Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

SOZA a spol. dostanú nové pravidlá

12.07.2012, 19:24 | Jozef Andacký | © 2012 News and Media Holding

Európska komisia tlačí na cezhraničné licencovanie diel a transparentnosť ochranných zväzov

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

SOZA

Európske ochranné zväzy autorov, interpretov a producentov hudobných či filmových diel, ako sú na Slovensku SOZA, Slovgram či OZIS, by mali fungovať podľa nových pravidiel. Opatrenia na zlepšenie fungovania organizácií, ktoré vykonávajú kolektívnu správu autorských a súvisiacich práv, vo štvrtok (12. júla) predstavila Európska komisia (EK).

V súčasnosti podľa správy komisie pôsobí na starom kontinente 250 ochranných zväzov, ktoré ročne vyberú šesť miliárd eur za použitie diel (80 percent týchto príjmov plynie z hudby), napríklad v masmédiách, na koncertoch či cez televízie a rádiá v reštauračných prevádzkach. Najväčším problémom ich biznisu však podľa EK nie sú školské besiedky, ako to bolo v nedávnej kauze Pohorelá, ale to, že kolektívne organizácie brzdia nábeh nových multimediálnych online služieb.

Typickým zámerom ich poskytovateľov je pokryť väčší počet krajín širokým výber hudby. Prípadne testovať nové obchodné modely, čo sa odráža v pomerne komplexných a sofistikovaných licenčných požiadavkách. Mnohé organizácie kolektívnej správy na to nie sú podľa EK pripravené. Poskytovatelia služieb podľa nej čelia „vážnym ťažkostiam“ pri získavaní licencií pre celú EÚ. Výsledkom je malý počet online hudobných služieb.

Nové pravidlá by to mali zmeniť. Ako uvádza komisár pre vnútorný trh a služby Michel Barnier, cieľom je vytvoriť „jednotný európsky digitálny trh“. Multiteritoriálne licencie však nebude môcť vydávať každá národná kolektívna organizácia, ale len taká, čo splní minimálne kvalitatívne štandardy.

Patrí k nim schopnosť identifikovať a vyúčtovať prevádzkovateľovi služby každú jednu konkrétnu skladbu, ako aj načas vyplatiť tantiémy držiteľom práv. „To si vyžaduje schopnosť správne spracúvať dáta elektronickým spôsobom,“ naznačuje materiál EK.

Zdroj: SITA/Jozef Jakubčo

Nové pravidlá by mali riešiť tiež transparentnosť a riadenie kolektívnej správy dát. „Organizácie by mali zabezpečiť, aby tvorcovia boli za svoju prácu odmeňovaní rýchlejšie, pričom ich činnosť musí byť úplne transparentná. To je veľmi dôležité pre udržanie investícií do tvorivosti a inovácií, ktoré povedú k ďalšiemu rastu a väčšej konkurencieschopnosti,“ mieni M. Barnier.

Sťažnosti na ochranné zväzy sa občas vyskytujú aj na Slovensku. Súvisia napríklad s tým, že autorské zväzy nedokážu identifikovať, ktoré diela sa verejne použili - a tak tantiémy dostávajú aj autori a interpreti, ktorí by ich dostávať nemali.

No Európska komisia pri tvorbe nových pravidiel vychádzala aj z oveľa drsnejších prešľapov. New York Times spomína prípad talianskeho zväzu, ktorý v roku 2008 stratil 35 miliónov eur investíciou do dlhového nástroja investičnej banky Lehman Brothers, ktorej krachom sa spustila súčasná hospodárska kríza.

Foto na titulke a v článku - SITA / Jozef Jakubčo

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy SOZA

Diskusia (0 reakcií)