Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Slováci vyvíjajú súčiastky do automobilov

13.11.2015, 00:00 | PR

Inzercia | Pracovníci Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV v Bratislave, ktorí sa od roku 1993 venujú výskumu a vývoju penového hliníka, boli prví na svete, ktorí aplikovali tento materiál v sériovej výrobe automobilových súčiastok a v súčasnosti aj v železničných vagónoch a v stavebníctve.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu

Jeho hlavnou výhodou je, že vytvára tuhé súčiastky, ktoré sú schopné absorbovať nárazovú energiu, chránia objekty pred nárazom, a pritom sú ultraľahké. Takže pre budúce konštrukcie je to ideálna hmota, ktorá má atribúty materiálov obyčajne sa nachádzajúcich v prírode, ako je drevo či kosti. Dr. Simančík hovorí:

„... podarilo sa nám vytvoriť niekoľko originálnych technologických postupov, ako aj objasniť niektoré doteraz nevysvetlené zákonitosti. Boli sme prví na svete, ktorí aplikovali tento materiál v sériovej výrobe automobilových súčiastok, teraz máme už aj úspešnú aplikáciu v železničných vagónoch a v stavebníctve."

Pri výrobe penového hliníka sa využíva hydrid titanu, ktorý sa primiešava do hliníkového prášku, zmes sa zhutní v lise a výsledný produkt sa následne roztaví vo vhodnej forme. Po stuhnutí vznikne súčiastka, ktorá má podobu hliníkového odliatku, ktorá je však vo vnútri pórovitá. Prednosťou penového hliníka je, že v sebe spája kombináciu malej hmotnosti a dobrej mechanickej tuhosti, ktorá ponúka široké uplatnenie pri odľahčovaní konštrukcií.

Tvarové súčiastky z penového hliníka

Tvarové súčiastky z penového hliníkaZdroj: archív F. Simančíka

Článok vyšiel s podporou národného projektu PopVaT – Popularizácia vedy a techniky na Slovensku, ktorého cieľom je dosiahnuť zlepšenie vnímania a postavenia vedy v spoločnosti prostredníctvom popularizácie vedy a techniky.

pr_cvti_03

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu