných príbehov na filmové plátno (v júni sa už o podobný úspech pokúšal Warcraft s rôznymi výsledkami).

Na rozdiel od iných filmov má filmový Assassin nový príbeh, ktorý nenájdete v hrách. No ak by ste po odchode z kina dostali chuť na rovnomennú hru, nemusíte siahať iba po vlaňajšom či predminulom kúsku. UbiSoft chce ponúknuť to najlepšie zo série v kompaktnom balení.

The Ezio Collection spája tri hry. Regulárny druhý diel a pokračovania Brotherhood a Revelations zdieľajú rovnakého hrdinu Ezia, kým prostredie sa mení. Dvojka sa začína vo Florencii a ukáže vám aj Benátky, Forli či Toskánsko. Brotherhood sa presúva do Ríma a Revelations výborne využil Konštantínopol.

Všetky hry slúžia aj ako sprievodca historickým obdobím – encyklopedické zápisy vám môžu pomôcť zorientovať sa. Skvelým prepojením je aj postava Ezia, ktorá sa vyvíja časom – od neskúseného mladíka cez ostrieľaného borca v Ríme až po starca.

Ezio má charizmu, radi s ním budete hľadať tajomstvá či odhaľovať spiknutia. Trilógia pôsobí výborne a aj jednotlivé hry si berú do popredia nielen pútavý príbeh prepojený na celú sériu, no najmä jednotlivé kapitoly mapujú dianie v mestských štátoch.

Výhodou kolekcie je, že dostávate kompletný obsah: nielen tri základné hry, ale aj všetok DLC obsah – platené dodatky sú zrazu pokope. Chýbajúce segmenty, vedľajšie misie, Da Vinciho mystéria a ďalšie chuťovky. Máte pred sebou celistvý zážitok na desiatky hodín času. Môžete sledovať nielen príbehovú líniu, ale plniť menšie úlohy, kochať sa svetom v lepšej grafike a najmä si vychutnávať lokality, kam vás zavedie máloktorá iná hra.

Silnou devízou série boli vždy nevídané miesta a tentokrát v lepšej grafike, so živšími farbami – vidieť a ešte aj prechádzať sa dobovou Florenciou, Benátkami či Rímom v čase renesancie má neskutočné čaro. A pomáha aj atmosférický soundtrack, ktorý mieša zaujímavé dobové melódie s odlišným nádychom a súčasnosťou.

Herná náplň pracuje s povolaním zabijaka, väčšinou dostávate ciele a okolnosti, za akých ho treba zneškodniť. Assassin’s Creed vás často posiela na zaľudnené námestia, a do davov, kde sa chcete prešmyknúť k cieľu a vykonať úlohu. Pohyb je kľúčová vlastnosť série – nielen sa zakrádať, ale pri sekvenciách úteku aj využívať dynamické prvky a samozrejme parkour.

Je to ikonická súčasť – veľa momentov zažijete na stenách, strechách či kostolných vežiach, odkiaľ skáčete do neznáma alebo úniku. Pohyb je výborne spracovaný a načasovanie je kľúčové. Z arzenálu si potrpíte najmä na dýky a čepele, občas fyzické údery, vďaka dobrému ovládaniu sa dajú skombinovať s pohybom. Pri vedľajších úlohách sa venujete zbieraniu predmetov, odkrývaniu mapy atď.

A samozrejme, nechýbajú prestrihy do súčasnosti, lebo Assassin’s Creed sa hrá s témou cestovania k predkom v iných časových obdobiach a hrdina zažíva sekvencie z minulosti, ktoré sú súčasťou väčšej mozaiky. Stále sa ťažko sleduje pre začiatočníkov, ale postupne vám začne dávať zmysel. The Ezio Collection navyše vychádza v správnom čase – kto absolvuje aj rovnomenný film, dostane chuť na hry a táto trojica patrí k najlepším.

The Elder Scrolls: Skyrim Remastered

The Elder Scrolls: Skyrim Remastered (Xbox One, PS4, Windows PC)

Od vydania Skyrimu ubehlo už päť rokov a táto masívna RPG neprestáva prekvapovať. Kedysi veľký bestseller a hra sužovaná často aj vtipnými chybičkami odolala náporu času i konkurencie. Stále patrí medzi najlepšie RPG poslednej dekády a teraz máte možnosť skúsiť veľký svet v lepšej grafike a ešte aj so všetkými prídavkami. Kto nehral, má pred sebou veľkú výzvu na stovku hodín, ostatní môžu skúsiť repete.

Skyrim nemá najepickejší príbeh a nezabudnuteľné postavy. Ale čaká ich odysea vyvoleného hrdinu, ktorý je prepojený s drakmi – jednak s nimi bojuje, a súčasne môže vstrebávať ich schopnosti. Aktuálne zažíva krajina veľké problémy a potrebuje záchranu v správnom čase, takže hrdina prichádza vhod.

Absencia veľkej skupiny postáv vedie k priamočiaremu príbehu, ktorý je skôr podkladom pre vlastné putovanie i objavovanie sveta. Pár nezabudnuteľných sekvencií vás čaká a sledovať príbehovú líniu sa oplatí, no nie je to povinnosť. Veľa hráčov môže od nej odskočiť už v prvej hodine a začať sa venovať inej náplni, pretože tam sa skrýva čaro Skyrimu.

Možnosti sveta i postavy sú obrovské. Nemáte narolované povolanie a vylepšujete si vlastnosti priebežne podľa aktivít, ktorým sa venujete. Ak chcete mať bojovníka, treba siahnať po meči, hlušiť ním nepriateľov po stovkách. Kto dá prednosť diaľkovým zbraniam, získa parádneho strelca s lukmi. Ak sa chcete venovať mágii a alchýmii, zbrane pokojne odložte a skúšajte ich.

Hráčovi stúpa level postavy a vlastnosti prichádzajú, sleduje si trojicu ukazovateľ – zdravie a mágiu poznáte, ale pozor na staminu, ktorá vás delí od nekonečného boja. Je potrebné aj taktizovať, dokonca sa dá využiť štít na obranu a mágia na útok, nie iba tradičné kombo s mečom.

Okrem boja sa kocháte prírodou a zbierate všetko možné. Alebo iba objavujete jednotlivé dedinky, tajné miesta či pútavé zákutia – lebo obrovský svet si priamo pýta vaše kroky. Jaskyne plné nepriateľov, občas boss či drak a nezabúdajte na spojitosť lokalít, občas zablúdite na miesta, kde váš zďaleka level nestačí.

Tréning si pýta čas a množstvo nepriateľov je dostatočne vysoké a paleta rozmanitá, aby ste si naplno užili svet i bojový systém. Komu nestačí, môže sa prehrabávať tonami predmetov, výzbroje a samozrejme trénovať na boje s drakmi.

Skyrim Remastered navyše vychádza v kompletnej edícii; ak ste v minulosti prišli o prídavky Dragonborn, Hearthfire či Dawnguard, tentokrát ich nevynecháte. Remastered podľa očakávaní prináša aj vyššie rozlíšenie a rýchlosť hry – na recenzovanej Xbox One verzii je cítiť rozdiely i lepšiu prácu s desiatkami GB. Načítavanie je lepšie a svet plynulejší. Je to síce päť rokov stará hra, no ukazuje, že vôbec nestarne a vydrží aj ďalších päť.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy recenzie hier

Diskusia (0 reakcií)