Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako chcú riešiť útoky hackerov na Slovensko.sk? Nákupmi za stovky tisíc

14.06.2018, 14:11 | Jozef Andacký | © 2018 News and Media Holding

Ústredný vládny portál Slovensko.sk čelí v posledných dňoch masívnym útokom hackerov z celého sveta. Uvádza to jeho prevádzkovateľ, Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES). Chrániť sa podľa neho môže buď manuálnymi zásahmi, alebo tak, že nakúpi nový špecializovaný hardvér.

  • Tlačiť
  • 14

Prvý masívny útok na systémy NASES-u sa podľa vyjadrení vládnej agentúry objavil minulý týždeň v piatok 8. júna. Išlo o takzvaný DDoS („distributed denial of service“) útok, pri ktorom veľké množstvo používateľských požiadaviek o prístup na službu spôsobí jej spadnutie a nedostupnosť.

V praxi to znamená, že sa nedalo dostať na web Slovensko.sk, ktorý slúži ako rozcestník na on-line služby rôznych úradov. Na Slovensko.sk bežia tiež dátové elektronické schránky, do ktorých konateľom firiem a fyzickým osobám chodia úradné rozhodnutia.

Šéf agentúry Lukáš Sojka tvrdí, že DDoS útoky na systémy NASES-u sa dosiaľ objavovali veľmi sporadicky a v malej intenzite. Ale že od minulého týždňa sa to zmenilo. Po piatkovom útoku nasledovali ďalšie cez víkend a začiatkom tohto týždňa. Ich intenzita sa pritom postupne zvyšovala. Tie pondelkové boli podľa NASES-u dokonca 30-násobne masívnejšie než tie minulotýždňové. Útoky trvali od desiatich minút do pol druha hodiny a gro útočníkov prichádzalo zo serverov z USA, Číny, Francúzska a Veľkej Británie.

Neprehliadnite

NASES uvádza, že na útoky reagoval „viacerými opatreniami“. Jedným z nich bolo 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 14

Tagy Benestra, informatizácia, Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby, Slovensko.sk, Swan