Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Telefónica konkuruje Skypeu: Volania a správy dá grátis

11.05.2012, 09:00 | Tomáš Czwitkovics | © 2012 News and Media Holding

Operátor vytvoril mobilnú aplikáciu, ktorá umožňuje volania či chaty iba za dátové poplatky

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Španielska telekomunikačná skupina Telefónica uviedla novú aplikáciu pre mobilné zariadenia značky Apple, ktorá ide proti filozofii jej hlavného zdroja príjmov - appka Tu Me umožňuje bezplatné hlasové volania či zasielanie krátkych textových správ. Používatelia platia iba za prenesené dáta. Ak sú v dosahu Wifi, ani za tie.

Aplikáciu vyvinula digitálna divízia operátora Telefónica Digital. Stiahnuť a využívať ju môže bezplatne ktokoľvek po celom svete bez ohľadu na to, či je, alebo nie je zákazníkom Telefóniky. Tá ani nemusí byť prítomná v danej krajine. Okrem systému iOS by mala byť čoskoro dostupná aj verzia pre telefóny s Androidom.

telefonica_o2_logo.gif

Appka dokáže v podstate to isté ako iné podobné služby na čele so Skypeom, či na mobiloch rozšírené aplikácie Viber a Fring. Ich spoločným znakom a zároveň hlavnou nevýhodou je, že pre spojenie musia mať rovnakú aplikáciu nainštalované obe strany. Volania z Tu Me na účet Skypeu možné nie sú. 

Tu Me vyhľadá, kto z kontaktov v bežnom telefónnom zozname už má učet na tejto službe, a kompatibilné kontakty zobrazí vo vlastnom adresári. 

Od konkurenčných produktov sa novinka Telefóniky odlišuje napríklad funkciou časovej osi - história volaní a chatu sa zobrazuje v jednom stĺpci, v rámci ktorého sa dajú posielať aj obrázky, nahraté hlasové odkazy či aktuálna pozícia na Google mapách. Operátor vyzdvihuje, že história sa ukladá na jeho serveroch - dáta sú preto dostupné aj po nainštalovaní na inom zariadení.

tume telefonica telefon

Aplikácia na rozdiel od iných služieb zatiaľ neumožňuje videochat. Z Tu Me, na rozdiel od Fringu a Skypeu, sa nedá uskutočniť ani bežný hovor. Skype či Fring sa snažia zarábať aj na klasických platených hovoroch - po predplatení kreditu sa dá z oboch služieb volať aj na klasické telefónne čísla.

Používateľsky nie veľmi príjemná vlastnosť Tu Me je, že po každom odhlásení sa dá prihlasovať iba po zadaní SMS kódu, ktorý program zašle na zvolený mobil. 

Na aplikácii je zaujímavé najmä to, že ju uviedol telekomunikačný operátor, pôsobiaci v 23 krajinách sveta, ktorý zarába na prevolaných minútach či odoslaných SMS správach. V dôsledku rozmachu smartfónov, využívajúcich pripojenie na internet, síce operátorom narástli príjmy z dátových služieb, no práve kvôli rôznym bezplatým komunikačným platformám stratili časť tradičných tržieb. 

Odhad spoločnosti Ovum z februára tohto roka tvrdil, že operátori prišli vlani v dôsledku sociálnych aplikácií celosvetovo o takmer 14 miliárd dolárov, ktoré predtým utŕžili na SMS správach. Z odhadu nie je jasné, v akej miere si to operátori vykompenzovali práve na predaji dátových paušálov. 

“Ide trochu o prípad, že keď ich neviete poraziť, pridajte sa k nim,” zhodnotil pre BBC novú aplikáciu Telefóniky analytik firmy Ovum Jeremy Green, podľa ktorého operátor týmto krokom premyslene reagoval na Skype a iné voice-over-IP služby.

Foto na titulke - SITA/AP

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Diskusia (0 reakcií)