Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Biologický robot menší než milimeter. Takto vyzerá Xenobot

14.01.2020, 17:49 | Marián Biel | © 2020 News and Media Holding

Superpočítač s umelou inteligenciou nadizajnoval a vytvoril roboty z kmeňových buniek, ktoré sa dajú naprogramovať na vykonávanie špecifických úloh. Znie to ako hlavná premisa dystopického románu, v skutočnosti to je (zatiaľ) neškodný a fascinujúci objav skupiny vedcov z viacerých amerických univerzít.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

veda

Pod pojmom robot si takmer každý predstaví kovového humanoida, často aj s určitou dávkou inteligencie či vedomia. Existujú reálne výskumy aj s miniatúrnymi mechanickými robotmi, respektíve nanorobotmi. Štvorica vedcov Sam Kriegman, Douglas Blackiston, Michael Levin a Josh Bongard na to išli inou cestou – biologickou.

Neprehliadnite

Keďže kovové, keramické alebo plastové roboty v telách organizmov môžu pôsobiť nepriaznivo, rozhodli sa miniatúrne roboty postaviť zo živých buniek, ktoré sú pre ľudské telo prirodzené a jednoducho odbúrateľné. Ich výskum ako základný stavebný prvok použil kmeňové bunky, konkrétne získané z embrya pazúrnatky vodnej, bežného druhu žaby žijúcej v Afrike – Xenopus Leavis. Z nej pochádza aj názov xenobot.

Štvornohý xenobotZdroj: Sam Kriegman

Kmeňové bunky majú schopnosť transformovať sa na akúkoľvek špecifickú bunku organizmu. Xenobotov vedci vytvorili spojením kožných buniek pre vytvorenie formy a buniek srdcového svalu. Ten má tendenciu sa sťahovať a rozťahovať, čo potom xenobot využíva na „chodenie“. Výsledné „roboty“ majú tvar oválu alebo bumerangu či stoličky.

Podľa prvých pozorovaní bol vytvorený model, ktorý

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy veda

Diskusia (0 reakcií)