Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Sony Nex-7 je viac zrkadlovka ako kompakt

22.04.2012, 12:44 | Jozef Andacký | © 2012 News and Media Holding

eTREND víkend: Gadget týždňa. Recenzovali sme jeden z najlepších fotoaparátov roka 2011

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Do hybridných fotoaparátov sa v posledných mesiacoch vrhli všetci výrobcovia fototechniky. A predaje naznačujú, že kompakty s vymeniteľnými objektívmi oslovili značnú časť priaznivcov kvalitnej fotografie, ktorí už (fotografickými ambíciami a finančnými možnosťami) vyrástli z turistickej triedy. Japonská značka Sony sa v tomto segmente prezentuje radom Nex s trojicou prístrojov. Model Nex-7 je jej high-endom.

Vidieť to už na prvý pohľad. Nex-7 má oproti súrodencom s trojkou a päťkou na konci zrejme najelegantnejší dizajn, najviac sa blížiaci výzoru profesionálnych zrkadloviek. Telo je vyrobené z horčíkovej zliatiny, s pogumovaným gripom, vďaka ktorému dobre padne do ruky a nešmýka sa. Na povrchu má množstvo ovládacích prvkov – od trojice otočných voličov navrchu až po poltucet tlačidiel vzadu. Našťastie, všetky sú v dosahu prstov (pravej) ruky.

Zadnej strane aparátu dominuje displej so štandardnou trojpalcovou (7,6-centimetrovou) uhlopriečkou, ale relatívne vysokým rozlíšením (921-tisíc obrazových bodov). Nie je síce dotykový, ale z hľadiska ergonómie sa zdá dôležitejšie, že je výklopný. A že Sony doň integrovala technológiu TrueBlack na zlepšenie kontrastu a elimináciu odleskov, čo oceníte najmä na priamom slnku.

Okrem displeja môže fotograf kontrolovať snímanú scénu cez elektronický hľadáčik. A nie ledajaký: OLED s rozlíšením 1 024 x 768 bodov sa v tejto triede zariadení často nevidí. Umiestnenie hľadáčika na ľavom okraji znamená, že sa buď naučíte pozerať doň pravým okom, alebo si treba zvyknúť na večne zamastený displej (od nosa). Na druhej strane, nebudete potrebovať okuliare, lebo hľadáčik umožňuje dioptrickú korekciu v celkom slušnom rozsahu (od -4 do +1). Automatické prepínanie medzi displejom a hľadáčikom zabezpečuje približovací senzor.

sony nex-7 front

V tele kompaktných rozmerov (12 x 7 x 4 cm) s hmotnosťou (350 gramov, s kitovým objektívom 420 gramov) skrýva sedmičkový Nex prémiovú hardvérovú výbavu. Základom fotoaparátu je snímač typu Exmor APS HD CMOS s rozlíšením 24,3 milióna efektívnych pixlov, na tento segment vari až priveľmi nadupaný. Rovnaký snímač použila Sony vo vlajkovej zrkadlovke Alpha 77.

Takýto senzor – obzvlášť, ak mu pomáha obrazový procesor najnovšej generácie (Bionz) – už dokáže pojať veľkú úroveň detailu a pri správnom nastavení generovať profesionálnu kvalitu fotografií. Možnosti nastavenia sú rozsiahle: od citlivosti ISO v rozsahu 100 až 16 000, cez jemné dolaďovanie každého zo šiestich režimov vyváženia bielej až po digitálne efekty a filtre. Entuziasti si prídu na svoje. A vďaka otočným ovládačom navrchu prístroja ani nemusia pozerať na grafické menu a môžu sa plne sústrediť na scénu.

Ale – ako ukázal test Technológií eTRENDU – spoľahnúť sa dá aj mód iAuto, kde sa o adekvátne nastavenia aparátu podľa okolitých podmienok stará umelá inteligencia. Fajnšmekrom bude možno máličko prekážať, že v tomto režime sa automaticky (ako inak?) nastavuje citlivosť ISO, čo znižuje efekt veľkého senzora, ale väčšina používateľov si rozdiel nevšimne.

sony nex-7 rear

Čo si, naopak, väčšina používateľov zrejme všimne, je rýchla uzávierka. Medzi stlačením spúšte a zachytením scény uplynú len dve stotiny sekundy. V kombinácii s rýchlym zaostrovaním a sekvenčným snímaním do 10 obrázkov za sekundu to zo sedmičkového Nexu robí jeden z najrýchlejších digitálnych fotoaparátov s vymeniteľnými objektívmi.

Súčasťou výbavy sú, samozrejme, aj triviálnejšie funkcie ako detekcia tváre a úsmevu. Zabudovaný výklopný blesk ako taký papierovo takisto pridá bodík navyše, no vďaka relatívne nízkemu smernému číslu (6) v skutočnosti pomôže len v limitovanej miere. Dalo by sa povedať, že za určitých okolností, ktoré by si podľa teórie už vyžadovali použitie blesku, fotí Nex-7 lepšie bez neho ako s ním.

S pomerne dobrými výsledkami – na možnosti fotoaparátu – vyšiel sedmičkový Nex v teste Technológií eTRENDU pri nakrúcaní videa. V kvalite výstupu sa aj vďaka podpore full HD (1080p) môže smelo porovnať s videokamerami strednej triedy. Opäť, entuziastov zrejme zaujme, že parametre snímača nie sú nastavené napevno a dajú sa meniť priamo počas nakrúcania. Samozrejme, za rizika, že špekulovanie s nastaveniami za chodu bude potom vidieť na trasúcom sa obraze.

Menší zádrh môže predstavovať systém na pripájanie objektívov. Nex-7 používa systém E, ku ktorému je na trhu relatívne obmedzená ponuka skla (aj keď sa priebežne rozširuje). Objektívy rozšírenejšieho systému A sa do fotoaparátu dajú nasadiť pomocou adaptéra – za cenu dodatočnej investície a zvýšenia celkovej hmotnosti zariadenia (zhruba o dvesto gramov).

sony nex-7 top

Pokiaľ ide o cenu sedmičkového Nexu, dalo sa očakávať, že bude odzrkadľovať prémiové parametre a funkcionality. V slovenských e-shopoch sa telo predáva od 1 100 eur, s kitovým objektívom 18-55 mm stojí o 150 eur viac. Olympus Pen E-P3 so starším a tiež menej výkonným senzorom vychádza aj s objektívom na deväťsto eur.

Záverečné hodnotenie: Jeden z najlepších fotoaparátov roka 2011. Prevaha plusových bodov sa odráža v jeho prémiovej cene.

Sony Nex-7 v kocke

+

klávesnica

+

výber konektorov

+

výdrž batérie

lesklý displej

tvrdý clickpad

Zariadenie zapožičala Sony.

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.

Foto na titulke a v článku – Sony

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Tagy hardvérová recenzia, Sony