Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Swan spúšťa 4G internet (takmer) bez obmedzení

12.03.2015, 11:54 | Marián Biel | © 2015 News and Media Holding

Štvrtý operátor od piatku oficiálne vstupuje na celoslovenský trh. Zatiaľ bez hlasových služieb, ktoré ale suplujú unikátnou dátovou ponukou. V 50 mestách Slovenska sa budú môcť používatelia pripojiť na LTE internet, ktorého podmienky sú až prekvapivo lákavé.

  • Tlačiť
  • 10

Tagy

4G, Swan

Piatok trinásteho by pre Swan nemal byť až taký nešťastný deň. Presne 13. marca totiž spúšťajú svoju prvú mobilnú službu s pokrytím nie len v jednom meste, ale prakticky v oblastiach po celom Slovensku. Konkrétne ide o výhradne dátovú službu s názvom 4G Internet v1.0.

Cez túto službu sa dajú prenášať dáta rýchlosťami s teoretickým maximom 50 Mbps pri downloade a 20 Mbps pri uploade. Reálne rýchlosti, samozrejme, budú záležať od sily signálu a počte súčasne pripojených účastníkov. Zástupcovia Swanu ale deklarujú minimálne 2 Mbps download aj pri najhoršom signáli.

Kľúčové sú ale ďalšie parametre. Prvou je dátová neobmedzenosť. Nekupujú sa žiadne dátové balíky, podľa FUP (podmienky férového používania) sa ale po stiahnutí 100 GB klesne rýchlosť na 1/1 Mbps. „Na ochranu zákazníkov“ je obmedzená rýchlosť peer2peer sietí na 1 Mbps a videoslužieb na 2 Mbps. Na sťahovanie zdieľaných súborov ani YouTube tak táto služba nebude najvhodnejšia.

Druhým prekvapením je cena. Neobmedzený 4G internet od Swanu stojí 5 eur mesačne a navyše je bez viazanosti. Počítať treba už len s inicializačným poplatkom v rovnakej výške. Swan bude ponúkať aj 4G modem v podobne USB dongla (kľúča) za 65 eur. To pre tých, ktorí nemajú slot na SIM kartu v notebooku.

Zdroj: Marián Biel

Čo sa týka pokrytia, Swan 4G internet má byť dostupný v 50 mestách Slovenska od Bratislavy, cez Piešťany, Nitru, Veľký Krtíš, Ružomberok, Sabinov až po Sninu. Pokrytie sa má permanentne rozširovať už v priebehu najbližších mesiacov. Swan tvrdí, že pri spustení služby pokrýva 30 percent populácie Slovenska a má ísť o druhú najväčšiu LTE sieť u nás.

SIM karta od Swanu sa dá kúpiť na troch predajných miestach alebo ešte jednoduchšie je si ju objednať na ich webe. 4G internet v1.0 je časovo obmedzená ponuka. Swan ju garantuje len do konca tohto roka. V nasledujúcom roku môže a nemusí pokračovať s rovnakými podmienkami. 

Zoznam slovenských miest, kde má 4G internete v1.0 od Swanu pokrytie:

Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Beluša, Bratislava, Brezno, Bytča, Dubnica nad Váhom, Dunajská streda, Handlová, Hlohovec, Kežmarok, Kolárovo, Komárno, Košice, Levice, Liptovský Mikuláš, Malacky, Martin, Modra, Moldava nad Bodvou, Námestovo, Nitra, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Poprad, Prešov, Prievidza, Púchov, Revúca, Ružomberok, Sabinov, Šaľa, Senec, Sereď, Šintava, Snina, Stupava, Šurany, Trenčín, Trnava, Veľký Krtíš, Veľký Meder, Vranov nad Topľou, Želiezovce, Žilina, Zlaté Moravce, Zvolen

  • Tlačiť
  • 10

Tagy 4G, Swan