Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Tekken 7, Injustice 2 a Guilty Gear. Vybrali sme tri bojovky na vypustenie pary

01.07.2017, 08:00 | Michal Korec

Recenzia | Včera sa rozdávali vysvedčenia, takže naštvaným študentom alebo rodičom príde bojovka určite vhod. Za dlhé dekády sa žáner posunul a už nechce ponúknuť iba tradičné krátke mastenice, kde sa dvaja hráči vymlátia ako v herni za pár mincí.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Robustné zostavy bojovníkov dostávajú viac levelov, solídne príbehy alebo ďalšie módy, v ktorých môžete tráviť hodiny času. Nehovoriac o on-line režime, takže po držke si dáte aj s niekým z iného kontinentu.

Vybrali sme pre vás trojicu horúcich noviniek. Japonský velikán, kvalitná séria s komiksovými hrdinami a menší kult z ďalekých herní - každý titul má svoje silné stránky a je určený inej komunite hráčov.

Injustice 2

Injustice 2 – Batman, Superman a WW (PS4, Xbox One)

Injustice je bojová séria zo sveta DC Universe, ktorá má nielen pestrú ponuku postáv, ale prepracované módy na čele s príbehom obráteným naruby. Superman zrazu nie je ochrana ľudí, ale utláčateľ. Batman sa snaží chrániť ľudstvo, no sám má problémy, aby nepodľahol a Wonder Woman sa ukazuje byť sivou eminenciou ovplyvňujúcou iných.

Príbeh dokonca nadväzuje na prvú hru (z roka 2013, no nemusíte ju poznať do detailov), kde sa podarilo uväzniť Supermana, no stále prebieha konflikt medzi svetmi, črtá sa nová skupina zloduchov a vo vesmíre čaká Brainiac, jeden z najväčších zástupcov zla DC univerza.

Na pomery bojovky rozpráva Injustice 2 vynikajúco zrežírovaný príbeh. Využíva flashbacky, zahusťuje dej a nemá iba obyčajnú líniu, kde dobro a zlo bojujú a vy sa môžete občas zapojiť do akcie. Prevrátené motivácie, nečakané vplyvy a viaceré strany v dianí – 12 kapitol, ktoré postupne využívajú hrdinov, aj súboje a tvoria nečakaný celok. Tempo nespomaľujú animácie, ani súboje. Réžia je výborná a grafika sa snaží vytvoriť najlepšie tváre a je tu kvalitný dabing. Xbox One verzia prekvapila.

Injustice 2 prináša na moderné pomery veľkú porciu obsahu. Tutoriál, tréning, vzájomné súboje a najmä spomínaný príbeh slúži výborne na začiatku. Je tu takmer 30 postáv, kde sa popri veľkých menách ukáže aj Supergirl, Black Canary či Swamp Thing. Sú tu dobrí i zlí, nechýba samozrejme ani Wonder Woman vezúca sa na úspešnom kinofilme, akurát nevyzerá ako Gal Gadot.

Pri samotných postavách a súbojoch sa učíte silné i slabé stránky. Ľahšie majú lepšie možnosti pohybu, iní ťažké chmaty. Tri základné útoky (ľahký, stredný, ťažký) dopĺňa špeciálna vlastnosť. Buď iná zbraň, svetelný lúč alebo vyššia rýchlosť. Superhrdinské útoky na seba nechájú čakať (musí sa plniť ukazovateľ v spodnej časti displeja), ale sú to epické animácie, kde sa plní komiksový materiál a megasila hrdinov.

Novinka však vo väčšej miere pracuje s postavami a RPG prvkami. Bojovníkom rastie level, získavate odmeny i výbavu, ktoré priamo vplývajú na vlastnosti bojovníkov. Každý súboj má zrazu zmysel, výhra i prehra sa počíta. V nadväznosti na postavy lepšie funguje aj Multiverse, kde si hľadáte on-line súboje podľa vlastného levelu. Tvorcovia Mortal Kombat sa vyšantili na komiksovej bojovke a vyšla parádne.

TIP pre: milovníkov komiksov a série Mortal Kombat

Tekken 7

Tekken 7 – japonská klasika (PS4, Xbox One, PC)

Tekken je bojovka, ktorá brázdi konzoly PlayStation či japonské herne viac ako 20 rokov. Siedmy diel prináša viaceré novinky, a v jadre je tou istou hrou, ktorá sa postupne modernizuje. Svedčí o tom príbeh, ktorý sa točí okolo klanu Mishima a vyťahuje typické japonské pletky i osudové momenty postáv.

Dej je strohý, ale má množstvo postáv, ktoré sa chcú pomstiť, prebrať vládu, riešiť konfrontácie, ale hoci je strih dobrý a vybrané pasáže si užijete, nie je taký konzistentný ako u konkurencie. Nekonečný konflikt sa ani neuzavrie, takže slúži skôr ako služba pre fanúšikov a mód navyše.

Tekken sa hrá inak ako ostatné bojovky. Štvorica tlačidiel je namapovaná na ruky a nohy, ich stláčaním tvoríte kombá a určujete aj smer. Učenie pre nováčikov bude skôr samostatný mód, no keď si zvyknete, oceníte nielen odlišný prístupm ale aj celkovú variabilitu.

Keď si pridáte aj bloky, pozície či protiútoky, pri niektorých postavách vyjde aj paleta väčšia ako 100 pohybov či reťazí. Kým vám drží ukazovateľ zdravia, Tekken sa hrá štandardne. Keď klesne už za kritickú úroveň, aktivuje sa Rage mód a získate už vyššiu silu úderov. A kto si trúfa, môže na sklonku súboja využiť Rage Art, mocný útok v závere, no to načasovanie je veľmi cenné.

Neprehliadnite

Hra miluje filmové momenty, kedy sa na konci súboja o príliš silné útoky pokúšajú obaja bojovníci, spomaľuje kameru a rozhodne, kto realizovať útok ako prvý. V tom smere je Tekken 7 správne atmosféricky a osudové súboje dokážete precítiť (alebo dôstojne prehrať).

V off-line móde čaká tréningový režim Practice, spomínaný Príbeh na pár hodín, tradičná Arcade, kde sa mlátite postupne, Treasure Battle na získavanie predmetov a Verzus pre boj dvoch hráčov. Potiaľ je Tekken tradičný zástupca série, nové devízy čakajú v on-line. Sú tu Player zápasy, Ranked zápasy, kde získavate hodnotenia i celé turnaje, kde sa snažíte vydržať čo najdlhšie.

Tekken 7 má pestré prostredia, dobré arény a tri tucty postáv. Hromotĺkov i krehké slečny, čo zaručuje vysokú znovuhrateľnosť či skúmanie bojových štýlov.

TIP pre: v premiére pre PC hráčov, inak milovníkov tradičných japonských bojoviek

Guilty Gear Rev 2

Guilty Gear Xrd: Rev 2 – chuťovka pre top japanofilov (PS4, PS3)

Trojicu bojoviek uzatvára japonská špecialita Guilty Gear Xrd: Rev 2. Komplikovaný názov signalizuje pokročilý diel v sérii, no dokáže osloviť aj začiatočníkov alebo úplných amatérov v žánri, čo je nečakané plus. Akurát sa treba pripraviť na veľmi štylizované japonské postavy, rozprávanie príbehu i hrateľnosť.

Grafika sa drží skôr v 2D zobrazení a občas pridáva trošku hĺbky, čím odkazuje na automatové klasiky. Má ručne kreslený štýl, no súčasne sa snaží mať vysoké rozlíšenie a veľmi dobrú atmosféru. Povyšuje ju najmä prehnanými prostrediami, svetelnými efektmi i dravým tempom. Guilty Gear je z noviniek tou najrýchlejšou bojovkou, nemáte chvíľu na vydýchnutie, zbesilo stláčate gamepad a snažíte sa nepadnúť. Tretí rozmer pridávajú akurát arény, no inak máte jasný prehľad, kto, kde a ako sa mláti.

Rozličné postavy inak bojujú, ale vo veľkej miere sa spoliehajú na bloky, protiútoky a občas aj zbrane. Spočiatku je ľahké začať hrať, no obtiažnosť sa rýchlo zvyšuje a vyžaduje od vás väčšie kombá, ktoré sa už učia ťažšie. Niektoré postavy majú netradičné vlastnosti – Answer je biznis ninja, čo skúša teleport, hádže vražedné vizitky alebo sa štverá po stenách. Baiken je moderná samurajka, ktorá namiesto ruky využíva rozličné zbrane schované v kimone a inak švihá mečom. Je vulgárna, nebojácna. A podobných kombinácií má Guilty Gear ešte viac, vypadli z typickej mangy.

V módoch dominuje veľmi dobrý a bizarný Príbeh. Je to klasická Arcade či bojovanie medzi sebou. Do online si môžete odskočiť pre malé zápasy na body či celkové hodnotenie. Nič špeciálne, ale spoľahlivo fungujúce. To platí o celom Guilty Gear – je ľahké začať hrať, no náročnejšie objaviť všetko čo ponúka.

TIP pre: hardcore japonskú komunitu, fanúšikov animé a mangy

  • Pozrite si aj naše ďalšie herné recenzie.
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy recenzie hier

Diskusia (0 reakcií)