Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Súd zastavil predaj Galaxy Tab 10.1 v USA

27.06.2012, 16:50 | ČTK

Apple dosiahol víťazstvo v patentovej bitke so Samsungom

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy

Apple, Samsung, USA

Americký súd nariadil juhokórejskej spoločnosti Samsung Electronics zastaviť predaj tabletu Galaxy Tab 10.1 v Spojených štátoch. Vyhovel tak žiadosti rivala Apple. Ten tvrdí, že Samsung nezákonne okopíroval dizajn jeho populárneho tabletu iPad.

Rozhodnutie podľa agentúry Reuters predstavuje pre Apple významné víťazstvo v globálnej právnej bitke okolo patentov na technológie pre tablety a inteligentné telefóny. Tablety Galaxy používajúce operačný systém Android firmy Google mnohí odborníci považujú za hlavnú konkurenciu pre iPady.

„Hoci má Samsung právo konkurovať, nemá právo konkurovať nepoctivo tým, že zaplaví trhy produktmi porušujúcimi zákon,“ uviedla sudkyňa Lucy Kohová. Už skôr upozornila, že tablety Galaxy Tab 10.1 a iPad sú „v podstate na nerozoznanie“. Spoločnosť Apple by podľa nej bola „nenapraviteľne poškodená“, ak by predaj tabletu Galaxy 10.1 pokračoval.

Samsung vyjadril nad súdnym rozhodnutím sklamanie. „Podnikneme nevyhnutné právne kroky. Neočakávame, že toto rozhodnutie bude mať výrazný dosah na naše podnikanie, pretože disponujeme pestrou ponukou produktov Galaxy Tab,“ uviedla firma.

Apple a Samsung vedú od vlaňajšieho apríla mnoho právnych sporov ohľadom patentov súvisiacich s inteligentnými mobilnými telefónmi a počítačovými tabletmi. Právnu bitku odštartovala spoločnosť Apple, keď obvinila Samsung, že „otrocky“ kopíruje jej prístroje iPhone a iPad. Samsung reagoval žalobami na Apple. Odporcovia spoločnosti Apple tvrdia, že firma príliš agresívne využíva svoje patenty na potláčanie konkurencie.

Apple v prvom štvrťroku predal 13,6 milióna iPadov. Podľa výskumnej skupiny Display Search tak kontroloval 63 percent svetového trhu s tabletmi. Samsung v rovnakom období predal 1,6 milióna tabletov, takže jeho trhový podiel predstavoval 7,5 percenta. Výskumná firma IHS iSuppli predpokladá, že celosvetový predaj tabletov sa v tomto roku takmer zdvojnásobí na 123,5 milióna prístrojov.

Analytici upozorňujú, že firmy Apple a Samsung vzhľadom na silný rastový potenciál svetového trhu s tabletmi využívajú všetky možné taktiky, aby si zabezpečili väčší trhový podiel. „Využijú akýkoľvek možný zákonný postup vrátane patentových bitiek,“ povedal internetovému portálu BBC Tim Charlton zo spoločnosti Charlton Media.

Ilustračné foto - SITA / AP

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy Apple, Samsung, USA