Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Takto prichádzali iPhony a menili svet. Pozrite si ich

15.09.2017, 05:07 | TREND.sk | © 2017 News and Media Holding

Čerstvo predstavený iPhone X je po pár rokoch konečne generačná obmena, na ktorú mnohí fanúšikovia čakali. Aj keď čisto papierovo ponúka v podstate to, čo aj konkurenti, skúsení vedia, že pri tejto značke to nie je o číslach. Prakticky všetky iPhony za posledné roky mali menej operačnej pamäte, menej megapixlov...a aj tak boli predajným hitom. iPhone X k tomu pridáva ešte extravagantnejší dizajn a pokročilú technológiu skenovania tváre. Uvidíme od novembra, kedy sa dostane na trh, či to bude znova úspešné jablko. Alebo mu krk zlomí prestrelená cena.

  • Tlačiť
  • 24

iPhone (2007)

Príchod iPhonu ohlásil Steve Jobs s tým, že to konečne bude naozaj smart mobil. Sľuboval, že táto novinka zmení náš pohľad na telefóny ako také. A mal pravdu. Dotyková obrazovka s ikonami pripomínala miniatúrny počítač, ktorý bol zároveň aj telefónom. Prvý iPhone nepodporoval aplikácie tretích strán, nemal GPS ani video nahrávanie. Ale bol to prvý produkt tohto druhu na trhu. Inovatívny a inšpiratívny a hlavne postavený na platforme iOS, ktorú vedel ovládať takmer každý.

iPhone 3G (2008)

iPhone 3G už poznal App StoreZdroj: Apple

Aj keď bol pôvodný iPhone zaujímavou novinkou na poli smartfónov, jeho využitie bolo dosť obmedzené. S príchodom modelu 3G sa však veci zmenili. Spolu s GPS podporou a spustením ďalšej revolučnej novinky akou bol obchod s aplikáciami App Store sa začala nová technologická éra, ktorá trvá dodnes. Aplikácie už mali podporu tretích strán, smartfón mal o 20 percent lepšiu výdrž batérie v 2G a 3G sieťach než rok starý model a bol cenovo dostupnejší.

iPhone 3GS (2009)

iPhone 3GSZdroj: Wikimedia

Apple začal s označením S u svojich modelov. Telefón sa vyznačoval vylepšeniami hardvéru aj softvéru. Pribudlo video nahrávanie s 3 Mpix kamerou s automatickým zaostrovaním, hlasové ovládanie bolo ešte „v plienkach“ a nevolalo sa Siri. V App Store sa nachádzalo viac než 50-tisíc aplikácií v porovnaní s Androidom, ktorý sa v tom čase doťahoval na 5 000.

iPhone 4 (2010)

S príchodom štvrtej generácie prišiel iPhone s výraznejšími dizajnovými zmenami. Aj keď si zachoval malý 3,5-palcový formát, podarilo sa dizajnérom zlepšiť rozlíšenie displeja, ktoré pomenovali Retina. Prvýkrát v histórii bol telefón vybavený prednou kamerou a umožňoval video rozhovor pomocou aplikácie Facetime. Novo navrhnutý A4 procesor od Apple posunul hranice výkonu výdrže batérie. iPhone 4 umožňoval skutočný multitasking, za ktorým sa skrýval vyladený operačný systém iOS 4. V rýchlo medializovanom svete sa objavili správy o probléme so stratou signálu pri hovore, pokiaľ užívateľ držal neštandardne mobil a prstami sa dotýkal časti krytu, kde sa nachádzala anténa. Apple neskôr priznal dizajnovú chybu a ponúkol svojim zákazníkom riešenie v podobe krytu.

iPhone 4S (2011)

iPhone 4S so SiriZdroj: Apple

Písmeno S opäť prinieslo vylepšenia predchodcu, teraz v podobe duálnej antény pre príjem hovorov,  8 Mpix kamery s nahrávaním full HD videa. Pod „kapotou“ bol nový A5 procesor,  operačným systémom iOS 5 a hlasové ovládanie prišlo pod názvom Siri. Opäť inovácia, o ktorej sa konkurencii ani nesnívalo. Pomocou Home tlačidla bolo možné hlasom zistiť počasie, vývoj na burze, nastaviť budík alebo si nechať prečítať správy a odpovedať na ne. Zo Siri sa stal prvý osobný asistent. Podporoval na začiatku tri svetové jazyky, angličtinu, nemčinu a francúzštinu.

iPhone 5 (2012)

iPhone 5 trochu natiahol uhlopriečku displejaZdroj: Apple

Päťkový iPone prišiel s mnohými výraznými vylepšeniami. Oveľa vyšší rozmer už 4- palcového telefónu umožnil pridať na displej o jeden riadok aplikácii navyše. Bol ľahší, tenší ale stále dosť praktický na to, aby bol pohodlne ovládaný palcom. Podporoval najmodernejšie LTE siete. S novým modelom prišiel nový procesor A6 a s ním nárast výkonu na takmer dvojnásobok oproti minulosti. Na trhu už boli aj iné skvelé smartfóny a preto Apple v niektorých špecifikáciách zaostával za konkurenciou. Juhokórejské spoločnosti dokázali zaplaviť trh každých 6 mesiacov s nejakou novinkou. Aj napriek tomu mal Apple stále vynikajúci podiel na trhu na rozdiel od Blackberry alebo Nokie, dovtedajších kráľov segmentu. Bol predstavený nový konektor pre nabíjanie a prenos Lightning konektor, vylepšená kamera s piatimi šošovkami chránená zafírovým sklom alebo 3 mikrofóny pre kvalitnejší hovor a potlačenie okolitého šumu. Za problémy s vlastnou Apple Maps aplikáciou sa Apple opäť ospravedlnil a dočasne odporučil využívanie konkurenčnej aplikácie od Google. Operačným systémom bol tento krát iOS 6.

iPhone 5S (2013)

iPhone 5S je aj dnes plne použiteľnýZdroj: Wikimedia

iOS 7, ktorý mal premiéru na tejto generácii iPhonov priniesol nové vizuálne prvky a animácie a vylepšenia aplikácií. Tento model priniesol po prvýkrát 64-bitový procesor s označením A7 spolu s pomocným procesorom M7. Ten umožňoval zbierať a spracovávať ďalšie údaje o pohybových aktivitách používateľa a tak otvoril dvere pre úplne nový segment fitnes aplikácii. Premiéru mala aj technológia na skenovanie odtlačkov prstov Touch ID, zabudovaná bola do Home tlačidla. Pomocou nej bolo možné nielen odomknúť telefón, ale aj autorizovať platbu za služby v App Store.

iPhone 5C (2013)

iPhone 5C bol doteraj najlacnejší mobil od AppluZdroj: Apple

Tento model bol po hardvérovej stránke plnohodnotný iPhone 5, ale ponúkol na výber pestré farby krytu telefónu z plastu za prijateľnejšiu sumu a drobné vylepšenia v podobe operačného systému iOS 7. Zároveň to bolo prvýkrát, čo spoločnosť Apple predstavila dva modely v jednom roku.

iPhone 6 a 6 Plus (2014)

Vlajková loď odhryznutého jabĺčka z roku 2014 priniesla úplne iný dizajn, predĺžila uhlopriečku displeja telefónu na 4,7 palca a novinku okorenila systémom iOS s číslom 8. Ďalej prišla podpora NFC technológie, výhradne len pre bezkontaktnej platbe Apple Pay. Opäť sa zvýšil výkon vďaka novému procesoru A8 a vylepšili sa vlastnosti kamery pomocou vlastných technológii iSight. Ani Apple neodolalo trendu veľkých telefónov a prinieslo na trh 5.5 palcový Plus model.

Pokračovanie článku - stránka 1 z 4
Pokračovanie článku na ďalšej stránke
  • Tlačiť
  • 24

Tagy Apple, iOS, iOS, iPhone, iPhone, iPhone 8, iPhone 8, iPhone X, iPhone X