Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Systém HP pre smartfóny a tablety prežije

10.12.2011, 16:35 | Marián Biel | © 2011 News and Media Holding

Firma si s WebOS vyskúša podobnú stratégiu ako Google s Androidom

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Hewlett-Packard (HP) má za sebou jeden z najdramatickejších rokov existencie, plný zmien a krkolomných rozhodnutí. Naposledy, v piatok (9. decembra) výkonná riaditeľka firmy Meg Whitman verejne prehlásila, že jej mobilný operačný systém WebOS predsa len úplne neskončí.

WebOS sa stane open source platformou. To znamená, že HP ho dá voľne k dispozícii na ďalšie úpravy a používanie, či už jeho hardvérovými partnermi, alebo technologickými nadšencami. Veľmi podobne funguje Google so svojim Androidom, ktorý popri applovskom iOS kraľuje svetu smartfónov a tabletov.

Reťaz zmien okolo WebOS sa začala s príchodom Lea Apothekera ako výkonného riaditeľa pred poldruha rokom. Následne prišla veľká akvizícia, keď HP za 1,8 miliardy amerických dolárov kúpil spoločnosť Palm vyrábajúcu smartfóny s vlastným operačným systémom WebOS. Vo februári tohto roka HP predstavil prvé dva smartfóny a tablet Touchpad s platformou WebOS, teraz už pod svojou hlavičkou. Vyzeralo to nádejne, zariadenia mali celkom pozitívnu odozvu a systému WebOS mnohí odborníci prorokovali vzostup.

hpceo_2_allthingsd

Po pár mesiacoch s nie veľmi priaznivými predajnými číslami však L. Apotheker oznámil, že HP s mobilnými zariadeniami končí. Nahnuté to mal a WebOS, lebo nebolo jasné, či ho firma bude používať aspoň v tlačiarňach. Vedenie HP dokonca uvažovalo, že sa zbaví výroby počítačov a notebookov a bude sa orientovať na softvérové riešenia a IT služby pre firmy, podobne ako IBM.

Kontroverzné rozhodnutia, ale hlavne prepad akcií HP o 40 percent od nástupu do funkcie stáli L. Apotheker kreslo výkonného riaditeľa, kde ho v septembri vystriedala M. Whitman. A tá začala „upratovať“. O mesiac neskôr už firma oznámila, že PC divíziu predávať nebude, pretože je úzko spätá s ostatnými divíziami podniku. No budúcnosť platformy WebOS a mobilných zariadení bola stále otázna.

touchpad_3

Zdroj: 3

Až do uplynulého piatku, kedy M. Whitman oznámila, že WebOS bude ďalej fungovať ako open source. Inak povedané, jeho zdrojové kódy budú voľne dostupné pre vývojárov, partnerov ale aj inžinierov HP a ďalších hardvérových spoločností.

Rovnako to urobil Google s Androidom a tým prispel k jeho masovému rozšíreniu. A rovnako ako Google dohliada nad vývojom verzií Androidu a jeho aplikácií, tak HP bude mať podľa M. Whitman „dobrý, transparentný a bez obmedzení dohľad nad tým, aby bol WebOS jednotný a bez fragmentácie“.

Nové verzie preto budú vychádzať naraz pre všetky zariadenia. To, že nový Android vyjde najprv pre Samsung Galaxy S II, potom Sony Ericsson Xperia Arc, neskôr pre HTC a potom pre iný model Samsungu je nevýhodou platformy od Googlu. HP plánuje postupovať jednotne.

touchpad_2

Zdroj: 2

V rozhovore pre portál The Verge M. Whitman povedala, že HP plánuje investovať aj do hardvéru. Je teda pravdepodobné, že s WebOS ožije aj tablet TouchPad. Vývoj smartfónov už ale podľa výkonnej riaditeľky nový štart nečaká.

kapor ikona

Platforma WebOS je prehľadný a graficky prívetivý mobilný systém. Jeho nevýhodou je, že nemal za sebou veľmi širokú základňu softvérových vývojárov. Po jeho uvoľnení ho môže čakať ružovejšia budúcnosť. Všetko závisí od toho, či sa niekto odváži vstúpiť do bludného kruhu – bez vývojárov aplikácií nebude chcieť Samsung, HTC ani ďalší robiť WebOS smartfón. Zároveň sa vývojárom neoplatí vyvíjať aplikácie pre mobily a tablety, ktorých by bolo na trhu len niekoľko.

Podobne začínal aj kedysi neznámy projekt Android. Ak by sa aj WebOS aspoň z desatiny uchytil ako platforma Googlu, bola by to zlá správa hlavne pre Windows Phone 7, ktorému sa zatiaľ až tak nedarí.

Foto na titulke - HP / Foto v článku - HP, Allthingsd

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Hewlett-Packard, open source, webOS

Diskusia (0 reakcií)